İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
Haftalardır devam eden işçi çıkartılma konusundaki gelişmeleri yıllardır Kangal termik santralinde üstlenici firma olarak iş yapan Kurugöllü limited şirketin sahibi Mehmet Kurugöllü ile konuştuk.
Tarih: 4.11.2019 19:38:41/ 945okunma / 0yorum

Haftalardır ilçemizde gündem olan konuyu ilk ağızdan siz okuyucularımıza aktarma adına Kangal Termik santralinde yıllardır üstlenizi firma olarak iş yapan Kurugöllü Limited şirketin sahibi iş adamı Mehmet Kurugöllü ile konuştuk. Konunun istismar edildiğini düşünen iş adamı Mehmet Kurugöllü, yıllardır Kangal´da iş yaptığını ve şimdiye kadar hiç kimseyi haksız yere işten çıkarmadığı gibi şirketlerinde çalışanların haklarını fazlasıyla verdiklerini ifade etti.

“GÜVENLİK SORUŞTURMALARINI BEKLİYORUZ”
Güvenlik soruşturmaları ve sağlık raporlarunı bekliyoruz. 11 kişilik kadrumuz boş bekliyor. Bu 11 kişiden 5 arkadaşımızın sağlık raporları sıkıntılı çıktı
“KİMSEYİ İŞİNDEN ETME GİBİ NİYETİMİZ HİÇ OLMADI”
Kimsenin işinden etme gibi niyetmizi yok. Sadece yeni şartnamede  tam teşekküllü hastaneden heyet sağlık raporu isteniyor. Bizim de bu konuda  maalesef yapabilecek bir şeyimiz yok. Şu an hali hazırda çalışanlardan sağlık raporundan geçemediği için 20 kişi daha çıkacak.

İŞÇİNİN MAAŞI GÜNÜNDE YATIYOR
Biz toplamda 300 kişi çalıştıran bir firmayız   Konya Şeker bünyesinde ise termizlik işçisi diye bilenen  toplam 130 işçi çalıştırıyoruz.  Şimdiye kadar işçinin hiçbir hakkını gasp etmedik. Tüm tazminat ve maaşlarını hak edişi aldığımız günden itibaren hemen ödüyoruz.
Çünkü şartnamemizde “hak edişi aldığın gün içinde işiçinin maaşını ödeyeceksin” diye madde var.Biliyosunuz yeni düzenleme ile arabulucuk sistemi devreye girdi.  Biz arabulucu gönderdik ve işçilermizin imzası ile paralarını  ödedik.

“İŞÇİ ALIMINDA İLK KURALIMIZ KANGALLI OLMASI ”
Benim işçi alımımdaki birinci kural çalışacak kişinin Kangal nüfusuna kayıtlı ve ikametgahı da Kangal´da olmasına dikkat ediyoruz.  İşçi alımlarında bunu ilk şart olarak koyuyoruz. Çünkü memlekete kalan para temizlik işçisinin parası.  Ama bunun yarısı kurumsal marketlere diğer kalanıda ilçemizdeki esnaflarımıza gidiyor. Ancak diğer şirketlerin bir çok çalışanı servisle Sivas´a gidip geldiği için aldıkları paralar burada kalmıyor. Başta esnaflarıız olmak üzere bunu herkes biliyor.

“MEVCUT İŞÇİ SAYIMIZA 30 KİŞİ DAHA EKLEDİK”
Eski mevcut sayımızı bu yıl biraz daha artırarak 30 işçi daha aldık. Bu arkadaşların sağlık raporu ve güvenllik soruşturmaları var onları bekliyoruz. Onların kadrosu boş olarak bekliyor.  Hem biz neden geçmişte işi bilen arkadaşları çıkarıp yeni işçi işe alalım? Bu bizimde işimize gelmez çünkü sahayı en iyi bilen onlar ama dediğim gibi bu yıl heyet raporu istendi  bazı arkadaşlarımız o sebepden sıkıntı yaşıyor.

“ŞİMDİYE KADAR HİÇ BİR İŞÇİMİZİN BİZDE PARASI KALMADI
Yaklaşık 12 -13 firma geçti şimdiye kadar hepside bu gariban işcilermizin hakkını yedi. Şimdiye kadar bizde hiçbir işçimizin parası kalmadı. İş güvenliği noktasında oldukça hassas davrandığımız bilinen bir gerçek olmakla birlikte bot, yelek, maske gibi işçi kıyafetlerinde en kaliteli malzemeleri alıp işçimize kullandıryoruz.” dedi.

***
“KONU İSTİSMAR EDİLİYOR”
Eylem yapan işçilerin üzerinden siyaset yapmaya çalışıldığını da belirten Kurugöllü, işçilere bu konuda kendilerini istismar etmeye çalışanlara prim vermemelerini tavsiye ederek   konuyu kendi ağzından şu şekilde  özetledi.

YABANCI FİRMA OLSA EYLEM YAPABİLECEKLERMİYDİ?
ACEBA TEMİZLİK FİRMASINI KANGALLI BİR FİRMA DEĞİLDE YABANCI BİR FİRMA ALSA İDİ BU ARKADAŞLARIMIZ EYLEM YAPABİLECEKLERMİYDİ?..
BİZİM  HİÇ KİMSEYİ İŞTEN ÇIKARMA GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK. ANCAK BİR ARKADŞIMIZ YETKİLİ FİRMAYA SOSYAL MEDYADA OLUMSUZ ŞEYLER YAZMIŞ, DİĞER ARKADAŞIMIZ HEYET RAPORUNDAN GEÇEMEDİ, KALAN İKİ KİŞİNİN İSE DİSİPLİNSİZ DAVRANIŞLARINDAN DOLAYI İŞE GİRMELERİNDE SIKINTI YAŞAYACAKLARINI DİLE GETRDİLER.AMA ARKADAŞLARI BEN AYNI ŞARTLARDA AYNI MAAŞLA KROMAT MADENCİLİKTE İŞ YAPAN ŞİRKETİMİN BÜNYESİNE YİNE ALIRIM.

BEN CEZAEVİNE GİRMİŞ İŞİÇMİN  CEZAEVİNDE İKEN BİLE SİGORTASINI YATIRDIM. NEREDE SORUNLU SIKINTILI  GENÇLERİMİZ VAR ONLARIN DAHİ HEPSİNİ İŞE ALDIM. BUNA RAĞMEN SIRF KANGALLI BİR FİRMA OLDUĞUMUZ İÇİN MAALESEF KİMSEYİ TATMİN EDEMEDİK.
ŞİMDİYE KADAR TEMİZLİK İŞÇİSİNİ ÇALIŞTIRAN TAŞERON FİRMALARIN HEPSİDE BU GARİBAN İŞÇİLERİN HAKKINI YEDİ. AMA BİZ HİÇ BİR ÇALIŞANAMIZIN HAKKINI YEMEDİK YEDİRMEDİK.

İŞİN AÇIĞI ŞU Kİ BURDA İŞŞZİLİK DEĞİL İŞ BEĞENMEME VAR. İŞÇİLERİN BU DURUMUNU SİYASİ MALZEME YAPMAK DOĞRU DEĞİL BU İŞİ ÇÖZECEK OLAN BENİM. ÇALIŞAN İŞÇİLERİMİZ 3000TL İLE 5000 TL ARASI MAAŞ ALIYOR. ASLINA BAKARSANIZ KANGAL DA BİR TANE BİLE VASIFLI ELEMAN YOK. İŞİ ÖĞRENSİN DİYE ADAMI DOZERCİNİN YANINA YAĞCI OLARAK VERİYORUZ İŞİ ÖĞRENMEK YERİNE TUTUP DÖZERCİ DÖVMEYE KALKIYOR.

BU ARKADAŞLARIMIZIN BİZDEN DAHA ÖNCE İŞÇİLERLE TARTIŞTIĞI YÖNÜNDE TUTANAKLAR VAR AMA ONA RAĞMEN BEN DEVAM ETTİRDİM.
EYLEM YAPMAYA DEVAM EDEN HİÇ BİR İŞÇİ ARKADAŞIMIZI  İŞE TEKRAR BAŞLATAMAYIZ.

ÖTE YANDAN ÇOĞU İŞÇİDE BİZİM ALACAĞIMIZ VAR. AVANS VERİYORUZ GERİSİ DÖNÜŞÜ OLMUYOR. ARTIK BUNUDA  RESMİYETE DÖKTÜK VE BUNDAN SONRA AVANS İSTEYENLERİN MAAŞLARINDAN BU MİKTARI KESİYORUZ.”

“MUHATAPLARI BENİM”

Son olarak bir kez daha ifade etmem gerekirse işveren olarak bu arkadaşlarımızın muhatapları benim. Keşke bu arkadaşlar sağa sola gitmeden  önce direk benimle irtibata geçip  konuşsalardı daha iyi olurdu.  
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
Kaymakam Erinç Demir, iadei ziyaretler kapsamında Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve yine aynı binada bulunan esnaf odasını ziyaret etti.
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
"Geleceğe Nefes Ol" sloganı ile başlatılan ağaçlandırma kapsamına ilçemiz sınırlarında madencilik faaliyeti gösteren Aksu Madencilik şirketi de katıldı. Fidan dikme kampanyasını öğrencilerle birlikte gerçekleştiren şirket yönetimi belirledikleri alana 2000 adet çam fidanını toprakla buluşturdular.
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
Başta vali Salih Ayhan olmak üzere tüm ilçe kaymakamlıkları ağaçlandırma kampanyasına destek olarak binlerce fidanı toprakla buluşturdular.
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Türkiye, 11 milyon fidan dikme organizasyonuyla yeşili doğaya kazandırıyor.
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
İlçemize bir süre önce atanan ve görevine geçen hafta başlayan Kaymakam Erinç Demir´e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.
MARKA İLÇE KANGAL!
MARKA İLÇE KANGAL!
Esnaf köşesinin bu haftaki konuğu ilçemizde yıllardır küçük ev aletleri alanında hizmet veren Murat Durmaz oldu. Başta siyasiler olmak üzere STK temsilcilerine yönelik eleştiri ve sitemlerini dile getiren Durmaz, ilçenin sahipsiz olduğunu belirterek şunları söyledi.
  BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
Kangal Belediye Meclisi 11. oturum olarak Kasım ayı meclis toplantısı gerçekleştirdi.
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
İlçemizde bir süredir gündemde olan işçi çıkartılma konusu bu haftada Kangal kamuoyunda knuşulmaya devam ediyor.
"GELECEĞE NEFES OL"
"GELECEĞE NEFES OL"
Sivas´ın orman varlığını artırmak ve erozyonu önlemek için sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşların çevreye olan duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan fidan dikim kampanyası kapsamında il genelinde çok sayıda fidan toprakla buluşturuluyor.
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
İçişleri bakanlığının bir süre önce yayımlamış olduğu kararname ile Kangal Kaymakamlığına atanan Erinç Demir, geçen hafta başında görevine başladı. Ayağının tozuyla 29 Ekim programına katılan kaymakam Demir, önceki günden itibaren hayırlı olsun ziyaretlerini de kabul etmeye başladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet´in ilanın 96. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında "Millet ve devlet olarak, varlığımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla son yıllarda yine tarihi bir mücadelenin içindeyiz." ifadesini kullandı.
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
2023 HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yönelik hazırlıklar tamamlandı.
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
Önceki hafta başlattığımız esnaf köşesinin bu haftaki konuğu meydan durağı taksici esnaflarından Mehmet Özdemir oldu.
2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
Çiftçilerin aylardır beklediği 2019 tarım destekleri nihayet açıklandı. Resmi Gazete´de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen 2019 tarım desteklerinde mazot desteği dışında bir çok kalemde geçen yıla göre artış yapılmadı.
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
İlçemize yeni kaymakam atandı
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
TREN İSTASYONU SAHİPSİZ Mİ?... Önceki yıl faaliyete geçtiğinden beri bir türlü eksikleri tamamlanamayan Yeni Kangal tren istasyonu bölge müdürlüğünün ilgisini bekliyor.
ENDİŞEYE MAHAL YOK
ENDİŞEYE MAHAL YOK
İlçemizin önde gelen iş adamlarından Kurugöllü Ticaret LTD. ŞTİ.´nin sahibi Mehmet Kurugöllü, işçi çıkartma söylentilerinin asılsız olduğunu, aksine mevcut işçi sayısının üzerine 50-60 kişi daha almayı planladıklarını belirterek endişeye mahal olmadığını ifade etti.
Sivas Tarih ve Kültür Şehri
Sivas Tarih ve Kültür Şehri
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, 1. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Sivas ve Üniversite Tanıtım Günleri” ne katıldı.
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
Her yıl İstanbul´da Sivas Konfederasyonu öncülüğünde düzenlenen 10. Geleneksel Sivas Tanıtım Günleri´ne katılan Kangal en iyi şekilde temsil edilmeye çalışıldı. Önceki yıllarda olduğu gibi en çok ilgi gören stantların başında yine Kangal geldi.
Apaydın´dan Muhtarlar günü mesajı
Apaydın´dan Muhtarlar günü mesajı
19 Ekim Muhtarlar gününde KANGAL BELEDİYE BAŞKANI KÜRŞAT APAYDIN mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar?

Hacı Bektaşı Veli
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları