GÖNÜLLERE DOKUNACAK
Somuncu Baba Aşkın Sırrı
Tarih: 1.4.2016 15:51:16/ 9246okunma / 0yorum

SABRİ GÜLTEKİN

halilsivasi@yahoo.com

Somuncu Baba Aşkın Sırrı

 Aksaray Belediyesi tarafından desteklenen Somuncu Baba Aşkın Sırrı filminin galası dün akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirildi. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Kürşat Kızbaz´ın üstlendiği filminin galasına iş, sanat ve siyaset çevresinden çok sayıda misafir katıldı. Film bugün Türkiye´de, ardından da 60 ülkede vizyona girecek.

 AKSARAY Belediyesi tarafından desteklenen ve sponsorları arasında Ziraat Katılım, Erolu Grup, Yazıcı Grup, Sütaş, Dimes, THY, TRT gibi kurumlar bulunan Somuncu Baba Aşkın Sırrı filminin galası dün akşam İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi´nde gerçekleştirildi. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Kürşat Kızbaz´ın üstlendiği filminin galasına iş, sanat ve siyaset çevresinden çok sayıda misafir iştirak etti.

Gösterim öncesi kokteyl salonunda filmin yol hikâyesi hakkında değerlendirmelerde bulunan filmin yapımcı ve yönetmeni Kürşat Kızbaz, Yunus Emre Aşkın Sesi filminin gösterime girmesinden sonra Aksaray Belediyesi´nden kendisine gelen “Somuncu Baba Aşkın Sırrı” filmini çekme teklifine önce kuşkuyla yaklaştığını, fakat projenin içine girdikçe bu kuşkusunun yersiz olduğunu gördüğünü ifade etti. Kızbaz, iki yıl süren çalışma neticesinde yapılan filmin 1 Nisan´da Türkiye´de, ardından da 60 ülkede vizyona gireceğini ifade etti.

Projenin mimarı Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise, iki yıl önce başlayan bu yolculuğu bugün İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi´nde yapılan galayla taçlandırdıklarını belirtti. Böyle bir filme imza atmanın kendileri için çok büyük gurur ve onur olduğunu dile getiren Yazgı, "Bir hayal üzerinde çıkmıştık bu yola ve şu anda bizim için bu hayal gerçek oldu. Gerçekleşen bu hayalle hem Aksaray´ımızın hem de Somuncu Baba hazretlerinin hayatını ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Gösterim öncesi davetlilere hitabeden TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, projenin ortağı olmaktan mutluluk duyduklarını söyleyerek, “Bu topraklardaki değerleri anlatmak için yüzlerce TRT lâzım. Kökleri mâzide, yaprakları âtide olan mirasımızı, millî ve manevi değerlerimizi ayağa kaldıran bu tür projelere destek olmaktan mutluyuz” açıklamasında bulundu.

Arkasından söz alan filmin yönetmen ve yapımcısı Kürşat Kızbaz, filmin kamera arkasındaki yol hikâyesini anlatarak filme can verenleri birer birer sahneye davet etti. Haluk Şahin Yazgı, Mahmut Ulu, Furkan Palalı, Tuvana Türkay, Gürkan Uygun, Altan Gördüm, Emin Olcay, Saruhan Hünel, Serdar Yeğin, Suna Selen, Yunus Emre Yıldırımer sonsuzluğa akan ânı ölümsüzleştirdi.

Ve söz bitti, Somuncu Baba Aşkın Sırrı´nın perdesi aralandı ve film kendini anlatmaya başladı. Ben de hayal ettiğim filmi...

 ***

 RUH dünyamızdaki medcezirlerin dinginleşebilmesi için Anadolu´da vücut bulmuş manevi mirasımıza dokunmaktan başka çaremiz yok. Tarumar olmuş gönül dünyamızı tamir etmek, gayya kuyusuna yuvarlanmış vicdanımızı, Mevlânâlara, Somuncu Babalara, Yunus Emrelere, Hacı Bektaş-ı Velilere açmalıyız, onlarla dertleşmeliyiz.

Çâresi yok; çoraklaşan benliğimizi, sevgi ve tevazu tohumlarıyla yeşertmesi için toprak gönüllülere açmalıyız.

 Rüyâmızı süsleyen pir-î fanilerin rahmani muştularının peşine takılıp gitmeliyiz. Tıpkı Horasan´daki zulümlerden Anadolu´ya firar eden Şemsettin Musa ve Aden Banu gibi.

İnsan bir kere yola çıkmaya dursun, nefes kesilmeden o yol bitmez.

 Hamidettin´in çileli yolculuğu

İşte toprak gönüllü kahramanımız Hamidettin´in yolculuğu da baharla yeşile boyanan âlemin cûş-u huruş eylediği bir günde başlıyor. Şehsettin Musa ve Aden Banu şükür secdesine kapanıyor. Ihlara Vadisi´nde yaşıtları oynayıp oyalanırken, Hamidettin çıktığı yolculuğun pusulasını arıyor. Kur´an´dan başlıyor hadis, fıkıh, kelam, siyerle yeni şeyler keyfediyor. İçi içine sığmıyor, Akçakarye´den dağları ovaları aşıp Aksaray´a geliyor. Vardığı medresede teamül gereği su taşıma ya da fırına odun taşıma görevi verilmesi gerekirken, Hamidettin´e odun taşıma ve fırında ekmek pişirme görevi veriliyor.

Bir gün hamuru ocağa sürerken, eli ateşe değince “yandım” diye feryat ediyor. Ustası sese kulak kesilip, Hamidettin´in bakışları arasında aldığı hamuru harlı fırına veriyor. Yanmıyor!..

 Her nesnenin bir dili var

Belli ki, bu sırrı öğrenmek için çok yanmak gerekiyordu.

Ustası, Hamidettin´e ateşin sırrını veriyor; Her nesnenin bir dili vardır; eğer taşın dilini bilirsen taşla konuşursun, ateşin dilini bilirsen ateşle konuşursun. Bunun için de bilmek gerek. Fakat her bilgiden öte bir bilgi vardır. O bilgiyi bulduğun zaman ateşin dilini öğrenirsin, hatta ekmeklerini ateşsiz fırında pişirirsin.

Duydukları karşısında Hamidettin´in içine bir ateş düşüyordu!..

 İnsanı sevmeyen Allah´ı sevemez

Günler günleri kovalıyor, Hamidettin hem ilimde, hem de fırında maharetini yavaş yavaş zirveye taşıyor. Bir gün çeşme başında bir güzel kız görüyor; vuruluyor!.. Hocası, derviş Hamidettin´deki ızdırabı hissedip soruyor: “Nedir seni bizden çalan? Sevmek güzeldir, insanı sevmeyen Allah´ı sevemez” diyerek ruhunda kopan fırtınaya dokunuyor.

Hocası Şeyh Mahmud hiç beklenmedik bir anda, “Benim sağır ve dilsiz bir kızım var. Seni evladım gibi görüyor, kızım Necmiye ile evlenmeni uygun görüyorum” diyor.

Baba tembihi akla geliyor, boyun bükülüyor; Hamidettin ile Necmiye dünya evine giriyor. Duvak açılıyor; karşısına çeşme başında gönlünü kaptırdığı güzel çıkıyor. Üstelik konuşuyor, sağır da değil. Hamidettin soluğu şeyhinin yanında alıyor. “Kızım hiç kötü söz söylememiş, duymamıştır” cevabıyla aşk ateşinde yeni bir merhaleye varıyor. Gözleriyle bakıp, gönlüyle görmeyi öğreniyor.

Necmiye hamile kalıyor, söyleyemiyor. Fakat ilahi aşkın peşine düşen dervişine “dur, gitme” diyemiyor.

Hamidettin, içindeki ateşi söndürmek ve aşkın sırrına ermek için Şam yollarına revan oluyor. Aşk uğruna, zamansız ve mekânsız yollarda hiç durmaksızın ilerliyor.

 Ruhu bedenden sıyırma vakti

Ateşin aşkıyla yanan Hamidettin; Şadiî Rumi ile kavruluyor, düşünde Beyazıd-ı Bestami´den ilham alıyor, Erdebil´in yollarına düşüyor. İlim merkezi Erdebil´e ulaşıyor, Şeyh Sadrettin-i Erdebili´yle kucaklaşıyor.

Dergâh Hamidettin´e, Hamidettin dergâha alışıyor. Ruhu bedenden sıyırmak için halvete girme vakti geliyor. Kırk gün sürecek zikir ve tefekkür yolculuğu başlıyor; Hamidettin bu seferden olgunlaşarak çıkıyor. Büyük imtihan yaklaşıyor, şey bütün dervişleri dergâhın avlusunda topluyor. Hû hûlar birbirine karışıyor. Aşk ile devam eden zikir halkası her geçen gün zayıflıyor, üç gün sonra halkada Hamidettin´den başka kimse kalmıyor. İmtihanı geçen Hamidettin ise aradığı ateşin sırrına eriyor. Fakat aradığı şeyin ateşin sırrı değil, aşkın sırrı olduğunu anlıyor.

Hamidettin, derviş olarak ayrıldığı Anadolu´ya Şeyh olarak dönüyor.

Ve asıl imtihan ise bundan sonra başlıyor.

 “Diriyiz dâim, ölmeyiz”

Somuncu Baba Aşkın Sırrı filminin finalini bundan sonraki bölüm oluşturuyor.

“Diriyiz dâim, ölmeyiz” felsefesiyle başlayan hikâye; ekmek, sevgi ve ilahi aşkla yoğrularak yolculuğuna Darende, Aksaray ve Bursa´ya uğrayarak devam ediyor.

Bu satırlardan sonra Somuncu Baba Aşkın Sırrı´nı anlatmaya dilim lâl, aciz kalır kalemim.

Sinema salonlarını doldurup; iliklere işleyen ayazlarda donmak, gönülleri ısıtan sıcaklarda pişmek; aşkın doruğa ulaştığı sahnelerde kendinden geçmek gerek...

Bu projenin oluşmasında büyük katkısı olan Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazıcı, yazar Mahmut Ulu, yapımcı ve yönetmen Selçuk Kızbaz, Somuncu Baba rolünün hakkını veren Furkan Palalı ve bütün emeği geçenler fazlasıyla teşekkürü hak ediyor.

Yolunuz ve yolculuğunuz mübarek olsun.

 ***

 İnanç varsa imkân da vardır

Somuncu  Baba tevazu, hoşgörü ve aşkın sırrına ulaşan felsefesi ile ilahi sevgiyi arama yolunda ölümsüzleşti. Somuncu Baba´nın öğrencisi Hacı Bayram-ı Veli Akşemseddin´in, Akşemseddin´in ise yeni bir devrin kapılarını aralayan Fatih Sultan Mehmed´in hocası oldu.

Somuncu Baba, Anadolu´nun ortasından Aksaray´dan yaktığı sevgi ateşini bir somun ekmek tadıyla gönümüze kadar ulaştırdı.

Çünkü o aşkın sırrıydı...

Somuncu Baba Aşkın Sırrı filminin 22 Mart´ta Aksaray´da yapılan ilk galasına icabet edememe özrümüzü dün İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi´nde yapılan muhteşem galaya katılarak telafi etmiş olduk.

Böyle bir projenin ortaya çıkması için en baştan beri işe gönlünü koyarak aşk ile yoğrulup olgunlaşmasına vesile olan Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı beyefendi kokteyl salonunda misafirlerini ağırlarken, mutluluğun sırrına ermenin hazzını yaşıyordu.

Hacı Bayram-ı Veli´nin memleketinde dünyaya gözlerini açan, Somuncu Baba´nın ilimle piştiği sokaklarda koşan, İstanbul´un manevi fatihi Akşemseddin´in beldesinde ilmini kemâle erdiren başkan; vefanın bir semt ismi olmadığını göstermenin, kaybolmaya yüz tutmuş özümüzü tutup ayağa kaldırmanın haklı sevincini dostlarıyla paylaşıyordu.

Somuncu Baba Aşkın Sırrı, üzerine ölü toprağı serpilmiş kadim hikâyelerimizin, yavanlaşarak sarsılan manevi ruhaniyetimizin dirilişinde sinema ve görsel sanatların ne kadar önemli olduğunu hatırlattı bize.

Rahmetli Ahmet Uluçay kısıtlı imkânlarla yazıp yönettiği, “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmiyle hem sinemanın önemine dikkat çekmiş, kıt imkânlarla oluşturduğu emeğine burun kıvıranlara inat uluslararası arenada yüzümüzü ağartmıştı.

Somuncu Baba Aşkın Sırrı dönemsel film açısından belki Faruk Aksoy´un 17 milyon dolar harcadığı Fetih 1453´le kıyaslanamaz. Fakat 2 milyonluk mütevazı bütçesiyle alkışlanacak bir film.

Demek ki, inanç varsa imkân da vardır.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GÖNÜLLERE DOKUNACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Geleneksel Aşık Ruhsati Festivalinin 14.´sü önceki yıllarda olduğu gibi Ruhsati Babanın doğmuş olduğu Deliktaş köyünde gerçekleştirildi.
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
Tarih ve kültür şehri ilimiz farklı ülkelerden gelen şairleri ağırlayacak.
Sivas´da Kangal havası esti
Sivas´da Kangal havası esti
Sivas Belediyesi, Kangal Kaymakamlığı ve Kangal Belediyesince "Kangal Yöresi Türküleri ve Aşık Ruhsati Gecesi" programı düzenlendi.
Dil Kaleme Küsmeden
Dil Kaleme Küsmeden
Her hafta Cumartesi günleri SRT´de yayınlanan ‘Dil kaleme Küsmeden´ adlı programın geçen haftaki konuğu Nadir Nazik oldu.
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Her hafta cuma günü akşamı Sivas´ın ilk yerel televizyonu olan SRT´de yayınlanan ve ilçemiz özel idare müdürü Ahmet Eyce´nin bir birinden güzel ezgi ve ilahileriyle renk kattığı ‘Grup Diyarla hoş sada´ adlı programda bu hafta Aşık ruhsati anlatıldı.
Örencikliler kahvaltıda buluştu
Örencikliler kahvaltıda buluştu
İlçemizin gayretli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Örencik Köyü yardımlaşma ve dayanışma Derneğinin yönetimi, düzenlemiş olduğu kahvaltı programı ile üyelerini bir araya getirdi.
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
“Şu Toprağa Sevgiden Başka Tohum Ekmeyelim”
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) düzenlediği hadis yarışması ile önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Uzun yıllar Kangal Termik Santralinde çalışan Halit Köksal ve Osman Bozkurt´un açmış olduğu Naht Sanatı sergisi büyük ilgi gördü.
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Bu yıl 4. sü düzenlenen Sivas Kitap Günleri bir birinden güzel söyleşiler ve imza günleri ile devam ediyor.
Hüseyin AKKAYA’dan  Şiir Ziyafeti
Hüseyin AKKAYA’dan Şiir Ziyafeti
Sivas Belediyesi tarafından “Bir Demet Şiir III” programı düzenlendi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir programına Vali Âlim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın, kurum müdürleri, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Merkezi Sivas’ta olan Kangal ve Köyleri Yardımlaşma Derneği ilçe merkezinde ‘dostluk ve kardeşlik gecesi’ adı altında bir müzik eğlence programı düzenledi.
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Yazılarını yan taraftaki köşeden takip etmiş olduğunuz Prof. Dr. Hulusi Koçak, gazetemizde çıkan köşe yazılarını bir arada toplayarak ‘Türkiye için, Sivas için’ adı altında kitaplaştırdı.
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
Gazetemizden yazılarını takip ettiğiniz Prof. Hulusi Koçak’ında kurucuları arasında yer alarak bir dönem genel başkanlığını yaptığı Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu’nun (ASİDEF) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı 18 Ocak.2015 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Si­vas Fa­sıl He­ye­ti Aşık­lar ve Halk Oyun­la­rı Der­ne­ğinin 13. Ku­ru­luş yıl­dö­nü­mün­de iç kısımları baştan aşaı ye­ni­len der­nek­te, her hafta bir sivil toplum kuruluşunu davet ediyor. Aşıklar Derneğinin bu haftaki konuğu Kangal merkez ve çevre köyleri Derneğinin yönetimi oldu.
 SİYŞAD   YENİ ŞİİR ANTOLOJİSİ HAZIRLIYOR
SİYŞAD YENİ ŞİİR ANTOLOJİSİ HAZIRLIYOR
Bekir Alim başkanlığında faliyetlerine devam eden SİYŞAD yapmış olduğu salon programlarının yanısıra derneğin basılı eser saysıınıda arttırmaya devam ediyor.
KUR`ANLA VUSLAT GECESİ
KUR`ANLA VUSLAT GECESİ
Ab-ı Hayat Dergisi tarafından düzenlenen ‘Kur`an`la Vuslat Gecesi`nin bu ayki konuğu Cemal Külünoğlu oldu.
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneğinden vefa örneği
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneğinden vefa örneği
Kurulduğu günden beri (18 Ağustos 2008) gayretli bir çalışmanın içinde olan Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) Bekir Alim’in başkanlığında önemli çalışmalara imza atıyor.
Harun Kaban`ın yeni kitabı: Kurusırt`ın Ardı
Harun Kaban`ın yeni kitabı: Kurusırt`ın Ardı
İlçemizin okuyan-yazan gençlerinden Harun Kaban`ın ‘Kurusırt’ın Ardı’ adıyla çıkartmış olduğu yeni kitabı satışa sunuldu.
 Buruciye Şiir Akşamlarının 8. si yapıldı
Buruciye Şiir Akşamlarının 8. si yapıldı
Sivas Belediyesi ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Sivas şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl Bekir Sıtkı ERDOĞAN anısına düzenlenen ‘8. Buruciye Şiir Akşamları’ yoğun katılıma sahne oldu.
Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaptı
Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaptı
Başkanlığını Ayhan Darıcı’nın yapmış olduğu Deliktaş Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaparak dernek başkanlığına Metin Yıldırım’ı getirdi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları