KANGAL KÖPEĞİ & KOYUNU KANGAL´A AİTTİR

Geçtiğimiz günlerde yatırım programına alınan Sivas Kangal Köpeği ve Kangal Koyunu Üretim ve Satış Merkezi projesinin Kangal ilçesi yerine Sivas meraküm tepesine yapılacak olmasına yönelik eleştiriler devam ediyor.

?KANGAL KAYMAKAMLIĞI İLE BİRLİKTE YÜRÜTÜLMELİ?
Sivas Kangal Köpeği ve Kangal Koyunu Üretim ve Satış Merkezi projesinin Kangal´a yapılması gerektiğini aktaran Ünlüer, ?Kangal koyunu ve köpeği projesi Sivas´ta özel bir kuruluşla değil Kangal Kaymakamlığı ile ortak yürütülmeli. Kangal Köpeği tescilli olarak Kangal´a ait. Projenin Kangal´a kaydırılmasını talep ediyoruz? dedi.

KANGAL KÖPEĞİ VE KANGAL KOYUNU  KANGAL´A AİTTİR
Geçtiğimiz günlerde yatırım programına alınan Sivas Kangal Köpeği ve Kangal Koyunu Üretim ve Satış Merkezi projesinin Kangal ilçesi yerine Sivas meraküm tepesine yapılacak olmasına yönelik eleştiriler devam ediyor.
Projenin Sivas´a yapılacak olmasına tepki gösteren Kangal İl Genel Meclis üyesi Emin Ünlüer, ?Kangal koyunu ve köpeği projesi Sivas´ta özel bir kuruluşla değil Kangal Kaymakamlığı ile ortak yürütülmeli. Kangal Köpeği ve kangal koyunu Kangal´a aittir? dedi.

Kangal İl Genel Meclis Üyesi Emin Ünlüer, Kangal Köpeği ırkının korunması projesinin Sivas Merkez´de yürütülmesi noktasında verilen karara Kangallılar adına karşı olduklarını, Kangal köpeği ve koyununun Kangal´a ait olduğunu söyledi.
Sivas Kangal Köpeği ve Kangal Koyunu Üretim ve Satış Merkezi projesinin Kangal´a yapılması gerektiğini aktaran Ünlüer, ?Kangal koyunu ve köpeği projesi Sivas´ta değil Kangal Kaymakamlığı ile ortak yürütülmeli. Çünkü Kangal Köpeği tescilli olarak Kangal´a ait. Projenin Kangal´a kaydırılmasını talep ediyoruz? dedi.

Kangal´daki köpek üretim çiftliğinin uzun yıllardır olduğunu belirten Ünlüer, ?Bu projenin merakum mevkiinde hayata geçirileceği ifade edildi. Mesela İl Özel İdaresine ait olan merakümdeki yer özel sektöre verilmiş. Yıllardır bu işletmeden idareye verilmiş bir tane kira yok. Halen biz bu tesise destek vermeye devam ediyoruz. Kangallılar olarak ısrarla projenin Kangal´da hayata geçirilmesini istiyoruz. Sivas´ta böyle bir yer yokken Kangal´da Kangal Köpeği çiftliği vardı. Ben Kangal il Genel Meclisi üyesi olarak bencillik yapmıyorum ama Kangal üretim merkezi yapılacak veya geliştirilecekse Kangal´da yapılmalı. Ayrıca Kangal Kaymakamlığı resmi bir kurum ve resmi bir kurumu işletiyor. Gelin hep birlikte Kangal´daki çiftliğe destek verelim. Kangalın ırkının olduğu yere destek verelim. Sivas´ta uygulamaya geçecek olan projeyi Kangal´a kaydıralım. Kangal ırkının korunması noktasında Kangallılar Derneği olarak geçmiş yıllarda Kangal Köpeği üretim merkezimizi biraz daha yukarı taşımak adına bizler proje sunduk. Sunduğumuz projeye çok cuzi bir rakam geldi. Bizlerde gelen paranın yetmeyeceğini bildiğimiz için kendi aramızda 400 bin TL para toplayarak çiftliği taşımıştık? ifadelerini kullandı.

Kangal il genel meclisi üyesi Emin Ünlüer konuşurken araya giren il genel meclis başkanı Hakan Akkaş, ?Bahsedilen proje şimdi değil 2016 yılında yani sizinde bulunduğunuz dönemde karara bağlanmış o zaman niye sessiz kaldınız?? şeklindeki sorusuna ise Ünlüer, ?Ben o zamanda itiraz ettim ancak dinleyen olmadı. Kaldıki aradan geçen bir şey de yok. Proje yeniden güncellenir ve pekala Kangal´a kaydırılır. Tekrar ifade etmek gerekirse adından da belli olduğu üzere Kagal köpeği de kangal koyunu da Kangal´a aittir ve taş yerinde ağırdır? dedi.