HEDEF 1 MİLYON TURİST

Sivas’ın turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi adına kentte planlanan projeler birer birer faaliyete geçiriliyor. Doğa, inanç, kültürel ve tarihi zenginliklerimizin ön plana çıkarılacağı projelerle kente her yıl 1 milyon tu

İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Sivas’ın kültür ve turizmine yön vermek, gelecekteki faaliyetlerini belirlemek, kültürel, tarihi, doğal zenginlik ve birikimin turizm sektörüne kazandırılması noktasında yol haritası çizerek valilik himayelerinde ‘Kültür ve Turizm Sivas 2023’ adı altında bir çok proje başlattıklarını söyledi.

Bu proje ile kültür ve turizm alanlarında yapılacak tüm çalışmaları bir arada görebileceklerini aktaran İl Müdürü Karaca, “Turizm, doğrudan ekonomiye katkı sağlayan bir sektördür, bu nedenle şehrimizin kalkınması için değerlendirilmesi gereken güçlü bir kaynak olduğu için şehrimizi, turizm açısından bir cazibe merkezi haline getirmek amacıyla 50’ye yakın proje belirlenmiştir. Kültür ve Turizm Sivas Projelerimizi tek tek hayata geçirerek turizmde gözde bir şehir olmayı ve şehrimizin hak ettiği turizm payını şehrimize kazandırmayı hedefledik.” dedi. 

Turist hedefini bir milyon turist koyduklarını vurgulayan Karaca, “2020 yılında dünyadaki Covid-19 salgın hastalığının ülkemizi de etkisi altına alması, kriz olarak karşımıza çıksa da, 2 yıl süren kriz sürecini, fırsata çevirerek, il kurum ve kuruluşlarıyla birlikte; müzeler, Hamidiye Kültür Bahçesi, Kış Turizmi - Yıldız Dağı, Termal ve Kür Turizmi, Doğa Turizmi, tarihi eser restorasyonları, kazı alanları, unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, gastronomi, coğrafi işaretli ürünler ve biraz önceki kısa filmde izlediğimiz kültür ve turizm projelerimizi turizme etki eden bütün alanlarda çalışmalar hayata geçirildi. Turizm alanında yapılan projeler hızlı bir şekilde hayata geçirilirken, çalıştaylarda ortaya çıkan; şehrin kültür ve turizm amaçlı tanıtımlarının yetersizliği ön plana çıkmıştır. Bu kapsamda, Bakanlığımızın illerin yurt dışında tanıtımının yapılması amacıyla kurulan Turizm Geliştirme Ajansı tarafından gotürkiye.com platformu üzerinden, gosivastürkiye.com uzantısı hayata geçirilerek, ilimizin uluslararası arenada 10 adet yabancı dille çevirisi yapılarak, ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımına başlanmıştır.” ifadelerini kullandı. 
SİVAS’I KEŞFET PROJESİ BAŞLADI 
Kültür AŞ. tarafından Visitsivas.com adlı Sivas’ı Keşfet sosyal medya hesabının da hizmete girdiğini hatırlatan İl Müdürü Karaca, “Sivas’ı Keşfet Projesiyle, Sivas Merkez ve 16 ilçemizin “Sivas’ı Keşfet” başlığıyla tarih, kültür, turizm, sanat, el sanatları, tarım, hayvancılık, arıcılık, doğa sporları vb. konularında ilçelerimizin unutulmuş kültürel değerlerini ortaya çıkarmak ve turizm potansiyelini arttırmak için (gör - tat - dokun - kokla - dinle) içerikli tanıtım filmleriyle katkı sağlamak hedeflenmiştir.  Bu kapsamda hazırlanacak olan 7-12 dakikadan oluşan uzun tanıtım filmleri ve 2,20 dakikalık 18 adet kısa tanıtım filmleri olacak şekilde kurgulanmıştır.” dedi. 

İlçelerde yapılan konsept fotoğrafların ve videoların çekilmesi ile birlikte de sağlam bir fotoğraf arşivinin oluştuğunu da sözlerine ekleyen İl Müdürü Karaca, “Sahadan çekilen video ve fotoğraflar sosyal medya hesaplarımızda ve dergilerde kullanılabilecek. Her ilçeye en az 200 adet olmak üzere toplamda 3.600 adet seçilmiş renklendirme ve düzenlemeleri yapılmış bir fotoğraf arşivi oluşturuldu.  Bu projede il ve ilçe oluşturulan komisyonlarımızın büyük bir emekleri var, gayretleri var, özverileri var, heyecanları ve sahiplenmeleri projeyi daha başarılı seviyeye taşımıştır. Sivas’ı Keşfet projemizin Sivas’ımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum.”