Kangal´da Bal Mevsimi
Ülkemizin önemli tahıl ambarlarından birisi olan Kangal ve Sivas´ta bir yandan buğday hasadı devam ederken son zamanlarda ilçemizde daha çok yaygınlaştığı gözlenen arıcıların da bal hasat mevsimi başlamış durumda.
Tarih: 9.8.2016 12:19:56/ 16704okunma / 1yorum

Başka vilayetlerden gelen arıcıların yanısıra ilçemizde de arıcılıkla meşgul olanların sayısının her geçen gün arttığı görülmekte.
Bu kapsamda yıllardır bu işlerle uğraşan ptt´den emekli olduktan sonra arı sayısını artırarak daha profesyonelce arıcılık yapmaya başlayan ilçemizin tanınmış simalarından Hüseyin Gültekin´den konu hakkında bilgi aldık.
Yılanlı Dağın eteklerinde 
Çiçek ve bitki çeşitliliği bakımından ilçemizin en zengin noktalarından biri olan yılanlı dağı eteklerini mesken edinen Hüseyin Gültekin, kendi yapmış olduğu lüks baraka, malzeme çadırı, yanından ayırmadığı güvercinleri ve geceleri arı kovanlarını ayılardan koruyan Kangal köpekleriyle dağ başında tam bir düzen kurmuş durumda.
Bereketl ve kazançlı bir iş
En az 30 yıldır bu işi yaptığını belirten Gültekin, tüm zorluklarına rağmen arıcılık yapmayı sevdiğini, kahvehane ve dedikodu ortamından uzak bir şekilde, tabiatla baş başa olmanın insana ayrı bir huzur ve dinçlik kazandırdığını ifade ediyor. Bu meşguliyeti herkese tavsiye ettiğini belirten Gültekin, sadece sağlık açısından değil, hilesiz-hurdasız bir şekilde düzgün ve bilinçli yapıldığında arıcılığın ticari bakımdan da bereketli ve kazançlı bir iş olduğunu dile getirdi.
Kangal Balı marka olabilir
Mevsimsel farklılık sebebiyle kışın belli dönemlerde arıları Malatya tarafına götürdüğünü söyleyen Gültekin, yaz aylarında ise Samsun, Ordu, Aydın ve Muğla gibi illerden çok sayıda arıcının ilçemize geldiğini belirtti. Yapılan reklamla Zara Balının önplana çıktığını ancak Kangal´ın arıcılık için çok daha müsait bir coğrafya ya sahip olduğunu belirten Gültekin, ilçe tarımın teşvikleriyle ve yöre halkının ilgisinin artmasıyla Kangal Balının marka haline gelmesinin hiç de zor olmayacağını söyledi.
Balın kilosu 25 ila 50 TL arası
Temmuz ayı içinde yeni mahsülün alındığını dile getiren Gültekin, geçen yıl olduğu gibi bu yılda balın kalitesine (şeker yada şekersizlik oranına) göre kilosunun 25 ila 50 TL arasında satılacağını ifade etti.
İyi bal müşterisiz kalmaz
Uzun yıllardır bu işle uğraştığı için kendisinin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok vilayetten müşterisi olduğunu söyleyen Gültekin, “Pekmezin iyi olsun sineği Bağdat´dan gelir” misali kaliteli balın müşterisinin eksik olmayacağını ifade etti. Haber Merkezi

Bal mevsimi
Bal, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında alınır. Bu üç ay boyunca çok fazla nektar alımı olacağından arıcının çok dikkatli ve hazırlıklı olması lazımdır. Yani, bir kovanda yer kalmazsa veya yeterli petek bulunmazsa arıların getirdiği nektarın büyük bölümü ziyan olur ya da arılar oğul vermek isterler. Bol miktarda ballık bulunması arıların daha hızlı çalışmasına sebep olur. Üç dört gün içinde bir ballığı doldurabilirler. Ballıklar belli bir düzende ve gerektiği kadar verilmeli, dolan ballıklar hemen çıkarılmadan üzerine yeni bir kat ballık takılmalıdır. Eğer dolan ballık hemen çıkarılırsa bal olgunlaşmadan çıkarılmış olur. Arılar olgunlaşmış balın üzerini ince bir balmumu ile sırlarlar. Bu sırlama oluşmadan bal çıkarılmamalıdır.
Bal hasadı, bal mevsimi içerisinde ve kuraklık başlamadan yapılmalıdır. Yoksa yağmacılık kuraklıkla birlikte hat safhaya çıkar ve arılar arası mücadele artar. Bal olgunlaşmış ise hasadı yapılmalıdır. Eğer nektar alımı çok fazla ise 3/4 oranında sırlanmış olan petekler de olgunlaşmış kabul edilebilir. Çok zorunlu olunursa 1/3 düzeyinde bile hasat yapılmalıdır. Hasat sırasında çevreye bal bulaştırmamaya, hasat edilen ballı petekleri veya kırıntılarını ortada bırakmamaya ve kovanda yeterli miktarda kışlık bal kalmasına dikkat etmek gerekir.
Hasat yöntemleri:
1. Silkeleme ve fırçalama: Çerçeveler ele alınarak silkelenip fırçalanarak petek bal hasat odasına taşınır.
2. Arı kaçıran yöntemi: Arı kaçıranlar kovan örtü tahtasının ortasına ve hasat edilecek peteklerin üzerine yerleştirilir. Daha sonra kovan kapağı hafifçe aralanarak tütsülenir.
3. Asit tahtası yöntemi: Benzaldehit bütirik anhidrat gibi asitli maddeler beze emdirilerek kovan kapağının alt yüzüne yerleştirilir. Arılar asit kokusundan dolayı aşağıya inerler.
4. Arı üfleyici kullanma : Benzinle çalışan ve hızlı hava akımı sağlayabilen bir alet olduğundan ve arılara hiç zarar vermediğinden oldukça kullanışlıdır.
Bal süzme ve dinlendirme:
Süzülecek petek ve ballıklar önce süzme odasına alınırlar. Tüm çerçeveler çıkarılarak, petekler üzerindeki sırlar sır tarağı ya da bıçağıyla kazınırlar. Sırları açılan petekler süzme makinesine yerleştirilirler. Bu makinelerin santrifüj esasına dayanan bir mekanizması vardır. Bu süzme aletinin elektrikle ve insan gücüyle çalışan farklı modelleri vardır.
Süzülmüş peteklerde yine de bal bulaşığı kalmaktadır. Bu petekleri kuvvetli kovanlara vererek temizliğini ve tamiratını sağlamak, bir gün sonra da diğer kovanlara dağıtmak gerekir. Süzme makinesinden çıkan bal temiz değildir. İçinde petek parçaları, larvalar, arı ölüleri ve polen taneleri bulunabilir. Balın içindeki yabancı maddeleri uzaklaştırmak amacıyla sıfır numara tel elek kullanılır. Bal süzüldükten sonra bal dinlendirme kaplarına doldurulur ve pazarlanır.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kangal Mevsimi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Demir ERSOY
22.9.2017 22:10:10
Bende kangal Çamurlu köyündenim Kangal bölgesşne uygun arı çeşitleri varmı bilgi edinmek istiyorum
HAKKIMIZI İSTEDİK İŞİMİZDEN OLDUK"
HAKKIMIZI İSTEDİK İŞİMİZDEN OLDUK"
Kangal Termik Santraline iş yapan Kurugöllü firmasında çalışan fakat ihale sonrası işe çağrılmayan işçilerden Adem Polat, Paşa Aydın, Ahmet Aslan, Kürşat İsfihan adlı 4 işçi eylem kararı aldı.
RAHMET VE MİNNETLE
RAHMET VE MİNNETLE
Libya´da sergilediği direnişle dünya çapında tanınan Ömer Muhtar´ın 16 Eylül 1931´de işgalci İtalya güçleri tarafından şehit edilişinin üzerinden 88 yıl geçti.
Haydi Çocuklar Fidan Dikmeye
Haydi Çocuklar Fidan Dikmeye
İlçe girişindeki tepeye çok sayıda çam fidanı dikildi
Avrupadaki Emektar İşçiler Anılarını Tazelediler
Avrupadaki Emektar İşçiler Anılarını Tazelediler
Lahey şehrinde açılan Avrupa´nın ilk ve tek Türk Müzesi Hollanda´nnın dört bir yanından ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor. Özellikle Hollanda´daki Türk gençlerinin yoğun ilgi gösterdiği Türk Müzesi´nin son ziyaretçileri ise Amsterdam´dan birinci nesil Türk İşçileriydi.
Avcılar kulübünden kuşlara yem
Avcılar kulübünden kuşlara yem
Kangal Avcılık ve Atıcılık Kulübü, kar ve soğuk dolayısıyla yiyecek bulamayan kuşlar için çeşitli alanlara yem attı.
Kangal’da Obezite yürüyüşü
Kangal’da Obezite yürüyüşü
Kangal İlçesinde Toplum Sağlığı Merkezi personellerinde Ebe Meryem Atmaca Kordinetörlüğünde Sağlıklı Yaşam Obeziteye hayır yürüyüşü yapıldı.
Öncü Gençlikten öğrenci dayanışması
Öncü Gençlikten öğrenci dayanışması
İmam Hatip öğrencilerinden İşitme Engelli öğrencilere ziyaret
Kavgalı köylüler Kangal’da barıştı
Kavgalı köylüler Kangal’da barıştı
Bundan bir süre önce ufak-tefek meseleler yüzünden çeşitli çekişmelerin yaşandığı Kurtoğlu ve Çayırovalı köylüler, il genel meclis üyesi Sırrı Cihangiroğlu`nun girişimleri neticesinde Kangal`da düzenlenen bir yemekte bir araya gelerek barıştılar.
Kangallı çocukların şelale keyfi
Kangallı çocukların şelale keyfi
Son günlerde bunaltıcı sıcaklar artarak devam ederken Kangallı çocuklar serinlemek için farklı yollara başvurmaya başladı.
Avcılar Kulübünden dayanışma örneği
Avcılar Kulübünden dayanışma örneği
Yeni Kangal Avcılar ve Atıcılar Kulübü ihtiyaç sahibi kişilere ramazan kumanyası dağıttı.
Engelliyim, İşsizim ve çok zor durumdayım
Engelliyim, İşsizim ve çok zor durumdayım
İlçemizin tanınan ve sevilen simalarından Hacoş Ünsal, işsiz ve zor durumda olduğunu belirterek sorumlu makamlardan çare umuyor..
Mainz`de Sağlık Şöleni
Mainz`de Sağlık Şöleni
Almanyanın Mainz şehrinde Kültürler arası Saglık Şöleni düzenlendi.
Sivas için iftar vakti
Sivas için iftar vakti
sivas için iftar vakti
112 Hızır Acil Servisten Sürücülere Kemer uyarısı
112 Hızır Acil Servisten Sürücülere Kemer uyarısı
Sivas 112 hızır acil servis personeli ilçe trafik ekipleriyle birlikte sürücülere emniyet kemerinin önemi hakkında bilgi verdi.
Geçmiş Olsun!
Geçmiş Olsun!
Sivas Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Hemşehrimiz Turan Erdem, trafik kazası geçirdi.
Esnafa kandil simidi
Esnafa kandil simidi
Kangal Semerkant Vakfı berat kandili vesilesiyel ilçe halkına kandil simidi dağıttı.
GENÇ MÜSİAD İSTİHDAM FUARI DÜZENLİYOR…
GENÇ MÜSİAD İSTİHDAM FUARI DÜZENLİYOR…
Sivas Genç MÜSİAD ( Genç Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ) tarafından organize edilecek fuara Sivas’tan ve ulusal firmalardan 40’a yakın firma katılacak.
`Gönül Elçileri` Kangal’da
`Gönül Elçileri` Kangal’da
İlçemizde `Eğitimi Yarıda Kalmış Kadınların Mesleki Eğitime Katılımı Projesi` Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Vali Âlim BARUT’un Eşi Miyase BARUT bu kapsamda; Kangal’da `Gönül Elçileri` ile bir araya geldi.
Meteoroloji`den önemli uyarı!
Meteoroloji`den önemli uyarı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü`nden önemli uyarı. Bu gece ve yarın `Batı ve İç Kesimlerde Toz Taşınımı Bekleniyor`
Yağmurlu hava devam ediyor
Yağmurlu hava devam ediyor
Hava tahmin raporlarına göre Sivas ve ilçeleri için yağmurlu hava bu hafta boyunca devam edecek.Sivas ve Kangal için 5 günlük hava tahmin raporu
 Kangallı At Arabacılar
Kangallı At Arabacılar
Bir zamanların gözde taşıma araçlarından olan at arabası ve bu mesleği yapan at arabacıları teknolojiye meydan okurcasına mesleklerini devam ettirmeye çalışıyorlar.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları