Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Kangal Köylere Hizmet Götürme Birliği 2020 yılı olağan genel kurul toplantısı yapıldı.

Kangal Aşık Ruhsati Kültür merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Erinç Demir’in yanısıra il genel meclis üyeleri ve köy muhtarları katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından bir konuşma yapan kaymakam Erinç Demir şunları söyledi.

“Kıymetli muhtarlarım 2020 yılı olağan genel kurul toplantısına hoş geldiniz 2019 yılında tüm dünyada covid-19 nedeniyle bütün toplantılar ve sosyal faaliyetlerimiz covid-19sebebiyle ertelendi bu yüzden bizim bu toplantımız normalde mayıs ayında olması gerekiyor ancak şimdi yapabildik . Şimdi en önemlisi bu sürecin hala devam etmesi ve biz de ilçe olarak bu süreci çok iyi götürdük ve sizlerin katkısı ve özverisi çok önemli bunun içinde sizlere ayrıca teşekkür ediyorum .

DIŞARIDAN GELENLER BİLDİRİLMELİ
Seyahat izni kalktığından beri şehir dışından ilçemize ve köylere gelişler arttı şuana kadar çok bir sıkıntımız olmadı ama bu bir sıkıntı olmayacağı anlamına gelmez. Bazı ilçelerimizde covid-19 yaygın olduğu dönemde bir sıkıntı yoktu ama şuan ki şehir dışından gelimlerden kaynaklı sıkıntılı ilçelerimiz var o yüzden şehir dışından gelenlerin jandarmaya kesinlikle bildirmemiz gerek . Özelikle onların kendi karantinasının sizler tarafından sağlanması gerek.
ESKİ DÜĞÜNLER OLMAYACAK
1 Temmuz dan sonra düğünlerle ilgili bir açılım olacak onla ilgili olarak ta bir genelge geldi bu genelge kapsamında ayrıntılı olarak tüm detaylar açıklanmış yani bildiğimiz o eski düğünler olmayacak takı törenleri oyun havaları bunlar gelin ve damada özgü olacak ve bunlara özgün düğün sahiplerini taahhüt imzalamaları gerekmektedir .

Salgının bizi en çok etkilediği yerler toplumsal toplu alanlar düğün, cenaze, buralarda 5-10 kişiye değil 40-50 kişiye bulaşıyor ve bunların birçok örneği var ülkemizde. Sivas olarak daha böyle bir olay yaşanmadı ama yaşanmaz anlamına da gelmez .
AŞAMA AŞAMA YAPACAĞIZ
Köylere hizmet götürme birliği olarak her sene yatırım yapıyoruz özel idare ve köydes olarak paralel bir şekilde yatırım noktasındayız bu yüzden bunlara paralel olarak köydes kapsamında köylere 14.2 km 1.kat asfalt 12.9 km asfalt yaması 1 köyümüze menfez 24 köyümüzde depo bakım onarımı mevcut malum kangalın köy sayısı fazla 112 köyümüz 46 tande de mezramız var 158 tane yerleşim yeri ediyor bundan dolayı her yere bir anda yetişmek pek mümkün değil ama bir planlama dahilinde orta vadeli ve uzun vadeli planlarımız var bunu encümenimizle hep birlikte oturuyoruz sizlerin talepleri neticesinde değerlendiriyoruz ve bir plan yaptık aşama aşama bu planları gerçekleştireceğiz .

SÜRECİ EN HAFİF ATLATAN BİZ OLDUK
Talep sürecinde de malum pandemi sürecinde sizlerle pek görüşemedik çünkü ilk dönemleri biraz ağır geçti bu neticede dünya ve Avrupa ülkeleri neticesinde en hafif şekilde bu süreci atlatan bizdik en hafif atlatmamızın sebebi bizim hep birlikte gayretimiz neticesinde oldu Sn. Cumhurbaşkanımızdan başlayıp en alt yöneticiler ve mülki amirlerimizin bu konudaki gayreti ile hep birlikte bunu atlatmaya çalışıyoruz .
Genel kurul sonucunda kazanacak muhtar arkadaşımıza başarılar diliyorum.
YAYLACIK VE İĞDELİ MUHTARLARI 
Köylere hizmet götürme birliğine aday olanların seçim sonrasında en fazla oy alan iki muhtar (İrfan Şahin ve Ali Doğan) yeni dönemde birlik üyesi olarak görev yapacaklar.Altı adayın yarıştığı seçimlerde alınan oylar şöyle şekillendi :
1. İRFAN ŞAHİN (YAYLACIK)             :36 
2. ALİ DOĞAN (İĞDELİ KÖYÜ)          :33
3. UĞUR ARDIÇ (BOĞAZ KÖYÜ)       :26
2. SIRRI TURAN (İĞDELİDERE)         :24
5. KENAN TUNÇER (ARMAĞAN)      :22
6. TAKİ ATEŞ (KİLLİK KÖYÜ)            :14