GÖÇÜN SORUMLUSU KİM?

Yeni açıklanan verilere göre ilçemiz göç vermeye devam ediyor.

Başta ilçe esnafı olmak üzere konu hakkında görüşlerini beyan eden vatandaşlar ilçenin her geçen gün küçülmesinin sebebini ana hatlarıyla Kangal’ın sahip olmuş olduğu yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin iyi değerlendirilemediği ve yıllardan beri başarısız  bir yönetim sergilenmesine bağladığı görüldü.  

EVET GÖÇEN GÖÇENE AMA SUÇLU KİM?
50 yıldır ilçede esnaflık yapıyoruz şükürler olsun. Evet ilçemiz maalesef her geçen gün küçülüyor ve göç bir tülü durdurulamıyor. Tamam suçu onda bunda  değil kendimizde arayalım    ama bazı gerçekleri de görmek gerekmez mi?..  

Mesela ilçedeki amir ve memurun yüzde 70’i ilçede kalmıyor ve sabah gelip akşam gidiyorsa,   ilçeye gelen şirketler sadece birkaç yere abone ediliyorsa, hastaneye gittiğinizde uzman doktor yok diyip ya vilayete sevk ediliyor yada kitaptan ilaç yazılıyorsa, ilkokul öğretmenini liseye müdür yapıp oradan eğitim bekleniyorsa, 17 yaşındaki çocuğumuz hala tiyatroyu sinemayı görmemişse, ve 54 yaşındaki adam (yani ben) Cumhuriyet ilkokuluna giderken sokaktan çamurdan cıkamazken 47 yıl sonra aynı çamuru torunum çiğnemek zorunda kalıyorsa... Hiç bir şehirde örneğine rastlanmamış biçimde seçimde çay satamazsın diye bir pastaneyi üç defa basıp sonunda işletmeci mekanını kapatma zorunda kaliyorsa... Birer yıl arayla hiç bir yerde görülmemiş şekilde işyerlerimizin önüne dubalar cakiliyorsa ve bunlar sadece birkaç örnekse suçlu buraları terkedip gidende mi kimde?... Yani Kangal baba yurdumuz, vatanımız ve doğup büyüdüğümüz yer.  Öyle kolayda olmuyor gitmek ama sen söyle suçlu kim?.. Ahmet Tunç (Özden lokantası sahibi) 

MEMLEKET BÜYÜKLERİNİN UMURUNDA DEĞİL
Maalesef ilçemiz sahipsiz memleket konumunda. Kangal’da o kadar zengin maden yatakları var ve bunları işleten çok sayıda şirket var. Bu maden şirketlerinde dönen fırıldaklar yüzünden eften püften sebeplerle millet işinden oluyor ve ilçemiz göç vermeye devam ediyor. Sözde memleket büyükleri de işçiye sahip çıkacakları yerde ceplerini doldurma telaşında. Ne diyeyim ki ben şimdi Yazıklar olsun. Berkan Selvi (İşsiz genç)

BİRLİK BERABERLİK OLMAZSA OLMAZ
Birlik beraberlik olmadıkça, göç vermeye devam edeceğiz. Evet bir çok olumsuzluklar olabilir ancak İlçede yaşayan bizler birbirimizle uğraşma yerine işimize odaklandığımız zaman Kangal çok daha güzel ve yaşanabilir ilçe olacaktır. Yavuz Selim  Selvi (çiftçi)
İLÇEMİZİ KADIKÖY YAPACAKLARDI  ŞİMDİ KADISI GİTTİ KÖY KALDI
İlçe nüfusunun bu kadar olduğunu bile zannetmiyorum. Hani adamlar söz verdilerdi ‘Kangal kadıköy olacak’ demişlerdi... Kadıyı çıkarttılar koca ilçeyi köy yaptılar. Evet basiretsiz yöneticiler yarım yamalakta olsa verdikleri sözü tutmuş sayılırlar. İlçeyi köye çevirmek için toprak mahsülleri ofisini kapatıp çiftçiyi tüccarın insafına terkettiler. Şeker pancarı bölge müdürlüğünü, cezaevini, nato/akgedik çalışanlarını  Malatya’ya kaptırdılar. İlçede ne kadar işe yarar kurum varsa hepsine kilit vurdular. Şimdi kış günü doğalgaz ve elektrik başta olmak üzere faturalar yağmur gibi yağıyor ve ev kirası öder gibi fatura ödüyoruz. Bu kurumlarda tüccarın elinde olduğu için adamlar senin imkanın varmış yokmuş umurlarında değil tahsilatlarına bakıyor ve ödeyemeynin elektriğini gazını hemen kesiyorlar. Allah millete yardım etsin. İlçe küçülsün ama ben büyüyeyim mantığındaki yöneticiler elbirliği ile ilçemizi köye çevirdiler. Ne diyelim işleri rast gelsin az kaldık ama öz kaldık... Yüksel Tüylü (İyi Parti İlçe Başkan Vekili)
***