Karasu: Çiftçiye adeta ne halin varsa gör deniyor

CHP Milletvekili Ulaş Karasu geçtiğimiz gün Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinde söz alarak çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti anlattı.

CHP Milletvekili Ulaş Karasu geçtiğimiz gün Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinde söz alarak çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti anlattı.

Özellikle, şeker pancarı üretiminin 100 bin tondan 5 binlere düştüğünü vurgulayan CHP’li vekil Karasu, “Devlet çiftçiye elindeki mahsulle ne halin varsa gör diyor’’ dedi.
İktidarın çiftçiye yönelik politikalarını sert sözlerle eleştiren Karasu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yıl Türkiye’de 18 milyon ton şeker pancarı üretildi. Toplam üretim içinde Sivas 6. il konumnda. Buna karşın Sivas’ta şeker pancarı fabrikası yer almıyor. Şehrimizde üretilen şeker pancarı, Erzincan, Malatya, Turhal ve Kayseri’deki fabrikalara götürülüyor. ‘Erzincan Şeker Fabrikası’ özelleştikten sonra Suşehri bölgesinde kantar kapatıldı, Yaşanan süreçte üreticilerin mağdur edildi. Şimdi de Ulaş ilçesinde hizmet veren Bostankaya kantarı ve pancar toplama merkezinin kapatıldı. Devlet çiftçiye ‘elindeki mahsulle ne halin varsa gör’ diyor.
MAHSULÜ HEBA ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK
Malatya’dan nakliye gelecek, çiftçinin pancarı yüklenecek ve fabrikaya gidecek; üstelik bu pancar kalite bakımından bölgenin en iyisi. Çiftçinin bir yıl boyunca emek verip ürettiği mahsulü çürütmeye, heba etmeye kimsenin hakkı yok. Sivas’a kar yağacak, sezon bitti, çiftçinin pancarı fabrikaya giremedi.

Sertifikalı buğday desteklerinin de hala çiftçilere ödenmediğini kaydeden Ulaş Karasu, ‘’Çiftçi, 2019’da aldığı sertifikalı buğdayı ekti, biçti, ürününü sattı. 2020 tohumunu aldı, ekti. Siz, hâlâ 2019 sertifikalı buğday desteklemesini ödemediniz. Tarım Kredi Kooperatiflerinde eylül ayında yem fiyatı 80 TL’ydi. daha geçtiğimiz pazartesi çiftçi gidiyor, Tarım Kredi Kooperatifine fiyat soruyor ‘92 TL’ diyorlar. Bir gün sonra yemi almaya geliyor, yem olmuş 102 TL. Bu nasıl bir fiyat politikasıdır?” dedi.

TARIMDA 2002 - 2020 GERÇEKLERİ
Tarımda yılların durumuna değinen Vekil Karasu, “2002 yılında çiftçinin borcu 1 milyar TL’ydi, şu an borcu 130 milyar TL. 2002 yılında buğday için doğrudan gelir desteği 13,5 TL, mazot 1,48 TL’ydi. Çiftçi, dönüme aldığı destekle 9,12 litre mazot alıyordu. 2019 yılında dönüme verdiğiniz buğday için toplam destek 27 TL’ye geliyor. Mazot 6,25, 4 litre mazot alıyor. Mazot fiyatındaki artışı baz alsanız 57 TL destek vermeniz gerekiyor. 2002 -2020 arası buğday fiyatı 4 kat, gübre fiyatı 10 kat arttı. İşte gerçek rakamlar bunlar” şeklinde açıklamalarda bulundu.