KANGAL MYO´DA KORONA SEMİNERİ
VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
Tarih: 16.3.2020 19:58:44/ 452okunma / 0yorum


Kangal Meslek Yüksekokulu ve Gürün Meslek Yüksekokulu´nda ve personel ve öğrencilere yönelik corona virüs eğitim seminerleri düzenlendi.

Kangal MYO´daki program Yüksekokul Konferans Salonu´nda Kangal Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Emir Gökalp ve Eğitim Hemşiresi Ayten Kaya tarafından, Gürün MYO´daki program Osman Boyraz Konferans Salonu´nda Öğr. Gör. Berna Baysal Bakay tarafından verildi.

İştahsızlık ve kilo kaybı, ateş, hâlsizlik ve durgunluk, karın bölgesinin şişmesi, örme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi, solunum sorunları ve nezle denge sorunları gibi belirtilerin corona virüsün belirtileri arasında yer aldığı vurgulanırken, korunma yollarına ilişkin bilgiler verildi.
Sağlıklı kişilerin açık havaya çıktıkları zaman maske ile solunum yollarını kapatmalarının koruyucu olmadığı anlatılırken alerjik bile olsa öksürük, hapşırığı olan ve ateşli kişilerin toplu alanlara girecekleri zaman maske kullanmalarının önemine değinildi.
Dışarıda zaman geçiren herkesin sık sık ellerini yıkamaları, su ve lavaboya ulaşamama durumunda kolonya el dezenfeksiyonu yapmaları, hasta kişilerle karşılaştıkları zaman daha çok ellerini yıkamalarının hastalıktan koruyacağı aktarıldı. Ilık su ile boğaz gargarası yapılması ve bol ılık sıvı tüketilmesinin virüsün yerleşmesini engelleyebileceği kaydedilirken, iyi beslenme, açık havada bulunma, kapalı alanların havalandırılması, egzersiz, uyku düzenine dikkat edilmesinin önemine dikkat çekildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KANGAL KORONA SEMİNERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞHEKİMDEN ÇAĞRI
BAŞHEKİMDEN ÇAĞRI
Kangal Devlet Hastanes Başhekimi Emir Gökalp, tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüse karşı ilçe halkını uyararak yazılı bir açıklama yaptı.
KANGAL TOPLUM SAĞLIK MERKEZİNDEN SAĞLIK İÇİN YÜRÜYÜŞ ETKİNLİĞİ
KANGAL TOPLUM SAĞLIK MERKEZİNDEN SAĞLIK İÇİN YÜRÜYÜŞ ETKİNLİĞİ
KANGAL TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ TARAFINDAN ÖNCEKİ GÜN SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ.
Kangal Devlet Hastanesine Yeni Başhekim
Kangal Devlet Hastanesine Yeni Başhekim
Eski başhekim Ahmet Özgür ün Sivas merkeze tayin gitmesinin ardından hastane başhekimliğine çocuk doktoru Emir Gökalp atandı.
ÇÖLYAK´A KARŞI GLUTENSİZ DİYET
ÇÖLYAK´A KARŞI GLUTENSİZ DİYET
Çölyak Hastalığı hakkında bilgi veren A Life Hospital Sivas Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehlika Bulut, “Çölyak hastalığı (Gluten sensitif enteropati, gluten enteropatisi, çölyak sprue) genetik olarak yatkın olan bireylerde, gluten içeren gıdaların alınması ile ortaya çıkan proksimal ince bağırsağı tutan ve glutene karşı kalıcı intolerans ile karakterize bir enteropatidir.” diye konuştu.
Aman çocuklar yaz sıcaklarına dikkat!
Aman çocuklar yaz sıcaklarına dikkat!
A Life Hospital Sivas Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Menek, çocukları yaz aylarında hastalıklardan ve yaralanmalardan korumanın yolları hakkında bilgiler verdi.
DİYABET HASTALARINA RAMAZAN TAVSİYESİ
DİYABET HASTALARINA RAMAZAN TAVSİYESİ
A Life Hospital Sivas Dahiliye Uzmanı Yasemin Pekşen, Ramazan ayında diyabetli hastaların nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.
Ramazan ayında doğru beslenme kuralları
Ramazan ayında doğru beslenme kuralları
Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehlika Bulut, Ramazan ayında doğru beslenme ile ilgili bilgiler verdi.
HASTANENİN DURUMU İÇLER ACISI
HASTANENİN DURUMU İÇLER ACISI
Toplam 25 yataklı hasta kapasiteli olan Kangal Devlet Hastanesinde doktor sıkıntısı had safhaya ulaşmış durumda.
Muhtar ve İmamlara Kene Semineri
Muhtar ve İmamlara Kene Semineri
İlçemizde, Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Tarım Müdürlüğü ve İlçe Müftülüğü işbirliğiyle Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKA) ile ilgili muhtarlar ve imamlara yönelik seminer verildi.
Kangal´a Yeni Ambulans
Kangal´a Yeni Ambulans
2016 yılı içerisinde 836 ambulans dağıtımı yapacak olan Bakanlık, bu ambulansların 12´sini Sivas´a tahsis etti
2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ VESİLESİYLE SİVAS HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ LEVENT SAĞLAM YAZILI BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. SAĞLAM AÇIKLAMASINDA ŞU İFADELERE YER VERDİ.
Aşırı Tuza Dikkat
Aşırı Tuza Dikkat
SİVAS HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ 21-27 MART 2016 TUZA DİKKAT HAFTASI BASIN AÇIKLAMASI
112, Asılsız İhbarlarla Meşgul Ediliyor
112, Asılsız İhbarlarla Meşgul Ediliyor
İl Sağlık Müdürü Dr. Adil Kaya basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Kurumun medya ile olan ilişkileri ve basında daha etkin olabilmek için izlenecek yolun istişare edildiği toplantıda ayrıca İl Sağlık Müdürlüğünün faaliyetleri ve yaşanan sorunlar ele alındı.
Obeziteye karşı sağlık yürüyüşü
Obeziteye karşı sağlık yürüyüşü
Kangal´da Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü gerçekleştirildi
Yazıktır! Ayıptır! Günahtır!...
Yazıktır! Ayıptır! Günahtır!...
Kangal yeni mahallede bulunan eski hastane binası tam bir sahipsizlik ve rezillik içinde mezbeleye dönmüş durumda...
Hastanede Uzman Yok
Hastanede Uzman Yok
Mhp Kangal ilçe başkanı Yusuf Yıldırım, ilçemizde sağlık hizmetlerinin yeterli düzeyde olmadığını eleştirerek özellikle doktor açığına dikkat çekti.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları