GEÇMİŞ OLSUN

Elazığ´da önceki gün meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremin ardından bölgedeki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Sağlık ve Adalet Bakanları deprem bölgesindeki son durumla ilgili bilgilendirme toplantısında açıklama yaptı. Depremzedelere yapılacak yardımların detayları da açıklandı: Ağır hasarlı evlere 30 bin TL, acil kira için 11 bin TL ödeme yapılacak..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "Elazığ´da 35, Malatya´da 4 olmak üzere 39 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu ana kadar 948 artçı deprem meydana geldi. Bu artçı depremlerin 21´i 4 ve üzeri, 2 tanesi de 5,1 ve 5,4 olarak gerçekleşti. Depremin hemen akabinde iletişim, ulaşım, enerji, altyapı ve bu şehrin hayatını idame edilmesi için bütün imkanlara bakıldı ve hiçbirinde eksiklik görülmedi.
Şu ana kadar 45 barınma alanı belirledik. Bölgeye 24 bin 402 çadır sevk edildi. Köylerimizi ihmal etmedik. Yardımlar götürülüyor. Bugün itibariyle Elazığ ve Malatya´da kamu kurumları çalışmaya başladı.

PARA YARDIMI YAPILACAK
Evi tamamen yıkılan vatandaşlara 30 bin lira, acil kira yardımı olarak da 11 bin lira yardım yapacağız. Ağır hasarlı olan ama eşyasını alabilecek durumda olanlara yaklaşık 11 bin lira kira yardımı gerçekleştireceğiz. Orta hasarlı evlere de 5 bin lira acil yardım ödeneği vereceğiz. Artı 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz.
Köyde yıkılan evlerin tamamına 11 bin lira kira yardımı vereceğiz. 5 bin lira da eşya yardımı vereceğiz. Bütün Türkiye´ye teşekkür ediyoruz. Çok ciddi bir yardım ve bağış yapıldı."

"DURUMU KRİTİK YARALI YOK"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın açıklamaları ise şöyle: "Hastanelerde tedavileri devam eden 86 yaralı var. Bunlardan 18´i yoğun bakımda tedavi görüyor. Durumu kritik herhangi bir hastamız yok. Azize Çelik´in durumu iyi. Tedbir olarak yoğun bakımda. Sahada toplam 2 bin 620 kişi hizmet veriyor."