Kangal Müftülüğünden Mevlid-i Nebi Programı
Mevlid-i Nebi haftası kapsamında ilçemizde ‘Peygamberimiz ve gençlik´ temalı bir dizi program tertip edildi.
Tarih: 27.11.2018 12:19:59/ 5890okunma / 0yorum

HZ. PEYGAMBER VE GENÇLİK
 Kangal Müftülüğü tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak davet edilen Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu ve 19 Mayıs Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Kara, yapmış oldukları konuşmada  peygamberimizin (a.s.) gençliğe vermiş olduğu önemi anlattı.  

İlçemizden beş yıl önce ayrılmasına rağmen döneminde başlayan hizmetlerin maddi-manevi takipçisi olan ve her daim Kangal´a olan ilgisini devam ettiren  Kangal eski müftüsü Fazlı Mutlu ve berat cami eski imamı Adem Başer, geçen hafta sonu bir dizi program için gelmiş olduğu ilçemizde  sevenleriyle hasret giderdi.

Müftülük ziyareti
İlk olarak ilçe müftüsü Muttalp Karataş´ı ziyaret eden Mutlu, davet için teşekkürlerini ifade ederek Karataş´a yeni görevinde başarı temennisini iletti. Kangal müftüsü Muttalip Karataş ise  davete icabetlerinden duymuş olduğu memnuniyeti  belirterek yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Mutlu´ya teşekkür etti.

Kaymakamlık ziyareti
Daha sonra birlikte kaymakam Cuma Emeç´i makamında ziyaret eden Mutlu ve Karataş mevlid-i Nebi programı hakkında kaymakam Emeç´e bilgi vererek akşamki konferansa davet ettiler. Kaymakam Emeç, ziyaretten duymuş olduğu memnuniyeti ifade ederek toplumu  dini konularda bilinçlendirmek ve özellikle gençlere sağlıklı bilgiler aktarmanın önemine değindi. Programa gelmeyi çok arzu ettiğini ancak  ilde yapılacak bir toplantıya katılacağından ilçeye erken dönmesi halinde  iştirak edebileceğini ifade etti. 

İmam hatip ziyareti
İlçedeki ziyaretine müftülük ve kaymakamlık ile başlayan Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu, açılmasında emeği olan imam hatip okullarını ziyaret ederek öğrencilerle hasbihal etti. İlk olarak çarşı merkezindeki imam hatip ortaokuluna giden Mutlu´yu okul müdürü İlyas Süt ve öğretmenler karşıladı. Öğrencilerle  oldukça güzel bir diyalog kuran Mutlu, ahlak ve maneviyatın önemine değinerek Hz. Peygamberin(a.s.v.) çocuklara ve gençlere vermiş olduğu önemden bahsetti. Öğrencileri yanına çağırarak soru-cevap şeklinde interaktif bir sunum yapan Mutlu, ilk yıllardan beri İslam davasının gençlerin omzunda yükseldiğini ifade etti. Henüz 10 yaşında olmasına rağmen islamla müşerref olan Hz. Ali´inin , yine sahip olduğu tüm imkanları elinin tersiyle iterek çileli bir yola talip olan gençlerden Musab bin Umeyr ve benzer durumda olan bir çok sahabenin   gençlere rol model olması gerektiğini söyledi.  Eli kanlı değil delikanlı olmak gerektiğini belirten Mutlu, asıl delikanlılığın günahlara prim vermeden sıratı müstakim üzere yaşamak olduğunu ifade etti.
Öğrencilerin söylemiş olduğu ilahilerin de  ayrı bir zenginlik kattığı program sonunda  öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Mutlu, okuldan oldukça mutlu ayrıldı.

CUMAYI MÜFTÜ MÜTLU KILDIRDI
Okul ziyaretlerinin ardından Cuma namazı için çarşı camii kürsüsüne çıkan Mutlu, cami cemaati ile sohbet ederek bir nevi hasret giderdi. Birçok açıda en zor yıllarda Kangal´da müftülük yaptığını kaydeden Mutlu, bazıları tarafından garipsense de görev süresi boyunca masa başında  değil daima sahada ve halkın arasında  bulunmuş olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Cuma namazı sonrası ilçenin  öne çıkan işadamlarından ve hafızlık eğitim merkezinin yapımı sırasında müftülükle birlikte hareket eden Mehmet Kurugöllü tarafından  tertip edilen yemeğe müftülük personeli, stk temsilcileri ve birçok esnaf katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan ilçe müftüsü Muttalip Karataş, davete icabet edenlere  ve yemeği finanse eden Kurugöllüye teşekkür ederek mevlidi nebi haftası vesilesiyle sık sık bir araya gelmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Yoğun geçen günün akşamında ilçe müftülüğü tarafından organize edilen ve  Aşık Ruhsati kültür merkezinde gerçekleştirilen “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu programa  konuşmacı olarak Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu ve 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Kara katıldı.

