“HIRSIZ ASILSIN SÖZ KESİLSİN”

Belediye başkanlığı seçimi kaybettikten sonra uzun süre suskunluğunu muhafaza eden eski belediye başkanı Mehmet Öztürk, gazetemizi ziyaret ederek bir dizi açıklamada bulundu.

 Sosyal medya üzerinden devam eden tartışmalara da değinen Öztürk, hakkında ileri sürülenlerin yalan ve iftira olduğunu belirterek iddia sahiplerini ispata davet etti. Mevcut belediye başkanı Kürşat Apaydın’ı televizyon tartışmasına davet ederek ‘Hırsız asılsın söz kesilsin’ dedi.
     İlçeye dair sözü olan herkese gazetemizin her daim açık olduğunu bir kez daha ifade ederek sizleri ilgiyle takip edeceğiniz röportajla baş başa bırakıyoruz.

-Kaybettiğiniz belediye seçimini ve kendi partinizden epeyce sayıda aday adayının yarıştığı süreci kısaca değerlenidrebilirmisiniz?
Belediye seçimlerine 5 parti aday gösterdi burada dikkat edilmesi gereken iyi partinin durumudur. İl genel meclisi adayı çıkarıyorsun ama belediye başkanı adayı çıkarmıyorsun ? Belediyede de kimi desteklediği belli … Bizim partimizden 9 aday adayı arkadaşımız vardı ve bunların 4 tanesi dışarda kalan arkadaşlarımız ... Neyse genel merkezimiz bizi aday gösterdikten sonra aday adayı olan arkadaşlarımızdan  hiç bir destek göremedik. Tüzük gereği ilçe başkanı aday adayı olamıyorken oda aday adaylığını açıklamıştı. Özellikle dışardan gelip aday adayı olanlardan hiç birisi ilçeye gelip seçim çalışmamıza iştirak etmediler. Daha fazla detaya girmeden bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.
Bu seçimlerde her parti kendi oyunu kesinlikle almadı. Bunu da zaten il geneli meclisi  ve belediye meclisine kullanılan oy oranlarına baktığımızda çok net görüyoruz.
 

-Devir teslim töreninde neler yaşandı?
04 Nisan günü  BBP ilçe başşkanı beni arayarak ‘başkanım müsaitsen devir teslim için geleceğiz’ dedi. Bende ‘tabiki buyrun’ dedim. Kısa bir konuşmadan sonra Kürşat başkana devir teslimi yaptım ve başarılar diledim. Orada bulunan kalabalık arasından bir tanesi ‘Sana hakkımı helal etmiyorum’ dedi. Ben 10 yıl belediye başkanlığı yaptım  bu süre zaafında gecemi gündüzüme katarak bu millet için çalıştım. Eğer o vatandaşın üzerimde bir hakkı varsa hakkını helal etmesin...
Kaldı ki geçmiş seçimlerde de hep bizler mağdur olduk bu konularda… Seçim çalışmalarında yapmış olduğumuz konvoyun önü kesilerek tehditler yapıldı. Ve o zaman bir siyasi büyüğümüz maalesef  ‘azdan az gider çoktan çok gider’ gibi laflar etti. Ama biz hep mağdur taraf olmamıza rağmen her daim sağ duyuyla, sükûnetle hareket ettik. Ancak bu tür söylemleri kullananlara da ben hiçbir zaman hakkımı helal etmeyeceğim.
 

-Siçimleri kazanan Kürşat APAYDIN’ın belediyenin borçlarını kastederek ‘Belediyede işlerin bu kadar vahim olduğunu bilsem bu yola çıkmazdım’ diye bir söz sarf etti ve sonrasında bu borç tablosunu afiş yaparak belediye binasına astı. Belediye gerçekten iflah olmaz bir borç batağında mı?

“AFİŞE HARCADIKLARI PARAYA YAZIK”
Seçimden 20 gün sonra 6-7 bin tl harcanarak bir kamu kurumu olan belediye binasına asılan bu pankartın gerçekle uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Afişe harcadıkları paraya yazık. 4 Nisanda devir teslim konusunda yapılan ayıpta benim hukukum zedelendi ancak 24 Nisan’da asılan bu afiş yenilir yutulur bir şey değildi. Yalan ve iftira ile dolu bir pankartı oraya asmak hiç yakışık almadı. Şimdi ben diyorum ki mevcut belediye başkanı kardeşim bu iddialarını ispat etmek için benimle bir programa çıksın ve konuyu karşılıklı tartışalım. Bu vesileyle kamuoyu gerçekleri ilk ağızdan öğrenme imkanı bulmuş olur ve böylelikle de hırsız asılmış söz kesilmiş olur. Yoksa hergün bu tür dedikoduları yaymanın hiçbir anlamı yok. Seçim olmuş bitmiş aradan 1.5 yıl geçmiş hala bu dedikodular ile insanları meşgul etmemek lazım.

“ASILAN AFİŞİN GERÇEKLE HİÇ BİR İLGİSİ YOK”
Astıkları afişte 42 trilyon gibi bir borçtan bahsediliyor ki kesinlikle belediyemizin öyle bir borcu yoktur. Belediyenin borçlandığı yer şurasıdır; İller bankasına yaklaşık ihale bedeli 60.000.000 TL olan 600 km lik içme suyu ve kanalizasyon işi yani alt yapı çalışmasıdır ki biz bunu 2018 de başlattık %70 lerde idi 2019 sonunda tamamı bitmiş olacaktı. İçme suyu 2019 yılının 25 Haziran  Ayında depoya akıtılacaktı… İller bankası genel müdürlüğü  bölge müdürlük ve yüklenici firma ile biz prensipte anlaşmıştık. 2019 yılında tamamı bitecekti levhada yazabilir iş bitiş tarihi 11 Kasım 2020 dir. Ama ben hiçbir ihaleyi başladığı günden sonuna kadar bekletmedim. 300 günlük ihaleyi 100 günde teslim aldık örnekleri çok bu tür işlerin… 

“BELEDİYENİN HİÇ BİR BORCU YOK”
Sonra afişte vergi borcundan bahsediliyor belediyenin hiçbir vergi borcu yoktur. Orda çedaşa elektrik borcundan bahsediliyor.  1 kuruş dahi elektrik borcumuz yok kesinlikle. Diğer taraftan işte mütahhitlere teminat mektubu borç olarak yazılmış.  Öyle bir borcumuz kesinlikle yoktur.  Yani söylenen rakamın gerçekle ilgisi, alakası yoktur. Dediğim gibi çıkarız bir tv kanalına karşılıklı oturur konuşuruz. Böylelikle halkımız neyin ne olduğunu görmüş olur ve hırsız asılır söz kesilir...

“YAPTIKLARIMI SATMAKLA BİTİREMİYORLAR”
Orda borç harç bunlar anlatılınca  şunların denmesi lazım alacaklarla ilgili mesela geçen ay işçi maaşlarını ödemeyeceklerdi benim bıraktığım dönemden meslek yüksek okulundan 150.000 lira civarı elektrik alacağı var biz ödemiştik onu ondan alıp işçi maaşlarını ödediniz sonra eskavatör vardı sattınız 9 dükkan satıldı 1 daire satıldı eski meslek yüksek okulunun oradaki arsa satıldı  300 evler deki arsalar satıldı 500 evler müdür evleri satıldı 24 tanede daire dahil. O kadar çok eser bıraktık ki yaptıklarımı satmakla bitirmiyorlar.
Ben bıraktığımda ziraat bankasında 100.000 bin TL, Vakıf bankta  210.000 TL, Emanete aldığımız bir maden firmasından  kira alacağımız 300.000 tl , İller bankasından gelen bir pay vardı  800.00. TL Ayrıca orda 
100.000 altı alacaklarımız hesaplanmamış özetle kasayı 1.5 trilyon tl   parayla teslim ettim. Olan borç ise alt yapı ile ilgilidir. Alt yapı borcu da zaten iller bankasına olan borçtur. Vatandaşlarımızın bunu bilmesinde de fayda vardır.  Yine söylüyorum bunlarla alakalı kafalarına takılan ve iddia  ettikleri şeyleri bir televizyon programında medeni bir şekilde  sorulur bizde cevabını verir ve bu konuyu kapatırız. Şurada 3.5 yıl kalmış ve millet hizmet bekliyor. Dolayısıyla dedikodu yerine işe odaklanmalarında fayda var... 
-Döneminizde imarla ilgili çok tartışmalar oldu. Kamuoyunda konuşulan iddialar var. Bu konuda hakkınızda açılmış bir dava varmı?
Üzülerek  söylüyorum ki mevcut yönetim seçim sürecinde insanlarımızın kafasını karıştırmak için ortaya bir laf atıp sanki bir yolsuzluk yapılıyormuş havası vermeye çalıştı. 3194 sayılı kanunla ilgili detayları herkes bilmediği için ortaya bir laf atılıyor imar ile ilgili yolsuzluk şayiası yayılmaya çalışılıyor.

MAHKEMELER ORADA DAVA AÇSINLAR
Ben onu her zaman diyorum varsa bir yolsuzluk mahkemeler orada açarsın davayı insanlarda işin iç yüzünü öğrenmiş olur. 1.5 yıl insanın sabrı bir yerlere gelince dur bakıyım kardeşim o öyle değil diyorsunuz diyorum devletin mahkemeleri var varsa orada öyle bir yapı bunları mahkemeye götürürsünüz mahkemeden öte milletin şunu da bilmesi gerekir imarda bir yolsuzluk yapacaksınız, usulsüzlük yapacaksınız? siz tam tersini yapmışsınız bugün mesela benim aleyhimde olan mevcut belediyede iktidarda olan yöneticiler belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri şöyle oturdukları evlere, varsa iş yerlerine baksınlar. Ruhsatlı yapıları varmı yok mu? Bir tanesi gelmiş ben güneş panelleri yapacaktım başkan bana müsaade etmedi diye aleyhinize geçmiş… Diğeri gelmiş ben evime doğalgaz alacaktım kaçak yapı sit alanında istese yarım saatte yapar bu aleyhinize geçmiş, diğeri sendika seçimlerine gitmiş sendika seçimlerinde istediğini bulamamış buda aleyhinizde olmuş diğer taraftan bir tanesi eski belediye çalışanı belediyenin demiri ile çimentosu ile kaçak ev yapmış aleyhinize geçmiş… 

“YOLSUZLUK YAPMADIM/KİMSEYE DE YAPTIRMADIM”
Bunları çoğaltabiliriz yani yolsuzluk yapan geçmişte yapmıştır. O dönemlere baksınlar. Benim dönemimde ne ben yolsuzluk yaptım ne de kimsenin yolsuzluk yapmasına müsade ettim.   hatta bizim içimizden aday adayı olmaya gelip UYANIK lık  yapanlar vardı. ‘Falancayı seçerseniz burayı yarım saatte çözdürürüz’ dediği imarla ilgili yer vardı. Geçmiş imarı problemliymiş  bizim revizyonumuzda 6500 m2yeşil alan ve farklı yol ağına gelen yeri revizyonda orası 3000 m2 ye düşmüştür yani % 50 de orda avantajı vardır. Onun istediği çirkin şeyleri biz reddettik  Bu konulara girerlerse HERKESİ BOĞAR bırakırım.  Yani o konuda hiç kimse birşey diyemez bir ikincisi imarla ilgili konularda belediye meclisi yetkilidir ve belediyede AKP - BBP meclis üyeleri var benim dönemimde meclis grubunda muhalefetin  şu işte yanlışlık var diye bir tane şerhi var mı?  Tamamı oy birliği ile alınmış kararlardır bunlar. İmarla ilgili konular ilk önce fen işlerinden geçer mevzuata uygun olup olmadığı araştırılır sonra belediye meclis üyelerine gelir. Belediye meclis toplantılarında bunlar karara bağlanır. Diğer taraftan denetim komisyonu vardır. Bununla ilgili denetim komisyonunda hem AKP den hem de BBP den üyeler vardı. Belediye nerelere ne harcamış nereye neleri yapmış bu arkadaşlarımızın hepsi yetkilidir. Bu konuda ben şunu da söyledim hem AKP grubuna hemde BBP grubuna ‘Belki gözümüzden kaçan durum olmuştur didİk didik edin ve bakın ne haksızlık varsa onları da kesinlikle not alın düzeltelim. Yada eğri şeyler varsa da gereğini yapalım’ diye Yani orda imarla ilgili bir yolsuzluk yaparsanız ödemelerle ilgili bir yolsuzluk yaparsanız ona iktidar partisi bir olacak ki siz bunu yapabilesiniz. Belediye çalışanlarınız, belediye bürokratlarınız, seçilmiş belediye üyeleri ve  başkanlık bir araya gelecek ki böyle bir haksızlık yapılabilsin. Bu çok önemli bir konu halkımızın bunu bilmesinde fayda var. Ben 10 yıl belediye başkanlığı yaptım. yaklaşık 120 ay içinde sadece 4 yada 5 tane olağan üstü toplantı yapmışızdır. Mecliste oy çokluğu ile aldığımız bir karar yoktur. Tamamı muhalefet ve iktidarın oy birliği ile aldığımız karardır.  Dolayısıyla bunları söyleyenler yalan söylüyor, iftira atıyor, haksızlık yapıyor. İşte bunlar kul hakkıdır asıl bunlara dikkat etmek önemlidir.

500 EVLERİ SATIP YEDİNİZ Mİ?
Öncelikle 500 evler kimindi bunu bilmemiz lazım. 500 evler enerji bakanlığının bünyesinde bulunan bir yerdi. Termik santrali özelleşirken biz bu sosyal donatının içerisine dahil olmaması için gerekli şeyleri yaptık ve sonuç olarak orayı dahil ettirmedik. Konya şeker ile ilgili sıkıntılar ise aslında burada başladı. Firma bu mülkün de kendisinin o lmasını istiyordu fakat biz onu kapsam dışına çıkardığımız için alamdılar. Camii müftülüğe devredildi, okul milli eğitime devredildi. 16. Blokta bulunan daireler milli eğitime devir ettik. 24 daire kalmıştı 300 dönüm parselli arsa müdür evinin birinde aylık 30.000 liraya oturan biri vardı. Bir de altyapı firmasına vermiştik işlerimizi hızlandırsınlar diye 11.000.00 gibi bir ücret aldık ihale sonucunda herşeyi belgeli kayıtlıdır. Bu söylemlerin tamamı iftiradır iddia eden iddiasına ispatlamakla mükelleftir. Bu iftiraları atanlara hakkımı helal etmiyorum. Bunlar kul hakkına girer ve ben hakkımı helal etmiyorum… 

“İLÇE BAŞKANIMIZIN AÇIKLAMASI YETERSİZ”
Bu konuda bizim partimizin ilçe başbakanı bir açıklama yaptı ama açıkçası yapmış olduğu açıklama beni pek tatmin etmedi. Partimize yapılan iftiralara cevap vereceği yerde aday adaylığı konusunda gereksiz açıklamalarda bulunmuştu. Bu iftiralarla ilgili beni üzen konu partimizin itham altında bırakılıyor olması. Yoksa  benim alnım ak yüzüm açık bana hiçbir Allahın kulu bir şey diyemez demesi de mümkün değil. Ben 15 ay bekledim ki bu konunun muhatapları bunlara yönelik bir şey der diye… Ama üzüldüğüm konu öylede bir şey denmedi  maalesef…. 

PEKİ BİZ NASIL BİR BELEDİYE DEVRALMIŞTIK ?
Bizden önce bizim de abi dediğimiz yaşça benden büyük bir büyüğümüz 15 yıl belediyecilik yaptı. Şöyle bir hatırlamak lazım. 1989-2004 söylediklerimin hepsinin belgeleri mevcut 15 yıl boyunca neler yapılmış. işte bugün iller bankası kredisinden dem vuranlar falan varya onlara hatırlatmakta fayda var. İnsanlarımız çabuk unutuyor bunları ara sıra hatırlatmak lazım. Baktığımızda 15 yılda sadece 4 başlık iş yapılmış. 
Sayacak olursak;  1- Deligazil’ den 12 litre saniye içme suyu getirilmiş iller bankası kredisi ile  benim ilk dönemimde son kredilerini ancak bitirebilmiştik. Yani onun borcu da bizim dönemde ödendi ama bir gün benim ağzımdan böyle bir şey duymadı hiç kimse. Çünkü devlette devamlılık esastır dedik işimize baktık.
2- Belediyenin eski şantiyesinin olduğu alan 
3 - Kaymakamlığın karşısında imar planı olmadan derelerin üstüne kaçak yaptığınız dükkan 
4. Şehidimizin ismini verip atıl halde bıraktığınız kaymakamlık karşısındaki park. 
Bir 5. sini söyleyecek bir babayiğit varsa çıksın desin. Evet 15 yılda yapılan şeyler bunlar. 

“BELEDİYEYİ BORÇ BATAĞINDA DEVRALDIM”
 Şimdi borçtan söz açıldığı için söylüyorum ben belediyeyi devraldığımda 25.000.000 (trilyon)borç, işte doları o günle bugünü kıyaslayın… 26 tane icrası,  makine parkında 1 tane araç yok, ilçe merkezinde çöp konteynırı yok,  8 mahallenin tamamı çamurdan çıkılmıyor, içme suları %30 civarında, 2 tanede motorları yanık su kuyusu var… Diğer taraftan personeli hastane kabul etmiyor, personele eczaneler ilaç vermiyor. Belediye çalışanlarına KEY ve tasarruf fonları ödenmemiş. 15 yıllık özlük hakları duruyor. ilçe merkezinde çukura düşmeme yarışmaları yapılıyor vs.. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Belediyenin elektriği kesik, telefonları çalışmıyor.  Hatta o dönem başkanlık yapan abimiz emekli olamamış. Emekli olabilmesi için primini arkadaşlara talimat verip yaptırdıktan sonra emekli maaşını alabilir diye kendisine de bilgi verdirdim. 
O dönemde elektriğe para vermiyorsun,  sgk ya bir tek lira prim ödemesi yapmıyorsun. Ayrıca o dönemde çok sayıda satılan işyerleri  var. Mesela müftülüğün yanındaki dükkanlar alt katı ve üst katı  Sonrasında  Hoşgizlerin olduğu caddede bulunan dükkanlar hepsi o dönemde satılmış. Evet belediye alır satar ama karşılığında bir eser bırakılması lazımdı maalesef bu kadar satış sonrasında hiçbir eser bırakılmamış. 

“BORÇ GÖRMEK İSTİYORLARSA 1989-2004 DÖNEMİNE BAKSINLAR”
Asılan pankartta sgk borçları vs yazılıyor ya buradan mevcut başkanımıza hatırlatalım 89’dan 2004 de kadar arşive bakma imkanı olursa borç nasıl olurmuş görmüş olur… Dolayısıyla hepimiz bu memlekette yaşıyoruz. 15 yılda yukarda saydığım 4 başlığın haricinde yapılan bir şey sayabilirlerse öğrenmiş oluruz. Biz bu borçların hepsini ödemişiz ardından da belediye bir sürü mülk kazandırmışız ve kasada da para bırakmışız….

“HER TARAFTA ESERİMİZ VAR”
Bizim dönemimizde yapılanlara gelince ilçede gezerken Alah’a çok şükür her adım attığımız, kafamızı çevirdiğimiz her yerde eserimiz var çok şükür.  
Mesela Sivas tarafından ilçeye girdiğimizde 700 tonluk pırıl pırıl yeni su deposu…Bilindiği üzere eskisi balçık ve pislik içindeydi. İlçe halkı maalesef yıllarca oradan gelen suyu içmek durumunda kaldı.   Öbür tarafta  şehitlerimizin ismini taşıyan ve her şehidimize bir bayrak diktiğimiz bayraktepe,  hemen aşağıya iniyorsunuz yeni yaptığımız yüksekokul  binası, beşyüzevler, ahşap atölyesi,  koç Anadolu lisesi. Şehit Enes Koçak parkı, Çarşıya doğru geldiğinizde  pancar şefliğinin bulunduğu alana yapmış olduğumuz millet kıraathanesi ve spor salonu. Malatya yoluna doğru giderken 300 evler arazisi,  Diğer taraftan 75 .yıl ilkokulu ve spor salonu, karşısında 15 temmuz şehidimiz Murat İnci parkı ve Allahıma şükürler olsun Cuma günüde  orada Cuma namazı kılındı. Kapalı spor salonu. Doğalgaz, Karanlık mevkiindeki millet bahçesi. Terminal (ki terminalin şu anki hali çok üzüyor oraya ağaçlar dikmiştik hepsi kurumuş). Saymakla bitiremeyeceğimiz hizmetler… Yapılan bu parklara,  kaleye, millet bahçesine hangi kafa hangi ruh hali karşı çıkar anlamıyorum…

“BÜTÇEYİ STK’LARLA BİRLİKTE HAZIRLARDIK”
Biz belediyemizin yıllık bütçesini hazırlarken  stk lara siyasi partileri odaları davet eder ve bütçeye ekleyebileceğiniz bir şey var mı diye sorarız. Dönemimizde hep bu şekilde bütçe hazırladık biz. Merkeze de (karayollarının bahçeye)millet bahçesi yapacaktık olmadı, geçmişte senin bir imar çalışman hiç olmamışki  geçmiş yönetim imar yapmamışki. Belediyenin asli görevlerini şimdiki arkadaşlara anlatmak lazım.
“BİR 50 NC VARDI ODA ARIZALIYDI”
Makine parkında  1tane 50 NC kamyon vardı o da arızalı ve mazotu bile yoktu. Şimdi teslim ettiğimizde Allaha çok şükür 25 tane araç teslim ettik. Makine parkında olmayan araç yok. exvatör  gözümüz gibi bakardık yanlış hatırlamıyorsam çok cüzi bir rakama 300 bine satılmış. Yazık çok yazık en az  1 trilyonluk makinanın bu fiyata verilmesi gerçekten üzüntü verici…

“ÖZÜR DİLEMELERİNİ BEKLİYORUM”
Mesela eski belediye lojmanlarının yerine yaptığımız 9 adet dükkan ve bir adet ev aldığımız yer için  ilçe başkanlığı yapan arkadaşımız beni mahkemeye verdi.  Bura peşkeş çekiliyor diyen arkadaşlar şimdi makama geçince  öyle bir şey olmadığını gördüler. Kul hakkını önemsiyorlarsa bir özür bekliyorum kendilerinden… 
Bizim bıraktığımız  makine parkı ve mülk değer olarak abartı değil benim elimden teslim ettiğim değeri 200.000.000 tl lik bir mülk. Bugün oturuyorsunuz belediye makamında  eskiden orası neydi neresiydi? işte halk pazarıyla ilgili söylemler var icra falan diye orda bile sürecin şu şekilde yürütülmesi lazım 600.000 tl borcu var. Olmayan bir borç İhsan Bey in hibesine vefat ettikten sonra farklı işler çıkarmışlardı orada hatta şunları söyleyenler de var seçim bitti bu kendisini başkan olarak mı görüyor gibisinden sosyal medya üzerinden.

“MUHALAFET NASIL YAPILIR GÖSTERECEĞİM”
İlçenin % 35 i bana oy vermiş ve benden şunu bekliyor sen benim hakkıma muhalefet edeceksin 15 ay boyunca ben sabırla bekledim hiçbir şeye muhalefet etmedim. Bundan sonra muhalefet nasıl yapılır uygun bir dille, ahlaklıca bunu da ben ilçemizde insanlara gösterme gayreti içerisinde olacağım.

 “VATANDAŞTAN PARA İSTENMESİ HİÇ DOĞRU  DEĞİL” 
Şunu Kangal halkının bilmesinde fayda var. Biz ilçe halkının tapulu arazisinden geçirdik. Evinin bahçesinden kepçe kamyon geçirdik kimseye 1 kuruş para ödemedik biz. Yani halk bizden para talep etmedi ki biz halktan para talep edelim. Önceden biz 700 bin metre küplük kilit parke taşı yaptık kaldırım yaptık ama gidip te halktan yol payı kaldırım payı falan almadık. Çünkü yerel yönetimin görevi insanları mutlu etmek… Kaldıki bunlar belediyenin asli görevleridir ve kesinlikle abone parası talep etmelerini doğru bulmuyorum. İnsanlarımız hakkını bilsin ona göre davransın. Siz belediye meclisinden karar çıkartırsınız ama bu konuyu Kangal halkından birisi yerel mahkemeye başvurması sonucu bunu kesinlikle iptal ettirebilir.

“KLAVYE KAHRAMANLIĞI YAPANLAR VAR”
Bu ilçede yaklaşık olarak 30 yıldır farklı görevlerde bulundum ve bulunduğum yerlerde kendime göre bir yer elde ettiğime inanıyorum. Bu süreç içerisinde beraber oturduğum konuştuğum kişilerin yüzüme karşı söyledikleri farklı ama klavye başına geçdikleri zaman söyledikleri çok farklı oluyor. Adam evde oturuyor klavye kahramanlığı yapıyor.  Sanki  kendisinin yazdıklarını 80 milyon görüyor yada bunu herkes görüyor ne dersem orda kalıyor gibisinden düşünüyor. Ben 15 ay sosyal medyayı kullanmadım en son paylaşımım da 1 Nisanda yapmış olduğum mevcut belediye başkanına yapmış olduğum başarı temennisi oldu. Allah kolaylıklar versin deyip kapattığım bir paylaşımdı.
Ama biz bu boşluğu verdiğimizde asanlar kesnler yazanlar çok oluyor öncelikle sen o yazıyı yazarken karşıdakinin ailesi varmı, arkadaşı varmı, bunları hiç düşünmüyorlar  en garibi de yazanların bir kısmı ile uzun yıllar arkadaşlığımız olmuş kişiler. Yani tepeden tırnağa her şeyini bildiğim kişilerin yazdıklarına bakıyorum birde adama bakıyorum hiç alakası yok. 

“İLÇEMİZDEKİ FETÖ YAPISI DEVAM EDİYOR!”
Bir diğer konu gönümüzdeki fetö yapısı ben bu yapıdan hep uzak durmuşumdur. Bu yapı dershane yurt ile uğraşıyorlar holding ve ticaretle uğraşıyolar ticaret girerse zaten bu işe bu işin şekli şemali bozulur. Mesela benim bir çalışmam olacaktı meteorolojinin orada çalışma için tahsis istiyorum eski hastanenin orada bu ekip orayı kiralamış ve onları biz çıkarttırdık oradan. Bu söylediklerim 2009 2010 yılları ve ben dönemimde yıktırdım karşı çıkanların kimler olduğunu söylemeye gerek yok. Malum yapı  orayı kaplamıştı ve ben onları çıkarttım. İlçemizde bu yapının devam ettiğini düşünüyorum.

“YURTLARININ AÇILIŞINDA BEN KONUŞMA YAPMADIM”
Sonrasında biz  iki yıllık üniversite öğrencileri için  elimizden geleni yaptık sosyal yardımlaşmadan ve bunun gibi yerlerden bir katkı sağlamaya çalışıyorduk çoğu öğrenci bize gelirdi başkanım biz yurtta kalacağız ama şu kadar bir para istiyorlar bende özel kaleme söyledim bağlayın bir konuşalım diye  örnek 2.500 tl ise sizin hayrınıza 2.400 olsun gibi bir yaklaşımları oluyordu. Baktık buda onu kesmiyor ve bende belediye binasını erkek öğrenci yurdu yaptım ve hiçbir öğrenciden 1 kuruş para almadan o çocukları orada barındırdık. Onunla ilgili şikayetler  gelenler gidenler bunu söylemeye gerek yok diğer taraftan şimdi devletimizin el koyduğu Neriman Gülle Kız Yurdu yani   bugün 15 temmuz şehit Hasan Yılmaz kardeşimizin adı verildiği yurdun açılışı var.  Bakan dahil çok ta üst düzey insan katılmış her siyasi partiden temsilciler var ve bende belediye başkanıyım o zaman. Herkese söz veriyorlar bana da söz vermek istediler. ‘Ancak ben kalkıp o kürsüde bişey söylemem siz bu vatanı sevmeyen insanlara yardımcı olmayan ve bir takım eksiği yanlışı olan insanlarsınız dolayısıyla ben bu tarihe burada not düşmek amacıyla sizin kürsünüzden bir kelime konuşmam’ dedim.  

“İSTANBUL’DA BENDE BUNLARIN TOPLANTISINA GİTTİM”
Kaldıki benim dönemimde bunların dersanesinin afişini kamu binalarına astırmadım. Diğer taraftan İstanbulda himmet toplamaya gittiler. Bende ordayım. Bir yerde oturuyoruz. Bunların fatih üniversitesinde bir üst düzey yöneticileri var Kangala da birkaç kez geldi. Hatta bunların keçi çiftliğinde bunun ortaklığı var. Bizde bu taziye binasını yaptırıyoruz o sıra. Toplantıya bir iş adamı geç kaldı nerde kaldı falan derken yoldaymış geliyor falan dediler. Bunların adamı ‘eşşek gibi gelecek tabi onu oraya biz seçtirdik’ gibi laflar etmişti. Benimde zaten ön yargım var Şevkiydi galiba o adamın ismi ben dedim eşşek gibi gelmedim gönüllü geldim dedim biraz bozuldu tabi adam sonra devam ettim. Siz para toplayacakmışsınız galiba sizin çevreniz ve imkanınız çok biz bak taziye binası yapıyoruz yadım edecekseniz bize yapın dedim… 

“BU DANGALAĞI BİR DAHA GETİRMEYİN”
Neyse bu diyalogdan sonra bu bahsettiğim Şevki bize arkası dönük ‘bu dangalağı bir daha getirmeyin’ diyor benim duymayacağımı düşünerek. Ben dedim ‘hoca sizin ortamınıza gelmeye zaten hevesli biri değilim merak etme bundan sonra yalvarsanız da gelmem dedim. Ya yanlış anladınız falan diyerek kıvırmaya çalıştı. Yani diyeceğim bunlar lafının arkasını nünü bilmeyen tipler…   

“YURTLARINA 220 BİN TL CEZA YAZDIM”
Neyse bunların burada yaptığı yurtların eksik işleri vardı biz bunlara 220 bin lire ceza kestik ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ancak kaybetmemiz imkansız olan bir davayı kaybettik. Sonra bakıyoruz ki o kararda imzası olan hakim fetöden görevden alınıyor. Bunlar 15 Temmuzdan çok çok önce olan şeyler… Sonra kadınları toplayıp yurdu gezdiriyorlar ve bakın bacılar burda abdest alınıp namaz kılınacak bir yere belediye başkanı ceza yazdı vs diyorlar…
“BUNLARIN BURADA ABİSİ KİM,ABLASI KİM?”
Şimdi benim merak ettiğim konu bunların burada dersaneleri vardı, yurtları vardı, dernekleri vardı, dergileri vs vardı. Bütün bu yapıları çekip çeviren yöneten kimseleri yokmuydu, başsızmı yönetiliyordu bütün bunlar?...  Bunların abisi kim, ablası kim? Bankasyada kimlerin hesabı var? Bu keçi çifliği ile neler yapıldı? Buralara kimler destek oldu? Bunların ortaya çıkartılması lazım…

“PARTİMİZİ İLGİLENDİREN KONU BENİDE İLGİLENDİRİR”
Benim şu anda resmi bir görevim olmasa da partinin kurucu üyeliğini yaptım, ilçe başkanlığı yaptım, 10 yıl belediye başkanlığı yaptım bir dönem de belediye başkanı adayı olup seçimleri kaybettim. Yani partiyi ilgilendiren bir konu varsa beni ilgilendirmez demem mümkün değildir. Gerek partimiz gerekse cumhurbaşkanımız ve onun kabinesiyle ilgili neler varsa bunlar beni ilgilendirir.
12 Mart 2019 tarihinde Ankara’ya davet edildik bu yönde genel merkezimizin bize söylediği de şudur Sakın eski lçe başkanı eski belediye başkanı gibi kavramlar bizde yoktur. Geçmiş dönem başkanlarımız kavramları vardır geçmişte ne görevleriniz varsa bu görevler daha fazlasıyla sizin üzerinzde deyip toplantıda bize bilgi ve yetki veren  bir genel merkez yapısı var. 

“YENİ İLÇE YÖNETİMİNE ABİLİK YAPMAYA HAZIRIM” 
Bilindiği gibi 5 Nisan 2019 da ilçe kongremiz olacaktı ancak bu pandemi sürecinden dolayı  ertelendi.  Ben de partinin delegesiyim. Önümüzdeki günlerde kaldığımız yerden devam edeceğiz ve kongremiz gerçekleşecek. Yada siyasi partiler kanunu kapsamında atama/görevlendirme yapılacak.
Ben bu görevlerin tamamını yaptım ama yeni seçilecek kişilere abilik / kardeşlik yapmaya hazırım. Ancak bu tek kişinin isteği üzerine olacak be şey değil. Partiye yıllarını vermiş,  gönül vermiş kişiler var doğru olan bunlarla istişare edildikten sonra karar verilmesi...

“BELEDİYE YÖNETİMİ ARTIK HİZMETE ODAKLANSIN”
Tekrar başa dönecek olursak mevcut belediye yönetimine tavsiyem şudur. Seçimler olup bitmiş. 2024 yılına kadarda seçim olacak değil dedikoduyu bırakıp hizmete odaklanmak lazım. Seçimlerde verilmiş olan sözler vardı bir an önce onları yerine getirmek için çaba harcamakta fayda var. Mesela hamam yapacaktınız, suyu %50 ucuzlatacaktınız falan... Seçimden önce yolların bozukluğunu fotoğraf çektirerek paylaşanlar vardı mesela yolları yapın bir an önce… Sonuç olarak millet sizden hizmet bekliyor boş işleri bırakıp işinize odaklanmanızda fayda var…. 

“KİMSE YALAN SÖYLEMESİN”
Burası 10 bin nüfuslu bir ilçe herkes birbiriyle hısım akraba. Kimse kimseyi kırıp dökmesin. Bu şu demekte değil. Siyazi olarak eleştiriler elbette olacak ancak bunu yaparken kimse kimseye iftira etmesin, yalan söylemesin. Dümen dalavere de yapmasın. 

“TELEVİZYONA ÇIKALIM”
Ben tekrar şunu söylüyorum. Eğer çok arzu ediyorsa belediye başkanımız bir televizyon programına çıkalım ve aklına takılan ne varsa soracaklarını sorsun bende cevabını vereyim. Yok bunu da yapmıyorsanız bizim dönemimizde yapıldığını iddia ettiğiniz yolsuzluk, usulsüzlük varsa sağda solda konuşmak yerine devletin mahkemeleri var gereğini yapacaksınız…      


Haber Kaynak : Kangal Gündem Gazetesi