Kış Lastiği Uygulaması

Kangal Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği ekiplerince kış lastiği kullanımına yönelik uyarıcı ve bilinçlendirici denetim yapıldı.

Yapılan açıklamaya göre, karayollarında şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık 2021-1 Nisan 2022 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunuyor.

Bu kapsamda, soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamının sağlanması, uygunsuz lastik kullanımından kaynaklı olası trafik kazalarının önlenmesi amacıyla, Trafik ekiplerince başta otobüsler olmak üzere yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçların lastiklerinin kış lastiği olup olmadığı ve lastiklerin diş derinlikleri incelendi.

Ayrıca denetim faaliyetleri sırasında, şoförlere ve yolculara trafik kurallarına uymanın ne kadar hayati değere sahip olduğu hatırlatıldı, bilgilendirici broşürler de dağıtılarak kış lastiği kullanımı dışında çekme halatı, zincir seti, ilk yardım çantası ve trafik ikaz işareti gibi ekipmanları araçlarında bulundurmalarının da önemi belirtildi.

Zorunlu kış lastiği uygulaması denetiminin devam edeceği bildirildi.