Programa  belediye başkanı Mehmet Öztürk, Garnizon komutanı yüzbaşı  Erdem Uslu, emniyet müdürü Eşref Güldemir, ilçe milli eğitim müdürü  Mustafa Alkan, malmüdürü İkram Bayrak, Ulaş müftüsü İzzet Kendir,Sivas ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan, akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü, Saadet Partisi ilçe başkanı Hamit Gölbaşı, il genel meclis üyesi Emin Ünlüer, programa sponsor olan işadamlarından Mehmet Kurugöllü ve Hasan Gökay, okul müdürleri, öğretmen,öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

ASLOLAN BİRLİK BERABERLİK
Ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan tarafından icra edilen kur´an tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını ilçe müftüsü Muttalip Karataş yaptı. Karataş konuşmasında  birlik-beraberliğin önemine değinerek kardeşlik vurgusu yaptı. “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” Hadisini hatırlatan Karataş, insanların arasındaki kardeşlik ve muhabbetin artması için selamlaşmanın önemine değindi.

KANGAL ZOR AMA GÜZEL İLÇE
Daha sonra kürsüye davet edilen Fazlı Mutlu, gün içinde çeşitli mekanlarda benzer konulara değindiği için kısa tutmuş olduğu konuşmasında  görev süresinde Kangal´da zor ama güzel hizmetlere vesile olduklarını söyledi.Dönemin zirve kişilerinin engelleyici tavırlarına rağmen Kangal halkının yapılan hizmetleri sahiplenerek  destek olduklarını söyledi. Bu açıdan Kangal halkına bir kez daha  şükranlarını ifade eden Mutlu, tayin gittikten sonrada Kangal´a her zaman destek olmaya çalıştıklarını ifade etti. Bugün hafızlık eğitim merkezinde dinlemiş olduğu müstakbel hafız adaylarını gördükten sonra ne kadar doğru bir iş yapıldığına bir kez daha şahitlik ettiğini söyledi.

EĞİTİM AİLEDEN BAŞLAR
Mutlu´dan sonra kürsüye çıkan Dr. Mustafa Kara ise konuşmasına selamlaşmanın önemine değinerek başladı. Verilen selamı aynıyla veya ziyadesiyle mukabele ederek almak gerektiğini belirterek  Müslümanların arasındaki muhabbeti arttırmak için selamlaşmanın oldukça önemli olduğunu ifade etti.  Gençlerimizi İslam ahlakıyla donatarak yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Kara, eğitimin aileden başladığını ve anne babanın çocuğunu İslam terbiyesi ile yetiştirmenin önemli bir vecibe olduğunu belirtti.

Sivas ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan ile birlikte ilçemize gelen selimpaşa camii, zincirli camii ve deveci camii imam hatiplerinden oluşan ekip söylemiş oldukları bir birinden güzel ilahi ve şiirlerle programa ayrı bir zenginlik kattılar. Ney taksimi eşliğinde söylenen şiir ve ilahiler salonda bulunanlardan büyük beğeni aldı.

Program sonunda yapılan çekilişte birçok kişiye kitap hediyesi yapıldıktan sonra günün anısına Kangal müftüsü Muttalip Karataş tarafından Fazlı Mutlu ve Mustafa Kara´ya plaket takdimi yapıldı.

MÜFTÜ KARATAŞ´TAN VEFA ÖRNEĞİ
İlçemize kısa süre önce atanan Kangal´ın  yeni müftüsü Muttalip Karataş´ın önemli bir vefa örneği sergileyerek 2010-2013 yılları arasında 3,5 yıllık müftülüğü sırasında ilçemize önemli hizmetler kazandıran Fazlı Mutlu´yu davet etmesi ilçe halkı tarafından takdirle karşılandı.

ÖNEMLİ HİZMETLERİ OLDU
Oldukça netameli bir dönemde görev yapmasına rağmen başta hafızlık eğitim merkezi olmak üzere, dönemin ilçe milli eğitim yönetimi ve paralel avanesinin defansına rağmen ilçe müftüsü olarak insiyatif alarak  imam hatip okulunun açılmasında öncülük eden, her mahalleye kur´an kursu açan Fazlı Mutlu´nun  Kangal´dan ayrıldıktan sonra da yarım kalan hizmetlere  maddi -manevi  destek ve ilgisini devam ettirmesi ilçe halkının takdirini kazanmasında önemli bir etken oldu.


Kaynak: Kangal Gündem

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
Kaymakam Erinç Demir, iadei ziyaretler kapsamında Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve yine aynı binada bulunan esnaf odasını ziyaret etti.
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
"Geleceğe Nefes Ol" sloganı ile başlatılan ağaçlandırma kapsamına ilçemiz sınırlarında madencilik faaliyeti gösteren Aksu Madencilik şirketi de katıldı. Fidan dikme kampanyasını öğrencilerle birlikte gerçekleştiren şirket yönetimi belirledikleri alana 2000 adet çam fidanını toprakla buluşturdular.
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
Başta vali Salih Ayhan olmak üzere tüm ilçe kaymakamlıkları ağaçlandırma kampanyasına destek olarak binlerce fidanı toprakla buluşturdular.
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Türkiye, 11 milyon fidan dikme organizasyonuyla yeşili doğaya kazandırıyor.
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
İlçemize bir süre önce atanan ve görevine geçen hafta başlayan Kaymakam Erinç Demir´e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.
MARKA İLÇE KANGAL!
MARKA İLÇE KANGAL!
Esnaf köşesinin bu haftaki konuğu ilçemizde yıllardır küçük ev aletleri alanında hizmet veren Murat Durmaz oldu. Başta siyasiler olmak üzere STK temsilcilerine yönelik eleştiri ve sitemlerini dile getiren Durmaz, ilçenin sahipsiz olduğunu belirterek şunları söyledi.
  BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
Kangal Belediye Meclisi 11. oturum olarak Kasım ayı meclis toplantısı gerçekleştirdi.
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
İlçemizde bir süredir gündemde olan işçi çıkartılma konusu bu haftada Kangal kamuoyunda knuşulmaya devam ediyor.
İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
Haftalardır devam eden işçi çıkartılma konusundaki gelişmeleri yıllardır Kangal termik santralinde üstlenici firma olarak iş yapan Kurugöllü limited şirketin sahibi Mehmet Kurugöllü ile konuştuk.
"GELECEĞE NEFES OL"
"GELECEĞE NEFES OL"
Sivas´ın orman varlığını artırmak ve erozyonu önlemek için sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşların çevreye olan duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan fidan dikim kampanyası kapsamında il genelinde çok sayıda fidan toprakla buluşturuluyor.
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
İçişleri bakanlığının bir süre önce yayımlamış olduğu kararname ile Kangal Kaymakamlığına atanan Erinç Demir, geçen hafta başında görevine başladı. Ayağının tozuyla 29 Ekim programına katılan kaymakam Demir, önceki günden itibaren hayırlı olsun ziyaretlerini de kabul etmeye başladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet´in ilanın 96. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında "Millet ve devlet olarak, varlığımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla son yıllarda yine tarihi bir mücadelenin içindeyiz." ifadesini kullandı.
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
2023 HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yönelik hazırlıklar tamamlandı.
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
Önceki hafta başlattığımız esnaf köşesinin bu haftaki konuğu meydan durağı taksici esnaflarından Mehmet Özdemir oldu.
2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
Çiftçilerin aylardır beklediği 2019 tarım destekleri nihayet açıklandı. Resmi Gazete´de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen 2019 tarım desteklerinde mazot desteği dışında bir çok kalemde geçen yıla göre artış yapılmadı.
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
İlçemize yeni kaymakam atandı
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
TREN İSTASYONU SAHİPSİZ Mİ?... Önceki yıl faaliyete geçtiğinden beri bir türlü eksikleri tamamlanamayan Yeni Kangal tren istasyonu bölge müdürlüğünün ilgisini bekliyor.
ENDİŞEYE MAHAL YOK
ENDİŞEYE MAHAL YOK
İlçemizin önde gelen iş adamlarından Kurugöllü Ticaret LTD. ŞTİ.´nin sahibi Mehmet Kurugöllü, işçi çıkartma söylentilerinin asılsız olduğunu, aksine mevcut işçi sayısının üzerine 50-60 kişi daha almayı planladıklarını belirterek endişeye mahal olmadığını ifade etti.
Sivas Tarih ve Kültür Şehri
Sivas Tarih ve Kültür Şehri
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, 1. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Sivas ve Üniversite Tanıtım Günleri” ne katıldı.
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
Her yıl İstanbul´da Sivas Konfederasyonu öncülüğünde düzenlenen 10. Geleneksel Sivas Tanıtım Günleri´ne katılan Kangal en iyi şekilde temsil edilmeye çalışıldı. Önceki yıllarda olduğu gibi en çok ilgi gören stantların başında yine Kangal geldi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları