Hepimize Görev Düşüyor

"Trafik konusunda Hepimize Görev Düşüyor"

Trafik güvenliğinin sağlanması ve yaşanılan sorunların çözümüne yönelik olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından tüm ülkede eş zamanlı olarak yapılan ´Şehirler arası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı´ Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi.

Otobüs kaptanlarının, host ve hosteslerin vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermesi gerektiğini kaydeden Vali Salih Ayhan, "Şehirler arası yolcu taşımacılığında güvenliğin sağlanması için hepimize görev düşüyor. Bu görevin gereğini yerine getirmek, tüm paydaşların gereken sorumluluğu taşımasıyla mümkündür.? dedi.

Toplantıya; İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, ilgili kurum müdürleri, otobüs firmalarının yetkilileri ve diğer ilgililer katıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri ilk olarak; yolcu taşımacılığının genel durumu, trafik kazaları ve sonuçları ile otobüs denetimleri şoförler ve sektöre yönelik tespitler hakkında sunum yaptı.

Sunumda 2918 Sayılı KTK´nın 78/1A maddesine göre araçlarda, emniyet kemeri takılmasının zorunlu olduğunun altı çizilerek, emniyet kemeri kullanmanın kazalarda ölüm oranını yüzde 75-80 düşürdüğü belirtildi.

Benzer sunum ilçemiz öğretmenevi salonunda kaymakam Erinç Demir koordinesinde gerçekleştirildi.

Otobüs kaptanlarının, host ve hosteslerin vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermesi gerektiğini kaydeden Vali Salih Ayhan, "Şehirler arası yolcu taşımacılığında güvenliğin sağlanması için hepimize görev düşüyor. Bu görevin gereğini yerine getirmek, tüm paydaşların gereken sorumluluğu taşımasıyla mümkündür. Bu yönde yapılan çalışmalar ve uygulamalar, kaza nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesini, bu kazalardan kaynaklı sosyo­ekonomik kayıpların yanı sıra bireyi, toplumsal hayatı ve kamu güvenliğini tehdit eden risklerin ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Telafisi mümkün olmayan ağır kayıplara yol açan otobüs kazalarının önlenmesi, konuya daha fazla dikkat çekilerek toplumsal farkındalığın artırılması, yol ve trafik güvenliğine katkı sağlayacak görüşlerin alınması, sorunların işbirliği ve koordinasyon içerisinde çözülmesine yönelik olarak bu toplantıyı planladık." dedi.

Vali Ayhan, seyir halinde cep telefonu kullanmanın yasak olduğunu hatırlatarak, cep telefonu kullanımının; sürücülerde dikkat dağınıklığı, algılamada zorluk ve sürücü reaksiyon süresinde uzamaya sebep olduğunu söyledi.

2019 yılında 710 bin 160 denetim yapılarak, EGM tarafından bildirilen hedef bazlı denetim sayılarına ulaşıldığını kaydeden Vali Ayhan, 2019 yılında drift ve abartı egzoz konularında yapılan etkin denetimlerde de 137 araç ve sürücü hakkında idari işlem yapılarak, caydırıcılık sağlandığını belirtti. Vali Salih Ayhan, jandarma bölgesi kazaları da dâhil olmak üzere Sivas´ta bir önceki yıllara oranla 2019 yılında yüzde 12 oranında azalma olduğunu sözlerine ekleyerek, duyarlılık gösteren ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.
KANGAL´DA ŞOFÖRLERE TRAFİK EĞİTİM SEMİNERİ
İl merkezinde yapılan toplantının benzeri ilçemizde de gerçekleştirildi. İlçe öğretmenevi toplantı salonunda yapılan toplantıya şoförler ve stk temsilcileri katıldı. Programda bir selamlama konuşması yapan kaymakam Demir, toplantının konusunu şe şekilde özetledi.
?Bakanlığımızca Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi uygulamaya konularak trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak yer alan insan unsurunun yaptığı kural ihlalleri ile bu ihlallerin neden olduğu trafik kazalarının önlenmesine yönelik kısa vadede yapılacaklarla ilgili güvenli sistem yaklaşımı benimsenerek toplumsal hayatı ve kamu güvenliğini tehdit eden risklerin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Telafisi mümkün olmayan ağır kayıplara yol açan otobüs kazalarının önlenmesi, konuya daha fazla dikkat çekilerek toplumsal farkındalığın artırılması, yol ve trafik güvenliğine katkı sağlayacak görüşlerin alınması, sorunların işbirliği ve koordinasyon içerisinde çözülmesine yönelik olarak toplantı düzenlenmiş olup İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından Trafik Eğitimi Semineri Yapılmıştır.? (Şafak Dönmez)