Kalem Erbabı Toplumun Şuurudur

‘Şairler ve Yazarlar Buluşması’nın İlki önceki gün ilimizde yaşayan çok sayıda şair ve yazarın katılımıyla  gerçekleştirildi.

Sivas Valiliği himayelerinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sivas Kültür AŞ koordinatörlüğünde Ahmet Turan Karakaş anısına “Şairler ve Yazarlar Buluşması” düzenlendi.

İlk kez yapılan program, 18 Temmuz 2021 tarihinde aramızdan ayrılan destan mirasının son varislerinden Ahmet Turan Karakaş'ı anlatan video ile başladı. 

Daha sonra ise Akıncılar ilçesine bağlı Sıyrındı köyünde yaşayan, imkânsızlıklar nedeniyle okuma ve yazma öğrenemeyen ancak kendi çabalarıyla 60 yaşında okuma yazmayı çözerek ortaokulu bitirip şiir kitabı çıkaran, elde ettiği geliri ise ihtiyaç sahibi öğrencilere bağışlayan Perihan Beyaz hanımefendi şiirlerini okudu. Ardından Sivas'ın Şarkışla ilçesinde 47 yıldır ayakkabı boyacılığı yapan ve ilçede 'Boyacı Hasgül" olarak bilinen 73 yaşındaki Hasan Hüseyin Erim şiirlerini seslendirdi.

Yeni Eserler Kazandırdık
Programda konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kültür yayıncılığına yeni eserler kazandırdıklarını belirterek Sivas'ın kalem erbaplarına yaşarken değer verilmesinin önemine vurgu yaptı. Başkan Bilgin, şehrin önemli eserlerini gelecek nesillere aktaracaklarını da sözlerine ekledi.

Kalem Erbabı, Bir Toplumun Şuurudur
Sivas Valisi Salih Ayhan ise şairlerin, yazarların, fikir adamlarının, bilim insanlarının beşiği olan Sivas’ın mümbit bir coğrafya olduğunu vurguladı. “Tarihin derinliklerinden bugüne bu topraklardan sözün, sazın ve kelamın ustaları yetişmiştir” diyen Vali Ayhan, “Kalem erbabı, bir toplumun şuurudur. Tüm sanatçılar gibi, görülemeyeni görür, duyulamayanı duyar, anlatılamayanı anlatır. Hayata farklı bir pencere açar, olanı farklı yorumlamamızı sağlar. Söz uçar, yazı kalır. Bugün bizi hep birlikte biz yapan, tarihin ve medeniyetimizin süzgecinden geçerek bugüne ulaştıran eserlerdir. Bu çağın yazarlarının, bu çağın mütefekkirlerinin zamana yazdıkları eserlerin de geleceği şekillendireceğine, gelecek nesillerin ufkunu, mefkûresini ve muhayyilesini biçimlendireceğine eminim” dedi.