Kangal Köpekleri Güzellik Yarışmasında

Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında SivasValiliğince düzenlenen ?Kangal Köpeği Güzellik Yarışması? büyük ilgi görürken yarışmadan haberi olmadığını belirten Kangallı Aziz Şişman, ?Bu nasıl yarışma neden bizim haberimiz yok. Benim köpeğim b

    Sivas Kongresinin 100. Yılı dolayısıyla Sivas Valiliği tarafından ?Kangal Köpeği Güzellik yarışması? düzenlendi. Muhsin Yazıcıoğlu Spor Kompleksinde düzenlen yarışmaya Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, yarışmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
    Yarışmaya 8 ayrı kategoride 100´ün üzerinde Kangal köpeği katıldı. Sahipleri eşliğine jüri karşısında çıkarılan Kangal Köpeklerinin Federasyon tarafından belirlenen standart özelliklerine bakıldı. Kangal köpeklerinin; baş, gövde, boyun, bacak ve renk gibi özelliklerine bakıldı.

Dereceye girenlere madalya ve tasma verildi
Öte yandan yarışamaya katılmak isteyen bazı yarışmacılar daha önceden katılacağını bildirmediği ve kayıt yaptırmadığı için yarışmaya alınmadı. Yarışmaya alınmayan Kangal köpeği sahiplerinden Aziz Şişman, ?Benim köpeğim bazıları gibi mama yiyerek 24 saat yatan köpek değildir? diyerek tepkisini dile getirdi.  Yarışma sonunda dereceye giren köpeklerin sahiplerine madalya, deri tasma, iç-dış parazit ilaçları gibi bazı ödüller verilecek.

?Gayemiz Kangal ırkına sahip çıkmak?
Yarışmadan konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, yarışmanın temel gayesinin Kangal ırkına sahip çıkmak ve kamu otoritesinde gözetimini ve denetimini sağlamak olduğunu belirterek, ?Burada temel maksadımız gayemizde Kangal ırkımıza sahip çıkmak, bir kamu otoritesinin gözetimi ve denetiminde bu tür faaliyetler yapmak. Yanlış iş yapanlara ve yaptıranlara müdahale etmek, kendi öz değerimizi markamızı muhafaza etmek temel gayemiz bu. Temel gayemiz bunun görünürlüğünü bilinilirliğini, tanınırlığını temel gayemiz göstermektir. Hem 100. Yılı olması hasebiyle bütün kurumlarımız yük aldı. Tarım İl Müdürlüğümüzde bu manada çalışma yaptı. Sivas´ımızda nitelikli üretim yapan bu konunda gayret gösteren işi bilen tecrübeli ehil insanları bir araya getirmekti? şeklinde konuştu.

Aziz Şişman´dan yarışmaya tepki
Yarışamaya katılamayan Kangal Köpeği sahibi Aziz Şişman, içeri giremediğini belirterek düzenlenen yarışmaya tepki gösterdi. Yarışmadan haberlerinin olmadığını söyleyen Şişman, tepkisini şu kelimelerle dile getirdi. ? Bu nasıl yarışma anlamadık. Yıllardır bu işlerin içindeyiz ama nasıl oluyorsa bu byarışmadan haberimiz olmuyor. Kayıtlardan haberimiz olmadığı için bizi kayıt dışı bıraktılar. Benim köpeğimde aranan her özellik vardır. Talaz´ın üzerine köpek tanımıyorum. Orijinalliğiyle, davara gitmesiyle, kurtla boğuşmasıyla her yönden özellikli bir köpek. Benim köpeğim bazılarınınki gibi mama yiyerek 24 saat yatan köpek değildir.? dedi.