Kangal Müftülüğünden Mevlid-i Nebi Programı
Mevlid-i Nebi haftası kapsamında ilçemizde ‘Peygamberimiz ve gençlik´ temalı bir dizi program tertip edildi.
Tarih: 27.11.2018 12:19:59/ 3609okunma / 0yorum

HZ. PEYGAMBER VE GENÇLİK
 Kangal Müftülüğü tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak davet edilen Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu ve 19 Mayıs Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Kara, yapmış oldukları konuşmada  peygamberimizin (a.s.) gençliğe vermiş olduğu önemi anlattı.  

İlçemizden beş yıl önce ayrılmasına rağmen döneminde başlayan hizmetlerin maddi-manevi takipçisi olan ve her daim Kangal´a olan ilgisini devam ettiren  Kangal eski müftüsü Fazlı Mutlu ve berat cami eski imamı Adem Başer, geçen hafta sonu bir dizi program için gelmiş olduğu ilçemizde  sevenleriyle hasret giderdi.

Müftülük ziyareti
İlk olarak ilçe müftüsü Muttalp Karataş´ı ziyaret eden Mutlu, davet için teşekkürlerini ifade ederek Karataş´a yeni görevinde başarı temennisini iletti. Kangal müftüsü Muttalip Karataş ise  davete icabetlerinden duymuş olduğu memnuniyeti  belirterek yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Mutlu´ya teşekkür etti.

Kaymakamlık ziyareti
Daha sonra birlikte kaymakam Cuma Emeç´i makamında ziyaret eden Mutlu ve Karataş mevlid-i Nebi programı hakkında kaymakam Emeç´e bilgi vererek akşamki konferansa davet ettiler. Kaymakam Emeç, ziyaretten duymuş olduğu memnuniyeti ifade ederek toplumu  dini konularda bilinçlendirmek ve özellikle gençlere sağlıklı bilgiler aktarmanın önemine değindi. Programa gelmeyi çok arzu ettiğini ancak  ilde yapılacak bir toplantıya katılacağından ilçeye erken dönmesi halinde  iştirak edebileceğini ifade etti. 

İmam hatip ziyareti
İlçedeki ziyaretine müftülük ve kaymakamlık ile başlayan Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu, açılmasında emeği olan imam hatip okullarını ziyaret ederek öğrencilerle hasbihal etti. İlk olarak çarşı merkezindeki imam hatip ortaokuluna giden Mutlu´yu okul müdürü İlyas Süt ve öğretmenler karşıladı. Öğrencilerle  oldukça güzel bir diyalog kuran Mutlu, ahlak ve maneviyatın önemine değinerek Hz. Peygamberin(a.s.v.) çocuklara ve gençlere vermiş olduğu önemden bahsetti. Öğrencileri yanına çağırarak soru-cevap şeklinde interaktif bir sunum yapan Mutlu, ilk yıllardan beri İslam davasının gençlerin omzunda yükseldiğini ifade etti. Henüz 10 yaşında olmasına rağmen islamla müşerref olan Hz. Ali´inin , yine sahip olduğu tüm imkanları elinin tersiyle iterek çileli bir yola talip olan gençlerden Musab bin Umeyr ve benzer durumda olan bir çok sahabenin   gençlere rol model olması gerektiğini söyledi.  Eli kanlı değil delikanlı olmak gerektiğini belirten Mutlu, asıl delikanlılığın günahlara prim vermeden sıratı müstakim üzere yaşamak olduğunu ifade etti.
Öğrencilerin söylemiş olduğu ilahilerin de  ayrı bir zenginlik kattığı program sonunda  öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Mutlu, okuldan oldukça mutlu ayrıldı.

