Kangal Köpek Çiftliği Yenileniyor

Bir süre önce  Kaymakamlık tarafından projesi hazırlanarak ihalesi yapılan Kangal Araştırma Uygulama ve Dokümantasyon Merkezi (Köpek Çiftliği) Modernizasyon çalışmaları başladı.

 Konuyla ilgili bir açıklama yapan kaymakam Erinç Demir, şunları söyledi. “Sivas Valiliği himayesinde Sivas İl Özel İdaresinin desteğiyle hazırlanan proje kapsamında Kangal Köpeğinin marka değerine yakışan ilçemizin önemli bir turizm tesisi ilçemize kazandırılacaktır. 
     

Proje kapsamında Kangal köpeklerinin yaşam standardının yükseltilmesi ırk ve  gen özelliklerinin korunmasının daha etkili sağlanabilmesi için 50 adet yetişkin köpek kafesi tasarlanmıştır. Kafeslerin içerisinde köpeklerin kış aylarında soğuktan yaz aylarında sıcaktan etkilenmelerinin önlenmesi amacıyla 8 m2 ‘lik kapalı alan 100 m2 ‘lik açık alan olarak projelendirilmiştir.

ZİYARETCİLER DAHA GÜZEL VAKİT GEÇİRECEK
Özgürlüğüne düşkün Kangal köpeklerimizin gün içerisinde gezip  dolaşabileceği 3 ayrı yerde toplam 4400 m2’lik gezinti alanı ve kafeslerin arkasında yaklaşık 10000 m2 ‘lik gezinti alanları planlanmıştır. Kangal severlerin ziyaretleri esnasında kaliteli zaman geçirmesi amacıyla 460 m2’lik kafeterya, 77 araçlık  otopark, 33 adet çatılı ahşap piknik masası, 17 adet barbekü, 20 adet bank, 504 m2 lik çocuk oyun parkı, yaklaşık 1500 ağaç