Kangal´da Bal Mevsimi

Ülkemizin önemli tahıl ambarlarından birisi olan Kangal ve Sivas´ta bir yandan buğday hasadı devam ederken son zamanlarda ilçemizde daha çok yaygınlaştığı gözlenen arıcıların da bal hasat mevsimi başlamış durumda.

Başka vilayetlerden gelen arıcıların yanısıra ilçemizde de arıcılıkla meşgul olanların sayısının her geçen gün arttığı görülmekte.
Bu kapsamda yıllardır bu işlerle uğraşan ptt´den emekli olduktan sonra arı sayısını artırarak daha profesyonelce arıcılık yapmaya başlayan ilçemizin tanınmış simalarından Hüseyin Gültekin´den konu hakkında bilgi aldık.
Yılanlı Dağın eteklerinde 
Çiçek ve bitki çeşitliliği bakımından ilçemizin en zengin noktalarından biri olan yılanlı dağı eteklerini mesken edinen Hüseyin Gültekin, kendi yapmış olduğu lüks baraka, malzeme çadırı, yanından ayırmadığı güvercinleri ve geceleri arı kovanlarını ayılardan koruyan Kangal köpekleriyle dağ başında tam bir düzen kurmuş durumda.
Bereketl ve kazançlı bir iş
En az 30 yıldır bu işi yaptığını belirten Gültekin, tüm zorluklarına rağmen arıcılık yapmayı sevdiğini, kahvehane ve dedikodu ortamından uzak bir şekilde, tabiatla baş başa olmanın insana ayrı bir huzur ve dinçlik kazandırdığını ifade ediyor. Bu meşguliyeti herkese tavsiye ettiğini belirten Gültekin, sadece sağlık açısından değil, hilesiz-hurdasız bir şekilde düzgün ve bilinçli yapıldığında arıcılığın ticari bakımdan da bereketli ve kazançlı bir iş olduğunu dile getirdi.
Kangal Balı marka olabilir
Mevsimsel farklılık sebebiyle kışın belli dönemlerde arıları Malatya tarafına götürdüğünü söyleyen Gültekin, yaz aylarında ise Samsun, Ordu, Aydın ve Muğla gibi illerden çok sayıda arıcının ilçemize geldiğini belirtti. Yapılan reklamla Zara Balının önplana çıktığını ancak Kangal´ın arıcılık için çok daha müsait bir coğrafya ya sahip olduğunu belirten Gültekin, ilçe tarımın teşvikleriyle ve yöre halkının ilgisinin artmasıyla Kangal Balının marka haline gelmesinin hiç de zor olmayacağını söyledi.
Balın kilosu 25 ila 50 TL arası
Temmuz ayı içinde yeni mahsülün alındığını dile getiren Gültekin, geçen yıl olduğu gibi bu yılda balın kalitesine (şeker yada şekersizlik oranına) göre kilosunun 25 ila 50 TL arasında satılacağını ifade etti.
İyi bal müşterisiz kalmaz
Uzun yıllardır bu işle uğraştığı için kendisinin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok vilayetten müşterisi olduğunu söyleyen Gültekin, ?Pekmezin iyi olsun sineği Bağdat´dan gelir? misali kaliteli balın müşterisinin eksik olmayacağını ifade etti. Haber Merkezi

Bal mevsimi
Bal, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında alınır. Bu üç ay boyunca çok fazla nektar alımı olacağından arıcının çok dikkatli ve hazırlıklı olması lazımdır. Yani, bir kovanda yer kalmazsa veya yeterli petek bulunmazsa arıların getirdiği nektarın büyük bölümü ziyan olur ya da arılar oğul vermek isterler. Bol miktarda ballık bulunması arıların daha hızlı çalışmasına sebep olur. Üç dört gün içinde bir ballığı doldurabilirler. Ballıklar belli bir düzende ve gerektiği kadar verilmeli, dolan ballıklar hemen çıkarılmadan üzerine yeni bir kat ballık takılmalıdır. Eğer dolan ballık hemen çıkarılırsa bal olgunlaşmadan çıkarılmış olur. Arılar olgunlaşmış balın üzerini ince bir balmumu ile sırlarlar. Bu sırlama oluşmadan bal çıkarılmamalıdır.
Bal hasadı, bal mevsimi içerisinde ve kuraklık başlamadan yapılmalıdır. Yoksa yağmacılık kuraklıkla birlikte hat safhaya çıkar ve arılar arası mücadele artar. Bal olgunlaşmış ise hasadı yapılmalıdır. Eğer nektar alımı çok fazla ise 3/4 oranında sırlanmış olan petekler de olgunlaşmış kabul edilebilir. Çok zorunlu olunursa 1/3 düzeyinde bile hasat yapılmalıdır. Hasat sırasında çevreye bal bulaştırmamaya, hasat edilen ballı petekleri veya kırıntılarını ortada bırakmamaya ve kovanda yeterli miktarda kışlık bal kalmasına dikkat etmek gerekir.
Hasat yöntemleri:
1. Silkeleme ve fırçalama: Çerçeveler ele alınarak silkelenip fırçalanarak petek bal hasat odasına taşınır.
2. Arı kaçıran yöntemi: Arı kaçıranlar kovan örtü tahtasının ortasına ve hasat edilecek peteklerin üzerine yerleştirilir. Daha sonra kovan kapağı hafifçe aralanarak tütsülenir.
3. Asit tahtası yöntemi: Benzaldehit bütirik anhidrat gibi asitli maddeler beze emdirilerek kovan kapağının alt yüzüne yerleştirilir. Arılar asit kokusundan dolayı aşağıya inerler.
4. Arı üfleyici kullanma : Benzinle çalışan ve hızlı hava akımı sağlayabilen bir alet olduğundan ve arılara hiç zarar vermediğinden oldukça kullanışlıdır.
Bal süzme ve dinlendirme:
Süzülecek petek ve ballıklar önce süzme odasına alınırlar. Tüm çerçeveler çıkarılarak, petekler üzerindeki sırlar sır tarağı ya da bıçağıyla kazınırlar. Sırları açılan petekler süzme makinesine yerleştirilirler. Bu makinelerin santrifüj esasına dayanan bir mekanizması vardır. Bu süzme aletinin elektrikle ve insan gücüyle çalışan farklı modelleri vardır.
Süzülmüş peteklerde yine de bal bulaşığı kalmaktadır. Bu petekleri kuvvetli kovanlara vererek temizliğini ve tamiratını sağlamak, bir gün sonra da diğer kovanlara dağıtmak gerekir. Süzme makinesinden çıkan bal temiz değildir. İçinde petek parçaları, larvalar, arı ölüleri ve polen taneleri bulunabilir. Balın içindeki yabancı maddeleri uzaklaştırmak amacıyla sıfır numara tel elek kullanılır. Bal süzüldükten sonra bal dinlendirme kaplarına doldurulur ve pazarlanır.

 
Demir ERSOY
22.09.2017 22:10:10
Bende kangal Çamurlu köyündenim Kangal bölgesşne uygun arı çeşitleri varmı bilgi edinmek istiyorum