YENİDEN ÜRETİME BAŞLIYOR !

Baca Gazı Arıtma Tesisi (BGA) olmadığı gereçesiyle Ocak ayı başında 1 ve 2. ünitesi mühürlenen Kangal Termik Santrali istenen şartları yerine getirerek yeniden üretime başlamaya hazırlanıyor.

Konu hakkında gazetemize kısa bir açıklama yapan Kangal Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş.Üretim Direktörü Tunay DOĞAN, şunları  söyledi. "Yılbaşında Kangal Termik Santralının 2 ünitesi Çevre bakanlığı tarafından Baca Gazı Arıtma Tesisi (BGA) olmadığı gerekçesiyle kapatılmıştı. Kangal Termik Santralı nın  normal BGA tesisi yapımının 24-30 ay sürecek  olması nedeniyle bir yandan bu süreç devam ederken bu sürede santralın kapalı kalmaması için işletme maliyeti çok yüksek olmasına rağmen farklı bir BGA tesisi olan DSI (Dry Sorbent Injection) sisteminin santralda kurulumu tamamlanmıştır. Çevre Bakanlığına santralın yeniden açılması için müracaat yapılmış ve açılış işlemleri için prosedürlerin tamamlanması beklenmektedir. Yeni yapılan DSI sistemi ile santraldan çıkan baca gazına değişik yerlerden sönmüş kireç püskürterek santralın kapanmasına sebep olan SO2´nin  ( kükürt dioksit gazı) tutularak çevreye olumsuz etkisinin önlenmesi prensibine dayanmaktadır. Bu teknolojinin dünyada düşük kükürt emisyonu olan bir çok santralda kullanılmaktadır ancak işletme maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle Kangalda normal BGA tesisi yapılıncaya kadar kullanılacaktır.  Bölgenin tek sanayi kuruluşu olan ve bölge ekonomisinin bel kemiği olan santralın yeniden açılacak olması çalışanlar ve bölge halkı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır ."

  Yaklaşık 4 aydır tek üniteyle çalışmasına devam eden ilçemizin en önemli istihdam kurumlarından birisi olan Kangal Termik Santralinin yeniden tam kapasite ile çalışmasına başlayacak olması çalışanların yanı sıra ilçe halkı tarafından da memnuniyetle  karşılandı.