KANGAL´DA PATATES HASADI BAŞLADI
Son yıllarda patates ekiminin önemli oranda yaygınlaştığı ilçemizde Vali Salih Ayhan ve protokol mensuplarının da katıldığı ‘Patates Hasadı Tarla Günü´ Düzenlendi.
Tarih: 30.9.2019 20:52:11/ 720okunma / 0yorum

 Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ilçemize bağlı Kavak Köyü Gemalmaz Mezrası´nda "Patates Hasadı Tarla Günü" düzenlendi.
Etkinliğe Sivas Valisi Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Kangal Kaymakamı Cuma Emeç, Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, protokol üyeleri ve  çok sayıda Kangallı çiftçi katıldı.

“TOHUMLUKTA İLK SIRADAYIZ”
    Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız Tarla Günü Etkinliğinde yaptığı konuşmada; "Patates, yemeklik ve sanayilik kullanım alanları olan karbonhidrat, nişasta, vitamin ve mineralce zengin önemli bir endüstri bitkisidir. Dünyada ve son yıllarda ülkemizde sertifikalı tohumluk kullanımı ile hastalıktan ari, verim ve kalitesi yüksek patates üretimi artmıştır.İlimiz toprakları bakir ve Patates Hastalık - Zararlıları yönünde temiz olduğu için, patates üretimini cazip kılmaktadır. İlimizde rakım (1.300 m) yüksek olduğundan üretilen patateslerin kuru madde oranı yüksek olmakta, buda depoda dayanıklılığı artırmaktadır. Özellikle mildyö gibi iklimle ilgili hastalıkların mücadelesinde daha az kimyasal ilaç kullanılmaktadır. İlimizde üretilen patatesler albenisi yüksek kalite ve ticari yönden de kendini ispatlamış durumda olup, patates ekimi ile ilgili hiçbir problem bulunmamaktadır. Hammadde sorunun olmaması, toprak yapısının uygun olması, gece-gündüz sıcaklık farkının patatese lezzet katması patates sektörünün seçilmesinde ki önemli etkendir. İlimiz önemli bir patates üretim merkezi, özellikle tohumlukta Türkiye´de birinci sıradayız. Hem kalite, hem hastalık ve zararlıları ari yönünden önemli bir il, bu sebeple diğer illerden ilimize arazi kiralama yöntemi ile sertifikalı patates üretimini firmalar yapmaktadır.”şeklinde ifade etti.

“TOPRAĞI SU İLE, ÇİFTÇİYİ BİLGİ BULUŞTURMALIYIZ”
    TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise konuşmasında; "Avrupa´da tarımsal milli hasılada birinci, dünyada altıncı sıradayız. 1600 çeşit tarım ürünü üretiyoruz. Fındıkta, üzümde, incirde dünya birincisiyiz, daha birçok ürünümüz var, yaklaşık 20 ürünümüzde dünyada ilk on sıradayız. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar tarımsal çeşitlilik yoktur. Çalışırsan emeğinin karşılığını toprak verir. Çalışmamız lazım ama bunu da bilgi ve bilimle yapmamız gerekir. Bu toprağa, bu iklime, bu suya hangi çeşit tarım yapılırsa daha çok verim elde edilir onu incelemeliyiz, bunun neticesinde çiftçimiz kazanacaktır. Toprağı su ile buluştururken çiftçimizi de bilgi ile buluşturmamız lazım ki çiftçimizde zengin olsun, doğduğu yerde karnı doysun ve bir başka yere gitme ihtiyaç duymasın. Tarımımız iyi bir yöne gidiyor bundan sonra da daha iyi olacaktır. Barajlarımızın çoğu bitti,  planlaması bitmiş yeni yatırım programına alınacak olan projelerde var, bunları da tamamladığımızda Sivas´ın bugünü dünden iyi olduğu gibi yarını da bugünden iyi olacaktır." ifadelerini kullandı

“ÜRETEN BİR ŞEHİR OLACAĞIZ”
Sivas Valisi Salih Ayhan ise; "İlimizin iklimine ve toprak çeşitliliğine uygun yoğun üretilen ürünlerle ilgili birçok program yaptık. Buğday, nohut, silajlık mısır, şeker pancarı, bugün de patates hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Maksadımız tüm kurumlarımızla beraber, çalışanlarımızla beraber üretenin yanında olmak. Çiftçimizi suyla ve bilgiyle tanıştırdığımız zaman üreten bir şehir olma noktasında hızlı bir şekilde ilerleyeceğiz. Devletimiz vermiş olduğu desteklemelerle, sulamalarla, aktarılan bilgilerle çiftçilerimizi doyuruyor, yeter ki biz gayret gösterelim. Sivas ekonomisi; Sanayi, tarım ve turizm üzerine kurulacak, Sivas üreten bir şehir olacak, katma değeri yüksek ürünlerle Türkiye ekonomisinde, tarım ekonomisinde söz sahibi bir şehir olacak. Bir adım attık SİVTAŞ´ı kurduk, bu şirket tarımda lokomotif olacak, çiftçimize destek olacak, sözleşmeli üreticilik ve sözleşmeli besicilik kavramlarını daha sık duyar hale geleceğiz. Artık çiftçimizin yüzü daha çok gülecek. Hasadın bol ve bereketli olmasını, çiftçimizin yüzünün gülmesini diliyorum.”şeklinde konuştu.
    

Konuşmaların ardından protokol üyelerinin hasat yapılan alanı incelemeleri ile etkinlik sona erdi.   


    

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KANGAL PATATES HASADI BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MEHMETÇİK TARİH YAZIYOR
MEHMETÇİK TARİH YAZIYOR
Geçen hafta bugün başlayan ‘Barış Pınarı Harekatı´tüm hızıyla devam ediyor
TEMATİK LİSE AÇILSIN
TEMATİK LİSE AÇILSIN
İlçemizin duyarlı sivil topum örgütleri son zamanda birlik ve beraberlik örneği sergiliyor. Kangal da bir grup duyarlı vatandaş ile birlikte parti ve STK temsilcileri bir araya gelerek ilçenin makus tarihini değiştirmek için kolları sıvamış durumda.
 DEMİR EXPORTTAN EMEKTAR İŞÇİLERE VEFA
DEMİR EXPORTTAN EMEKTAR İŞÇİLERE VEFA
Kangal Demir Export şirketinden emektar işçilerine vefa örneği
Korsanla Mücadeleye Devam Edeceğiz
Korsanla Mücadeleye Devam Edeceğiz
Geçen hafta esnaf kefalet koop. başkanı İmsail Taşlık ile başlatmış olduğumuz esnaf köşesinin bu haftaki konuğu Kangal Kangal Şöforler ve Nakliyeciler Esnaf Odası başkanı Müslüm Kel oldu.
“Hayatta camii, camide hayat var”
“Hayatta camii, camide hayat var”
Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Kangal Müftülüğü bir dizi etkinlik düzenledi.
BARIŞ PINARINA ESNAF DESTEĞİ
BARIŞ PINARINA ESNAF DESTEĞİ
Barış Pınarı operasyonuna Kangallı esnaflar yoğun destek veriyorlar.
YAĞ DONDURAN TÜNELİ ÇOK GECİKTİ
YAĞ DONDURAN TÜNELİ ÇOK GECİKTİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu´nun verdiği önergeyle Geminbeli ve Yağdonduran tünelleri toplamda 6 yıl geciktiği ortaya çıktı.
Kangal Köpekleri Güzellik Yarışmasında
Kangal Köpekleri Güzellik Yarışmasında
Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında SivasValiliğince düzenlenen “Kangal Köpeği Güzellik Yarışması” büyük ilgi görürken yarışmadan haberi olmadığını belirten Kangallı Aziz Şişman, “Bu nasıl yarışma neden bizim haberimiz yok. Benim köpeğim bazıları gibi mama yiyerek 24 saat yatan köpek değildir” diyerek tepki gösterdi.
Bayramdan önce gelecek!
Bayramdan önce gelecek!
Birtakım ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Köklüce mevkiinde bulunan Yüksek Hızlı Tren (YHT) şantiyesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
Asfalt çalışması başladı
Asfalt çalışması başladı
Kangal halkının aylardır devam eden yol ve su çilesi artık sona eriyor
 Gidişat iyi değil
Gidişat iyi değil
Bu haftadan itibaren bu köşeyi ilçe esnafına ayırmaya karar verdik.
Gazze şeridi gibi
Gazze şeridi gibi
Kaplumbağa hızıyla ilerleyen altyapı çalışması vatandaşı canından bezdirdi.
İŞSİZLERİN İŞKUR ÜMİDİ
İŞSİZLERİN İŞKUR ÜMİDİ
Kangal, Gürün ve Divriği ilçelerinde TYP (Toplum Yararına Proşe) kapsamında işe alınan vatandaşlar önceki gün çekilen kura ile belirlendi.
Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri başladı
Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri başladı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin 2019–2020 Öğretim Yılı Güz Dönemi kayıt yenileme işlemleri, 7 Ekim 2019 Pazartesi günü başladı. Kayıt yenileme işlemleri 18 Ekim 2019 Cuma gününe kadar devam edecek.
KANGAL´ YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ
KANGAL´ YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ
Kangal´a Yeni Emniyet Müdürü Atandı
YILDIZ´DAN ŞAP UYARISI
YILDIZ´DAN ŞAP UYARISI
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, şap aşılama programı kapsamında 2019 yılı sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasının 2 Eylül itibariyle başladığını belirterek hayvan sahiplerinin hayvanlarını aşılatmayı ihmal etmemeleri gerektiğini ifade etti.
Quick Sigorta´da üst düzey atama
Quick Sigorta´da üst düzey atama
Quick Sigorta tarafından, Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Tarık Turhan´ın, gerekli onayların ardından Oto Teknik´ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmasına karar verildiği bildirildi.
KANGAL´DA GAZİLER HAFTASI KUTLANDI
KANGAL´DA GAZİLER HAFTASI KUTLANDI
19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli törenlerle kutlandı
“ ÇEVREYE DUYARLI BİR ŞİRKETİZ”
“ ÇEVREYE DUYARLI BİR ŞİRKETİZ”
AKSU MADENCİLİK BÖLGEMİZE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYOR…İŞLETME MÜDÜRÜ ABDULKADİR ALBAYRAK GAZETEMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.
SGD´den Başsavcı Uğurlu´ya ziyaret
SGD´den Başsavcı Uğurlu´ya ziyaret
Sivas Gazeteciler Derneğinden Başsavcı Uğurlu´ya Ziyaret
KANGAL İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN AŞURE PROGRAMI
KANGAL İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN AŞURE PROGRAMI
Kangal İmam Hatip Ortaokulu Muharrem ayı vesilesiyle önceki gün aşure programı tertip etti.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8915
EURO
6.5012
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları