Kangal Müftülüğünden Mevlid-i Nebi Programı
Mevlid-i Nebi haftası kapsamında ilçemizde ‘Peygamberimiz ve gençlik´ temalı bir dizi program tertip edildi.
Tarih: 27.11.2018 12:19:59/ 983okunma / 0yorum

HZ. PEYGAMBER VE GENÇLİK
 Kangal Müftülüğü tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak davet edilen Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu ve 19 Mayıs Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Kara, yapmış oldukları konuşmada  peygamberimizin (a.s.) gençliğe vermiş olduğu önemi anlattı.  

İlçemizden beş yıl önce ayrılmasına rağmen döneminde başlayan hizmetlerin maddi-manevi takipçisi olan ve her daim Kangal´a olan ilgisini devam ettiren  Kangal eski müftüsü Fazlı Mutlu ve berat cami eski imamı Adem Başer, geçen hafta sonu bir dizi program için gelmiş olduğu ilçemizde  sevenleriyle hasret giderdi.

Müftülük ziyareti
İlk olarak ilçe müftüsü Muttalp Karataş´ı ziyaret eden Mutlu, davet için teşekkürlerini ifade ederek Karataş´a yeni görevinde başarı temennisini iletti. Kangal müftüsü Muttalip Karataş ise  davete icabetlerinden duymuş olduğu memnuniyeti  belirterek yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Mutlu´ya teşekkür etti.

Kaymakamlık ziyareti
Daha sonra birlikte kaymakam Cuma Emeç´i makamında ziyaret eden Mutlu ve Karataş mevlid-i Nebi programı hakkında kaymakam Emeç´e bilgi vererek akşamki konferansa davet ettiler. Kaymakam Emeç, ziyaretten duymuş olduğu memnuniyeti ifade ederek toplumu  dini konularda bilinçlendirmek ve özellikle gençlere sağlıklı bilgiler aktarmanın önemine değindi. Programa gelmeyi çok arzu ettiğini ancak  ilde yapılacak bir toplantıya katılacağından ilçeye erken dönmesi halinde  iştirak edebileceğini ifade etti. 

İmam hatip ziyareti
İlçedeki ziyaretine müftülük ve kaymakamlık ile başlayan Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu, açılmasında emeği olan imam hatip okullarını ziyaret ederek öğrencilerle hasbihal etti. İlk olarak çarşı merkezindeki imam hatip ortaokuluna giden Mutlu´yu okul müdürü İlyas Süt ve öğretmenler karşıladı. Öğrencilerle  oldukça güzel bir diyalog kuran Mutlu, ahlak ve maneviyatın önemine değinerek Hz. Peygamberin(a.s.v.) çocuklara ve gençlere vermiş olduğu önemden bahsetti. Öğrencileri yanına çağırarak soru-cevap şeklinde interaktif bir sunum yapan Mutlu, ilk yıllardan beri İslam davasının gençlerin omzunda yükseldiğini ifade etti. Henüz 10 yaşında olmasına rağmen islamla müşerref olan Hz. Ali´inin , yine sahip olduğu tüm imkanları elinin tersiyle iterek çileli bir yola talip olan gençlerden Musab bin Umeyr ve benzer durumda olan bir çok sahabenin   gençlere rol model olması gerektiğini söyledi.  Eli kanlı değil delikanlı olmak gerektiğini belirten Mutlu, asıl delikanlılığın günahlara prim vermeden sıratı müstakim üzere yaşamak olduğunu ifade etti.
Öğrencilerin söylemiş olduğu ilahilerin de  ayrı bir zenginlik kattığı program sonunda  öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Mutlu, okuldan oldukça mutlu ayrıldı.

CUMAYI MÜFTÜ MÜTLU KILDIRDI
Okul ziyaretlerinin ardından Cuma namazı için çarşı camii kürsüsüne çıkan Mutlu, cami cemaati ile sohbet ederek bir nevi hasret giderdi. Birçok açıda en zor yıllarda Kangal´da müftülük yaptığını kaydeden Mutlu, bazıları tarafından garipsense de görev süresi boyunca masa başında  değil daima sahada ve halkın arasında  bulunmuş olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Cuma namazı sonrası ilçenin  öne çıkan işadamlarından ve hafızlık eğitim merkezinin yapımı sırasında müftülükle birlikte hareket eden Mehmet Kurugöllü tarafından  tertip edilen yemeğe müftülük personeli, stk temsilcileri ve birçok esnaf katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan ilçe müftüsü Muttalip Karataş, davete icabet edenlere  ve yemeği finanse eden Kurugöllüye teşekkür ederek mevlidi nebi haftası vesilesiyle sık sık bir araya gelmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Yoğun geçen günün akşamında ilçe müftülüğü tarafından organize edilen ve  Aşık Ruhsati kültür merkezinde gerçekleştirilen “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu programa  konuşmacı olarak Ankara müftü yardımcısı Fazlı Mutlu ve 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Kara katıldı.

Programa  belediye başkanı Mehmet Öztürk, Garnizon komutanı yüzbaşı  Erdem Uslu, emniyet müdürü Eşref Güldemir, ilçe milli eğitim müdürü  Mustafa Alkan, malmüdürü İkram Bayrak, Ulaş müftüsü İzzet Kendir,Sivas ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan, akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü, Saadet Partisi ilçe başkanı Hamit Gölbaşı, il genel meclis üyesi Emin Ünlüer, programa sponsor olan işadamlarından Mehmet Kurugöllü ve Hasan Gökay, okul müdürleri, öğretmen,öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

ASLOLAN BİRLİK BERABERLİK
Ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan tarafından icra edilen kur´an tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını ilçe müftüsü Muttalip Karataş yaptı. Karataş konuşmasında  birlik-beraberliğin önemine değinerek kardeşlik vurgusu yaptı. “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” Hadisini hatırlatan Karataş, insanların arasındaki kardeşlik ve muhabbetin artması için selamlaşmanın önemine değindi.

KANGAL ZOR AMA GÜZEL İLÇE
Daha sonra kürsüye davet edilen Fazlı Mutlu, gün içinde çeşitli mekanlarda benzer konulara değindiği için kısa tutmuş olduğu konuşmasında  görev süresinde Kangal´da zor ama güzel hizmetlere vesile olduklarını söyledi.Dönemin zirve kişilerinin engelleyici tavırlarına rağmen Kangal halkının yapılan hizmetleri sahiplenerek  destek olduklarını söyledi. Bu açıdan Kangal halkına bir kez daha  şükranlarını ifade eden Mutlu, tayin gittikten sonrada Kangal´a her zaman destek olmaya çalıştıklarını ifade etti. Bugün hafızlık eğitim merkezinde dinlemiş olduğu müstakbel hafız adaylarını gördükten sonra ne kadar doğru bir iş yapıldığına bir kez daha şahitlik ettiğini söyledi.

EĞİTİM AİLEDEN BAŞLAR
Mutlu´dan sonra kürsüye çıkan Dr. Mustafa Kara ise konuşmasına selamlaşmanın önemine değinerek başladı. Verilen selamı aynıyla veya ziyadesiyle mukabele ederek almak gerektiğini belirterek  Müslümanların arasındaki muhabbeti arttırmak için selamlaşmanın oldukça önemli olduğunu ifade etti.  Gençlerimizi İslam ahlakıyla donatarak yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Kara, eğitimin aileden başladığını ve anne babanın çocuğunu İslam terbiyesi ile yetiştirmenin önemli bir vecibe olduğunu belirtti.

Sivas ulu camii imam hatibi Ergün Ceyhan ile birlikte ilçemize gelen selimpaşa camii, zincirli camii ve deveci camii imam hatiplerinden oluşan ekip söylemiş oldukları bir birinden güzel ilahi ve şiirlerle programa ayrı bir zenginlik kattılar. Ney taksimi eşliğinde söylenen şiir ve ilahiler salonda bulunanlardan büyük beğeni aldı.

Program sonunda yapılan çekilişte birçok kişiye kitap hediyesi yapıldıktan sonra günün anısına Kangal müftüsü Muttalip Karataş tarafından Fazlı Mutlu ve Mustafa Kara´ya plaket takdimi yapıldı.

MÜFTÜ KARATAŞ´TAN VEFA ÖRNEĞİ
İlçemize kısa süre önce atanan Kangal´ın  yeni müftüsü Muttalip Karataş´ın önemli bir vefa örneği sergileyerek 2010-2013 yılları arasında 3,5 yıllık müftülüğü sırasında ilçemize önemli hizmetler kazandıran Fazlı Mutlu´yu davet etmesi ilçe halkı tarafından takdirle karşılandı.

ÖNEMLİ HİZMETLERİ OLDU
Oldukça netameli bir dönemde görev yapmasına rağmen başta hafızlık eğitim merkezi olmak üzere, dönemin ilçe milli eğitim yönetimi ve paralel avanesinin defansına rağmen ilçe müftüsü olarak insiyatif alarak  imam hatip okulunun açılmasında öncülük eden, her mahalleye kur´an kursu açan Fazlı Mutlu´nun  Kangal´dan ayrıldıktan sonra da yarım kalan hizmetlere  maddi -manevi  destek ve ilgisini devam ettirmesi ilçe halkının takdirini kazanmasında önemli bir etken oldu.


Kaynak: Kangal Gündem

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Liseli Gençler Siyer-i Nebi Yarışmasında
Liseli Gençler Siyer-i Nebi Yarışmasında
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından, "Efendimizin (S.A.V) izinde Siyer-i Nebi" sloganıyla düzenlenen siyer yarışması kapsamında yurt genelinde yarışma düzenlendi.
 Sivasspor´a Yetenekli Futbolcular Kazandırılacak
Sivasspor´a Yetenekli Futbolcular Kazandırılacak
“2023´e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi” kapsamında; ilimizin marka değeri olan Demir Grup Sivasspor ve Türk futboluna yetenekli öğrenci kazandırmak için Sivas Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Demir Grup Sivasspor Kulübü arasında protokol imzalandı.
BU İŞİN VEBALİ VAR
BU İŞİN VEBALİ VAR
Vali Salih Ayhan, il ve ilçe SYDV müdürlerine konuştu; İŞİNİZİ DÜZGÜN YAPIN! BU İŞİN VEBALİ VAR
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
İlçemiz kaymakamı Cuma Emeç´in de katılmış olduğu Aralık ayı kaymakamlar toplantısı Vali Salih Ayhan´ın başkanlığında, Sivas Valiliği Ahmet Muammer Bey Salonu´nda gerçekleştirildi.
Vali Ayhan´dan insan hakları mesajı
Vali Ayhan´dan insan hakları mesajı
Vali Salih Ayhan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Devletin Kapısı  Millete Açık Olacak
Devletin Kapısı Millete Açık Olacak
"Halkın Dertleri İle Hemhal Olacağız" diyen Vali Salih Ayhan´a ziyaretler devam ediyor
HER ŞEY GELİP GEÇİCİ
HER ŞEY GELİP GEÇİCİ
Önceki gün muhtarlarla bir araya gelen Vali Salih Ayhan; “Her şey gelip geçici, gün gelecek belki birbirimize ihtiyaç duyacağız. Dolayısıyla ortak cümlelerimiz olsun. Hepimiz gardaşız unutmayalım” dedi.
İstihdam Teşvikleri Anlatıldı
İstihdam Teşvikleri Anlatıldı
Kangal Esnaflar ve Sanatkarlar Odası ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü iş birliğiyle "istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması" konulu toplantı düzenlendi.
´Gençlik ve Güvenli Gelecek´
´Gençlik ve Güvenli Gelecek´
Sivas İl emniyet müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdürlüğü ekiplerince ´Gençlik ve Güvenli Gelecek´ projesi kapsamında bir konferans tertip edildi.
"DEMİR ÇELİĞE ÇÖZÜM BULUN"
"DEMİR ÇELİĞE ÇÖZÜM BULUN"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Demir Çelik Fabrikası´nda (SİDEMİR) yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmasını istedi.
Cevher İş´in yeni temsilcisi Muhammed Sönmez
Cevher İş´in yeni temsilcisi Muhammed Sönmez
İlçemizde faaliyet gösteren Demir Export ve Bakırtepe altın madeni işletmesinde Sendika seçimi yapıldı
Çocuk eğitimi geleceğe yatırımdır
Çocuk eğitimi geleceğe yatırımdır
Saadet partisi kadın kolları, Sivas Kent Meydanında “ Dünya çocuk hakları ile kadına şiddeti kınama günü” konulu basın açıklaması düzenlediler.
“Köpek çiftliğine yeni projeler yapacağız”
“Köpek çiftliğine yeni projeler yapacağız”
İlçe Kaymakamı Cuma EMEÇ Kangal Köpek Çiftliğinde İncelemelerde bulundu.
Birlikte çözeceğiz
Birlikte çözeceğiz
Daha önce Sivas´ın değişik ilçelerinde kaymakamlık görevinden sonra uzun yıllar il özel idaresi sekreteri olarak önemli projelere imza atan Salih Ayhan, kısa bir süre önce ilimize vali olarak atanmasıyla ‘nerede kalmıştık´ dercesine yeni hizmetler için yeniden kolları sıvadı. Bu kapsamda devam ettirdiği ilçe ziyaretlerine Kangal ve Divriği ile devam etti.
"Uluslararası Boyuta Taşıyacağız"
"Uluslararası Boyuta Taşıyacağız"
Vali Salih Ayhan, Sivas´ın en önemli markaları ve değerleri arasında yer alan, kendine has özellikleri ile seçkin bir ırk ve gerçek bir çoban köpeği olan, şehrimizin isminin dünya çapında duyulmasına çok önemli bir katkı sağlayan Kangal Köpeklerinin üretildiği Sivas Meraküm Mevkiinde bulunan üretim çiftliğinde incelemelerde bulundu.
Kangal´da yılın ilk karı yağdı
Kangal´da yılın ilk karı yağdı
İlçemize yılın ilk karı yağdı
DİRENMEYE DEVAM EDİYORLAR
DİRENMEYE DEVAM EDİYORLAR
Karayollarında taşeren işçi olarak çalışan 13 kişi taşeron firmanın dayatmalarına karşı başlatmış oldukları eyleme devam ediyorlar.
Vatandaşlar salona sığmadı
Vatandaşlar salona sığmadı
Vahdet ve kardeşlik programında Vatandaşlar salona sığmadı
Kaymakam Emeç´ten gazetemize ziyaret
Kaymakam Emeç´ten gazetemize ziyaret
Kaymakam Cuma Emeç gazetemizin irtibat bürosunu ziyaret ederek bir süre sohbet etti.
Sivas Şaha Kalkacak
Sivas Şaha Kalkacak
Sivas´ın yatırım ve üretim üssü olacak Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nde başlatılan altyapı inşaat şantiyesini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Kurulacak yeni fabrikalar ve üretimlerle Sivas şaha kalkacak.” dedi.
TGK 17. BAŞKANLAR KURULU ORDU´DA TOPLANDI
TGK 17. BAŞKANLAR KURULU ORDU´DA TOPLANDI
Türkiye´nin en üst çatı medya meslek kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu´nun 17. Başkanlar Kurulu Toplantısı, 8-11 Kasım tarihleri arasında Ordu´da gerçekleştirildi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3504
EURO
6.0839
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed
deneme deneme

deneme 4