KAPIMIZ HERKESE AÇIK

Başkan Ahmet Kürşat Apaaydın göreve geldiğinden bugüne kadar geçen iki buçuk yılını gazetemize değerlendirdi.

Seçimden önce vermiş oldukları vaat ve söylemlerinin arkasında olduklarını belirten başkan Apaydın, “Seçimden önce ve seçildiğim ilk günden beri söylem ve tavrımız ne ise kıymetli Kangallı hemşerilerime aynı şevk ve heyecanla hizmet etmeye çalışıyorum. Seçilmeden önce Kürşad Apaydın kimse seçimden sonraki Kürşad Apaydın o. Kapımız herkese açık ve kimseye tepeden bakmayız.” dedi.

Söylemlerinde sık sık şeffaflık ve katılımcılığa vurgu yapan belediye başkanı A. Kürşad Apaydın, şu konuları dile getirdi.

Gizlimiz saklımız yok
Söz verdiğimiz üzere şeffaf yönetim anlaşıyla göreve başladık ve öyle devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın belediye ile alakalı öğrenmek istedikleri her ne varsa buyursun gelsinler belgeleri ile sunmaya hazırım. Bilindiği üzere hiç kimseden gizlimiz saklımız olmadığı için belediyemizin kapısı (belli bir kesime değil) herkese 24 saat açık durumda...

Meclis toplantılarımz şeffaf ve özgür
Her ay düzenli olarak yaptığımız belediye meclisi ve encümen toplantılarımızı gayet özgür ve şeffaf bi şekilde yapıyoruz. Baştan da söylediğimiz gibi vatandaşlarımız meclis toplantılarımıza katılabilir. Meclisteki arkadaşlarımızla farklı partilerden de olsa gayet uyum içinde çalşıyoruz ve herkes fikrini rahatlıkla söyleyebiliyor. Şimdiye kadar meclis toplantılarında aldığımız kararların yüzde 99’unu oy birliği ile aldık.

Esnafı ayırt etmiyoruz..
Göreve başlar başlamaz satın alma ekibine verdiğim ilk talimat doğrudan teminle yaptığımız alışverişlerde (Bize oy versin vermesin) esnaf ayırt edilmeden herkesten sırayla alışveriş yapılması hususu oldu. Bizim görevimiz partilimizi yada bir iki esnafla paslaşarak onlara rant sağlamak yada zengin etmek değil...

Elimden gelse ruhsatlarını iptal ederim
Kamuoyunda 3 harfli marketler olarak bilinen zincir marketlerden ilçemize tekrar şube açmak için ruhsat istediler, belediyey para teklif ettiler ama vermedim. Hatta elimden gelse önceden açılmış olanların ruhsatlarını iptal ederim. Zaten gereğinden fazla olarak 7-8 tane var ve bunlar her köşe başını tutmuş durumdalar.  Belki birer tane olabilirdi ama bakıyorsunzu aralarında iki tane üç tane şube açmış olanlar var. İyi tamamda yıllardır geçimini temin etmeye çalışan Kangal esnafı ne yapacak. Bilindiği gibi bu zincir marketler sadece gıda değil tencereden araba lastiğine kadar her şey sattıkları için her sektörü etkiliyorlar ve gerçekten yerel esnaflarımız zor durumdalar..

Çalışanlarımıza %30 zam yaptık
Belediye çalışanlarımıza biz geldik geleli toplamda yüzde 30 gibi tarihi bir zam yaptık. Artı belediyemizden emekli olan hiçbir çalşanımızın bizden alacağı yoktur ve hepsinin tazminatlarını da ödedik.

Birikmiş çedaş borcunu da ödedik
Yine çok yüklü olan ve belediyeyi evelden beri rahatsız eden Çedaş borcunu ödedik. Artık çedaşa tek bir kuruş borcumuz kalmadı. Esnafa olan borçları geçmişe sari olarak (10 yıllıklar dahil) yüzde 85 ine yakınını ödedik ve peyder pey ödemeye de devam ediyoruz. Göreve geldiğimden bugüne kadar persanel maaşları dahil 38 milyon  börç ödemişiz. (Buna esnaf borçları, icralar ve krediler dahil.)

Tüm abonelere akıllı su sayaçları taktık
Tüm mahallelerimiz dahil 3600 abonenin tamamına akıllı su sayaçlarını taktık. Bu sayaçların internet üzerinden ve mobil bankacılık ile ödeme yapılabilmesinin alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Böylelikle hem vatandaşlarımıza ciddi bir kolaylık sağlamış olacağız hemde tahsilat oranları artmış olacak.

Kullandığımız kredinin tamamını ödedik
Bu sistemle birlikte belediyemize nakit akışı hızlandı ve kaçağı önlemiş olduk. Bu hizmet için iller bankasından toplamda 1 Milyon 600 bin TL kredi kullandık ve bu kredinin tamamını ödedik. İstanbul büyükşehir belediyesi akıllı su sayaçları ile ilgili bizden bilgi aldı. Büyük ihtimalle onlar ve birçok belediye de bu sisteme geçecek.
 
Pandemi sürecinde esnafa destek olduk
Pandemi süresince kiracımız olan bu süreçte kapanan işyerlerimzden (kıraatane çay ocağı lakanta vb) 6 ay kira bedellerini sildik. Bir kısmı kapanan işyerlerinin de kiralarını faizssiz 6 ay ve 1 yıl sonra ödemek kaydıyla öteledik.

Kiralarda yeni düzenleme yaptık
Geçmişte doğru düzgün kontratı olmayan belediyemize ait işyerlerimizi tekrar ihale ederek (mevcut oturanlara öncelik tanıyarak) kontratlarını düzenledik. Bu düzenlemede 3 ay üst üste ödenmeyen kiralara direk avukata verecedğimizi şartnamde belirttik. Eskiden belediyenin malı sanki şahsının malıymış gibi alıp başkalarına kiraya veriliyordu ve gerçek kiracı belediyemize kira ödemiyordu. Yeni düzenlemeyle bunun da önünü kestik.

Saadet Partisi dışında hiçbir parti kira borcunu ödemiyor
Belediye işyerlerinde kiracı olarak oturan siyasi partilerin (SAADET PARTİSİ hariç) 

hepsinin borcu var ve borçlarını ödemiyorlar.  Partileri ayırt etmeksizin hepsine ihbarname gönderdim. Bu vesileyle sorumluluk duygularından dolayı Saadet Partisi Kangal teşkilatına  özellikle teşekkür ediyorum.

Seçimlerde ne söylediysem hepsini yaptım
Seçim çalışmamda ne söylediysem bir kaç projem hariç hepsini gerçekleştirdim. Kalan süre içerisinde inşallah onlarıda gerçekleştireceğim. 

Şeffaf bir insanım her zaman söylüyorum belediyemizle alakalı vatandaşlarımızın kafasına takılan ne gibi  soru var ise belegeleri ile hesap vermeye hazırım.

Akıllı su sayaçları projemiz ödül aldı
Akıllı su sayaçları projesi ile halkımızın oyları sayesinde kent başkanları proje ödülleri kapsamında en iyi başkan ödülüne layık görüldük. Bu kapsamda Ekim ayının ilk haftasında (02.10.2021) İstanbul’da yapılacak olan ‘58 dalda 58 ödül’ prağramına davet edildik. Bizi en iyi başkan ödülüne layık görenlere teşekkür ediyorum.

Belediye bütçesine katkı sağlayacak RES projesi bitmek üzere
RES projemizde sona yaklşaştık. Belediyemizin en büyük giderlerinden elktrik giderini inşlaah bu projeyi hayata geçirdiğimizde belediyemiz kasasına çok büyük katkıda bulunacağız.
Düğün salonununu yeniden düzenledik
Düğün salonumuzu halkımıza yakışır bi şekilde yeniden dizayn ettik ve yakında hizmete açacğız. Bundan sonra toplantı, davet vs gibi proğramlar orada yapılabilecek artık.

Üniversite öğrencilerine yurt açacağız
Üniversite öğrencilermize yönelik erkek öğrenci yurdunu beşyüz evler içerisinde bulunan ve demir export misafirhanesi diye bilinen yere açmayı düşünüyoruz (demir export yakın zamanda binadan çıkacak)  Burasının 
Meslek Yüksek Okuluna yakın olması da öğrencilerimize  kolaylık sağlayacak. İlçemize dışardan gelen öğrencilerimizin barınak ihtiyaçlarını gidermek belediye olarak tabiki bizlerin de sorumluluğunda. 

Yolları yürünebilir hale getirdik
Yaklaşık 3- 3,5 km asfalt malzemesi temin ettik. Karayolları ve taşyapı firması ile irtibattayız. İnşallah yeni tren istasyonu yolu yani eski hastane caddesi, yine kaymakamlık binası önünden METEM’e kadar, askerlik şubesinin önünden mevcut hastaneye kadar sıcak asfalt dökmeyi planlıyoruz. 

83 Bin Metrekare parke yapacağız
Parke imalatımızı günlük 500 metrekareden 1000 metrekareye çıkardık. Acil olan yerleri hava şartları izin verdiği müddetçe 83 bin metrekare parke yapacağız. Mezarlık yolu olarak bilinen eski sivas caddesi yeni adıyla Zafer Benli caddesinde kaldırım çalışmalrımız devam etmekte. 

Parke ekibini takviye edeceğiz
Aynı zamanda Karşıyaka mahallesi 75. Yıl ilk-ortaokulu yolunda parke çalışması devam etmektedir. Vatandaşlarımıza göstermiş oldukları sabırdan dolayı teşekkür ediyorum. İmkanımız dahilinde yol çalışmalarına hız verip yeni bir parke ekibi daha getirterek çalışmalara hız vereceğiz. Yine devlet millet işbirliği ile mezarlık yolumuza asfalt döküldü emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

7 Milyon 730 TL lik satış 
Her vatandaş her konuyla ilgili bilgi alabilir parti ayırmaksızın gelsin çayımı içsinler. Maalesef bilgi kirliliği çok yapılıyor. Kim neyi merak ediyorsa gelsin belgeleriyle birlikte aydınlatalım. 2020 yılında 3 milyon 300 bin tl, 2021 yılındada ise 4 milyon 430 bin tl lik belediyeye ait mülk ve taşınır satışı yaptık.

İmar konusunu şeffaf yürütüyoruz
Yıllardan beri süre gelen imar sorununu çözmeye çalşıyoruz. Şahsa münhasır imar düzenlemesi yapıldığını söyleyenleri duyuyoruz. Bunu en iyi geçmişte adrese teslim imar düzenlemesi yapanlar bilir. Belediyemizde defalarca anons ettirerek vatandaşı süreç hakkında bilgilendirdik. Bu kapsamda 250’ye yakın dilekçe verildi. Bunlar görüşüldükten sonra tekrar askıya çıkacağız ve itiraz süreci başlayacak. Vatandaşlarımız takip etsin. Herkesin malümu olduğu üzere eskiden bu işler anons bile edilmeden yapılırdı ve imar düzenlemesinden çoğu kimsenin haberi  dahi olmazdı. O bakımdan bu işin dedikodusunu yapanlar gelsin öncekilerin imar işindeki marifetlerini çarpıcı örnekleriyle izah edeyim...  Hizmetin en güzeline layık olan Kangallı hemşehrilerime saygılarımla...(Ahmet Kürşad Apaydın)