İŞÇİLERİN YANINDAYIZ

Maden iş Kangal sendika başkanı Muhammed Sönmez önceki hafta demir exporttan çıkartılan işçilerle ilgili kısa bir açıklama yaparak her halükarda işçilerin yanında olduklarını ifade etti.

?KÖMÜR SATIŞI DÜŞÜNCE BU DURUM ORTAYA ÇIKTI?

Sönmez yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi. ?26.12.2019 TARİHİNDE DEMİREXPORT kömür işletmeleri tarafından işletmenin ortalama KONYA ŞEKER´e aylık 680.000 ton kömür satışının 340 bin tona düşmesi ile (düşme sebebi ise yarısını DEMİREXPORT yarısını ise yeni gelen Köseoğlu firmasının karşılayacak olması) DEMİREXPORT kömür işletmelerinin gelirinde ciddi azılma olması ve buna mukabil giderin çoğalmasıyla şirketin küçülmeye gitme kararı alması oldu.

?DAHA FAZLA İŞÇİ ÇIKARILACAKTI BİZ ENGELLEDİK?
İlk etapta şirket yöneticilerinin açıklamasıyla 80 ila 100 işçi arsında çıkış yapılacağı açıklaması yapılmıştı. Bizler de maden iş sendikası olarak bu açıklamadan sonra DEMİREXPORT ANKARA genel merkeze giderek toplantı düzenledik. Genel müdür ve üst düzey yöneticiler ile 3 gün boyunca yaptığımız toplantılarda 80 ? 100 kişilik sayıyı 57 işçiye düşmesini sağladık. Bu çıkan 57 işçinin durumu ise elbette bizleri derinden üzdü.

?İŞÇİLERİN YANINDAYIZ?
Maden iş sendikası olarak bu arkadaşlarımızın devamlı yanlarında olacağımızı bilmelerini isteriz. Gerekirse BELEDİYE BAŞKANI, İLÇE BAŞKANLARI ve STK´lar bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek için civardaki maden şirketleri ile görüşerek bir çözüm bulmaya çalışacağız.?