Her Yönüyle Sivas Sempozyumu

Sivas Kongresi´nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, Türk Tarih Kurumu ve Cumhuriyet Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan ?Her Yönüyle Sivas Uluslararası Sempozyumu? tarihi Sivas Kongresi Binasında başladı.

Sempozyuma Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas 5´inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, il protokolü ve akademisyenler katıldı.
       Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından programa onur konuğu olarak katılan Prof. Dr. Suraiya Faroqhi, Osmanlı döneminde Sivas´ta yaşam ve kültür konularında bilgi verdi.
       Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız ise, ?Şehrimiz tarih boyunca önemli yol güzergâhları üzerinde bulunmuştur. Efes´ten Mezopotamya´ya Kral Yolu, İpek Yolu, Selçuklu Ticaret yolu şehrimizden geçmektedir. Sivas tarih boyunca bir ilim merkezi, dar-ul ulema olmuştur. İşte o mirasın üzerindeyiz. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bu mirasın üzerine kurulmuş bir üniversitesidir.? dedi.
    Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de ?Sivas Selçuklulara başkentlik, Osmanlılara eyalet merkezliği yapmıştır. En önemlisi bu gün yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunda 100 yıl önce başlangıç noktası olmuştur. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir şehirde yaşıyoruz. Cumhuriyetin kuruluşuna vesile olan tarihi Kongre Binasında şehrimizin ve üniversitemizin katkıları ile çok değerli bilim adamlarının katılımı ile düzenlenen program ile açılmasını çok önemli bir gelişme olarak görüyorum. Bundan 100 yıl önce zor şartlar altında Anadolu´daki milletimizin bir araya gelerek ?Manda ve Himaye Kabul Edilmez´, ?Ya İstiklal Ya Ölüm´ anlayışı ile 100 yıldır yaşadığımız ve ilelebet yaşayacağımız devleti kuran iradeye de bir kez daha rahmet ve minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.? diye konuştu.

Vali Salih Ayhan ise, Kongresi´nin 100. yılını çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirterek, ?Bu sempozyum da akademik, bilimsel etkinliklere verdiğimiz önemin göstergesi. Kutlama deyince aklımıza sadece konserler, sergiler, tiyatrolar gelmemeli. Bilimsel çalışmalarla da Sivas Kongresi´ni güçlü bir şekilde yansıtmaya gayret ediyoruz. Sempozyumda Sivas şehrinin tarihi, coğrafyası, antropolojisi, arkeolojisi, edebiyatı, dil, kültür ve sanatı gibi çeşitli sosyal konular ele alınacak. Bu sayede şehrin bahsedilen alanlardaki envanter ve bilgi birikimine katkı sağlanmasını hedefliyoruz. 3 gün boyunca devam edecek olan sempozyumdan elde edilen verilerin kitaplaştırılarak dağıtımının sağlanmasını hedefliyoruz. İnşallah 4 Eylül´e kadar baskıyı tamamlamış olacağız.? dedi.

Kongrenin önemine de vurgu yapan Vali Ayhan, ?Atatürk ve silah arkadaşları 4 Eylül 1919´da burada Sivas Kongresine ev sahipliği yapılması ile manda ve himayenin bu binada reddedilmesi, Sivas açısında bir gurur vesiledir. Sivas bunu hep yapmıştır. Geçmişte de yaptı. Bugünde yapıyor, yapmaya devam edecektir.? diye konuştu.

Açış konuşmalarının ardından akademisyen ve araştırmacıların 123 başlıkta bildiri sunacağı bilimsel programa geçildi.  Sivas Kongresi Binasında gerçekleşen ilk bilimsel oturumun başkanlığını üstlenen Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Başdanışmanı ve TDK Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı Sivas Kongresi ve o dönemde yaşananlar hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Mustafa Turan ise "Sivas Kongresi´nde Hâkimiyet-i Millîye Fikrinin Kabulü Meselesi", Doç. Dr. İsmet Türkmen "The Times Gazetesine Göre Millî Mücadele´de Manda ve Himaye Tartışmaları (1919-1920)", Doç. Dr. Cengiz Atlı "Sivas Kongresi´ne Katılan Delegelerin Kongre Süresince Yaptığı Çalışmalar", Öğr. Gör. Onur Yel "Sivas Kongresinde Tartışılan Amerikan Mandası" başlıklarında bildirilerini sundular.

TEV Kocaeli İnanç Lisesi öğrencisi Onur Yel sempozyuma katılan akademisyen ve araştırmacılar tarafından 1919´da Sivas Kongresinde manda ve himayenin kesin olarak reddedilmesi için mücadele eden Tıbbiyeli Hikmet gibi genç yaşında sunmuş olduğu manda ve himaye konusunda görüşleri ile dikkat çekti.

Oturum sonunda katılımcılara Valiliğimiz tarafından Sivas Kongresinin 100. yılı kapsamında hazırlanan hatıra pul tablosu ve katılım belgeleri takdim edildi.
****