CUMAYI MÜFTÜ MÜTLU KILDIRDI
Okul ziyaretlerinin ardından Cuma namazı için çarşı camii kürsüsüne çıkan Mutlu, cami cemaati ile sohbet ederek bir nevi hasret giderdi. Birçok açıda en zor yıllarda Kangal´da müftülük yaptığını kaydeden Mutlu, bazıları tarafından garipsense de görev süresi boyunca masa başında  değil daima sahada ve halkın arasında  bulunmuş olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Cuma namazı sonrası ilçenin  öne çıkan işadamlarından ve hafızlık eğitim merkezinin yapımı sırasında müftülükle birlikte hareket eden Mehmet Kurugöllü tarafından  tertip edilen yemeğe müftülük personeli, stk temsilcileri ve birçok esnaf katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan ilçe müftüsü Muttalip Karataş, davete icabet edenlere  ve yemeği finanse eden Kurugöllüye teşekkür ederek mevlidi nebi haftası vesilesiyle sık sık bir araya gelmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Yoğun geçen günün akşamında ilçe müftülüğü tarafından organize edilen ve  Aşık Ruhsati kültür merkezinde gerçekleştirilen “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu programa  konuşmacı olarak Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu ve 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Kara katıldı.

Programa  belediye başkanı Mehmet Öztürk, Garnizon komutanı yüzbaşı  Erdem Uslu, emniyet müdürü Eşref Güldemir, ilçe milli eğitim müdürü  Mustafa Alkan, malmüdürü İkram Bayrak, Ulaş müftüsü İzzet Kendir,Sivas ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan, akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü, Saadet Partisi ilçe başkanı Hamit Gölbaşı, il genel meclis üyesi Emin Ünlüer, programa sponsor olan işadamlarından Mehmet Kurugöllü ve Hasan Gökay, okul müdürleri, öğretmen,öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

ASLOLAN BİRLİK BERABERLİK
Ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan tarafından icra edilen kur´an tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını ilçe müftüsü Muttalip Karataş yaptı. Karataş konuşmasında  birlik-beraberliğin önemine değinerek kardeşlik vurgusu yaptı. “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” Hadisini hatırlatan Karataş, insanların arasındaki kardeşlik ve muhabbetin artması için selamlaşmanın önemine değindi.

KANGAL ZOR AMA GÜZEL İLÇE
Daha sonra kürsüye davet edilen Fazlı Mutlu, gün içinde çeşitli mekanlarda benzer konulara değindiği için kısa tutmuş olduğu konuşmasında  görev süresinde Kangal´da zor ama güzel hizmetlere vesile olduklarını söyledi.Dönemin zirve kişilerinin engelleyici tavırlarına rağmen Kangal halkının yapılan hizmetleri sahiplenerek  destek olduklarını söyledi. Bu açıdan Kangal halkına bir kez daha  şükranlarını ifade eden Mutlu, tayin gittikten sonrada Kangal´a her zaman destek olmaya çalıştıklarını ifade etti. Bugün hafızlık eğitim merkezinde dinlemiş olduğu müstakbel hafız adaylarını gördükten sonra ne kadar doğru bir iş yapıldığına bir kez daha şahitlik ettiğini söyledi.

EĞİTİM AİLEDEN BAŞLAR
Mutlu´dan sonra kürsüye çıkan Dr. Mustafa Kara ise konuşmasına selamlaşmanın önemine değinerek başladı. Verilen selamı aynıyla veya ziyadesiyle mukabele ederek almak gerektiğini belirterek  Müslümanların arasındaki muhabbeti arttırmak için selamlaşmanın oldukça önemli olduğunu ifade etti.  Gençlerimizi İslam ahlakıyla donatarak yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Kara, eğitimin aileden başladığını ve anne babanın çocuğunu İslam terbiyesi ile yetiştirmenin önemli bir vecibe olduğunu belirtti.

Sivas ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan ile birlikte ilçemize gelen selimpaşa camii, zincirli camii ve deveci camii imam hatiplerinden oluşan ekip söylemiş oldukları bir birinden güzel ilahi ve şiirlerle programa ayrı bir zenginlik kattılar. Ney taksimi eşliğinde söylenen şiir ve ilahiler salonda bulunanlardan büyük beğeni aldı.

Program sonunda yapılan çekilişte birçok kişiye kitap hediyesi yapıldıktan sonra günün anısına Kangal müftüsü Muttalip Karataş tarafından Fazlı Mutlu ve Mustafa Kara´ya plaket takdimi yapıldı.

MÜFTÜ KARATAŞ´TAN VEFA ÖRNEĞİ
İlçemize kısa süre önce atanan Kangal´ın  yeni müftüsü Muttalip Karataş´ın önemli bir vefa örneği sergileyerek 2010-2013 yılları arasında 3,5 yıllık müftülüğü sırasında ilçemize önemli hizmetler kazandıran Fazlı Mutlu´yu davet etmesi ilçe halkı tarafından takdirle karşılandı.

ÖNEMLİ HİZMETLERİ OLDU
Oldukça netameli bir dönemde görev yapmasına rağmen başta hafızlık eğitim merkezi olmak üzere, dönemin ilçe milli eğitim yönetimi ve paralel avanesinin defansına rağmen ilçe müftüsü olarak insiyatif alarak  imam hatip okulunun açılmasında öncülük eden, her mahalleye kur´an kursu açan Fazlı Mutlu´nun  Kangal´dan ayrıldıktan sonra da yarım kalan hizmetlere  maddi -manevi  destek ve ilgisini devam ettirmesi ilçe halkının takdirini kazanmasında önemli bir etken oldu.


Kaynak: Kangal Gündem

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Umut, Uzlaşma, Kardeşlik”
“Umut, Uzlaşma, Kardeşlik”
MHP Kangal teşkilatı seçim bürosunun açılışını önceki gün yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.
100. GÜNDE BASINLA YÜZ YÜZE
100. GÜNDE BASINLA YÜZ YÜZE
Vali Salih Ayhan ilimize atanmasının 100. gününde bir değerlendirme toplantısı yaptı
Esnaf Yönetiminden Ankara Çıkarması
Esnaf Yönetiminden Ankara Çıkarması
Geçen hafta içinde gerçekleştirilen Cumhurhurbaşkanının Türkiye Esnaf Buluşması toplantısına Kangal Esnaf Kefalet ve Esnaf Odası yönetimi de iştirak etti.
“Sükûnetle ve Suhuletle”
“Sükûnetle ve Suhuletle”
Sivas Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğümüzce (Mahalli İdareler Md.) her ay olağan olarak yapılan "Muhtarlar Toplantısı" Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Uluslararası yarışlar hedefliyoruz
Uluslararası yarışlar hedefliyoruz
İlimizde yaklaşık 4 yıl önce hizmete giren ve ‘Türkiye´nin en genç, en ekonomik, en modern kayak tesisi´ sloganı ile hizmetini sürdüren Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde 2. Etap Ulusal Snowboard Yarışları gerçekleştirildi.
NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR
NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR
Sivas Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından gerçekleştirilen konferansta Namazın islam dinindeki önemine değinildi.
"Seçimin galibi biz olacağız"
"Seçimin galibi biz olacağız"
BBP Kangal ilçe teşkilatı seçim bürosunu ve Alperen Ocak´ları teşkilat binasının açılışını yaptı.
ÖNCE YAYA
ÖNCE YAYA
İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincini oluşturmak için ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası kapsamında 2019 yılını ´Öncelikli Trafik Yılı´ ilan ettğini kamuoyuna duyurdu.
KANGAL ESNAFINA KOSGEP KURSU
KANGAL ESNAFINA KOSGEP KURSU
KANGAL ESNAF VE SANATKARLAR ODASI VE ESNAF KREDİ KEFALET KOOPERATİFİ´ NİN ORTAK GİRİŞİMİ İLE 23 -26 ŞUBAT 2019 TARİHLERİ ARASINDA KANGAL´da KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ KURSU AÇILACAK
Esnaf yönetiminden kurumlara ziyaret
Esnaf yönetiminden kurumlara ziyaret
Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve esnaf odası yönetimi ilçemizdeki bazı kurumları gezerek görüş alış verişinde bulundular.
Gençlik Varsa Gelecek Var
Gençlik Varsa Gelecek Var
Vali Salih Ayhan, ´Gençlik Sohbetleri´ kültür, sanat ve edebiyat sohbetleri kapsamında ilimizde çeşitli liselerde eğitim gören gençlerle Tarihi Ziya Bey Kütüphanesi´nde bir araya geldi. Gençlere deneyimlerinden bahseden Ayhan, gençlerin hayatla, eğitimle ve gündemdeki konularla alakalı hayallerini ve düşüncelerini dinledi.
Hızlı Tren Seneye Başlayacak
Hızlı Tren Seneye Başlayacak
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 31 Mart yerel seçim kampanyası kapsamında düzenlenen ilk mitingde Sivas Cumhuriyet Meydanı´nda vatandaşlara hitap etti. Birçok vaatle birlikte Sivas halkının yıllardır büyük bir hasretle beklediği hızlı tren çalışmalarının yıl sonunda tamamlanıp 2020´de seferlere başlayacağını söyledi.
PANKOBİRLİKTEN TEŞEKKÜR
PANKOBİRLİKTEN TEŞEKKÜR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın duyurduğu, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotasının yüzde 2,5´e düşürülmesine ilişkin karar, pancar üreticisini sevindirdi.
 SERVİS BAŞLADI
SERVİS BAŞLADI
Uzun süredir eksikliği hissedilen şehir içi toplu taşıma araçları dün itibariyle üç ayrı güzergahta servis hizmeti vermeye başladı.
Tren garında banklar yetersiz; millet perişan
Tren garında banklar yetersiz; millet perişan
Milli Mücadele döneminde de kilit bir noktaya sahip olan Sivas ve o dönemin en iyi ulaşım ve iletişim aracı olarak kullanılan tren garı bir günde yüzlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Özellikle kış aylarında tren yolculuğunun daha yoğun tercih edilmesiyle birlikte tren garlarının yetersiz kaldığı görülüyor.
 GÖKMEDRESE AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
GÖKMEDRESE AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
İsmini üzerinde bulunan mavi çinilerden alan, 748 yıllık Gök Medrese´de süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
TGK Yönetimi Bakan Çavuşoğlunu ziyaret etti
TGK Yönetimi Bakan Çavuşoğlunu ziyaret etti
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yönetim kurulu üyeleri, ve Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahibi Temsilcileri Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Şevket Erzen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nu Ankara´daki makamında ziyaret ettiler.
KANGAL ZİRAAT ODASI SEÇİM(!) YAPTI
KANGAL ZİRAAT ODASI SEÇİM(!) YAPTI
Kangal da ziraat odası genel kurul seçimi önceki gün öğretmenevinde yapıldı. Başka adayın çıkmadığı seçimde mevcut oda başkanı Basri Çoban yeniden başkan seçilmiş oldu.
KAR BORA FIRTINA
KAR BORA FIRTINA
Geçen hafta sonu yoğun kar yağışından sebep olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde 106 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.
Vali Ayhan karne heyecanına köy okulunda katıldı
Vali Ayhan karne heyecanına köy okulunda katıldı
Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Sivas´ın merkez köylerinden Olukman ve Yakupoğlan köylerini ziyaret ederek yarıyıl tatilini giren öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu.
LÜZUMSUZ YERE MEŞGUL ETMEYİN
LÜZUMSUZ YERE MEŞGUL ETMEYİN
Meteorolojik veriler doğrultusunda il genelinde beklenen yoğun kar yağışı ve fırtına ile ilgili alınması gereken önlemler Vali Salih Ayhan´ın başkanlığında düzenlenen toplantıyla karara bağlandı.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları