FABRİKAMIZ ÇALIŞSIN VE YENİLERİ AÇILSIN
Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü, haftalardır ilçe kamuoyunun gündeminde olan kapısına mühür vurulmuş termik santralle ilgili yapmış oldukları girişimlerden bahsederk ‘Fabrikalar kapanmasın/çalışsın ve mümkünse yenileri açılsın´ dedi.
Tarih: 13.1.2020 21:27:15/ 1739okunma / 0yorum

Santral konusunda devam eden süreçle alakalı konuşan Kömürcü´nün açıklamasını siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

“ÜÇÜNCÜ ÜNİTE ÇALIŞACAK!”
Saygı değer Kangallı hemşerilerim hepimizin bildiği üzere termik santralde BGA baca gazı artıma tesisi işini kanuni süre olan 2019 yılı sonu itibariyle meclisten geçen termik santraller düzenlemesini veto eden cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayip Erdoğan veto etmesinin ardından 1 ocak 2020 de kapatılan termik santrallerinden biride bizim kangal termik santrali oldu. Sivas´a 86 km Kangal ilçemize 25 km mesafede olan santralin toplam kurulu gücü 457MW ancak Kangal termik santralinin 3 üniteden 1. Ve 2. Ünitede filtre var BGA yok 3. Ünitede filtre de var BGA da var ve bu günlerde 3. Ünite de çalışacak .

“İŞÇİLERİN HUKUKU KORUNACAK”
Tüm kamuoyunun da bildiği üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız sayın Fatih DÖNMEZ kapatılan santrallerdeki işçilerin mağdur edilmemesi adına işçilerimizin hak ve hukukunun takipçisi olacağız bir olumsuzluk yaşanmaması için dedi. Sayın enerji bakanımız ile çevre ve şehircilik bakanımızda bu açıklamayı yaptı.
“KANGAL´DA YAŞAYAN 500 EVİN BACASI SÖNER”
Ancak Kangal halkı özellikle Konya Şeker ve Maden taşeron firma işçileri biliyor ki Kangal STK lar olarak birlik beraberlik içerisinde santralimiz kapanmasın santralin 2 bacası kapanırsa kömür alımı yapamayacağından kömürde çalışan yaklaşık 500 işçimizin işine mal olur ve buda Kangalda yaşayan 500 evin bacasının sönmesine sebep olacaktır. Diye Ankara´ya da gittiğimizi biliyorsunuz.

Ankara´da Akparti milletvekili M. Habip SOLUK, milli savunma komisyonu başkanımız sayın İsmet YILMAZ, BBP genel başkanı sayın Mustafa DESTİCİ, CHP Genel merkezi, İyi Parti genel merkezi V.S. ziyaret ettik. Buralarda endişelerimizi dile getirerek işyerimize, işimize sahip çıkma adına girişimler gerçekleştirdik ancak somut bir sonuç alamadık. Biz bu yükün iktidar partisinin temsilcisi olarak sorumluluğumuzu bilerek Aankara dönüşünden sonra yine milletvekillerimiz ve de il başkanımızla Sivas belediye başkanmızlala bu konuda sürekli istişare halindeydik. Hazine ve maliye bakanımız sayın Berat ALBAYRAK beyefendi Sivas´a geleceğini, mağduriyetimizi anlatmak için ve de bir dosya halinde bakanımızla görüşmemizi sağlayan il başkanmız milletvekillerimiz ve de Sivas belediye başkanmıza teşekkür ederim .
Sayın bakanımız Berat ALBAYRAK beyefendiye ilçemiz nüfusu 9.600 olduğunu bunun 1.200 kişisi bu termik santralinde ve yan kuruluşlarında istihdam ettiğini şu anda santralin kapanmasıyla 600 işçimize ücretsiz izin verildiği kalanların ateş üzerinde olduğunu dolayısıyla başka sanayisi olmayan ilçemizin bu sebepten 5.000 ailenin endişeye mağduriyetini anlatma imkanımız oldu Sayın bakanımızda ‘başkanım endişeni anlıyorum bununla özellikle ilgileneceğim rahat ol´ diyerek bu konuda milletvekillerimize, belediye başakanmıza bilgi vereceğini söyleyerek ayrıldı. Aynı gün saat 23.00 da başkanımız sayın Hilmi BİLGİN beyefendi beni arayarak sayın bakanımız Berat Albayrak beyefendi, Çevre ve şehircilik bakanı sayın Murat KURUM´a Kangal ın sıkıntısını anlatarak yardımcı olmasını söylemiş. Doğrusu bu bizi ziyadesiyle ümitlendirdi mutlu etti. Sonuçta iyi olacak inşallah konunun takipçisi olacağız.

“ÖNCE BİR SAYIN DE!”
Termik santralle ilgili açıklama yapan BBP il başkanı sayın Uğur BULUT özelleştirmeyi eleştirerek dünyanın saygıyla karşıladığı cumhurbaşkanmız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN´a sayın demeyi bile kendine ar etmiş... Evet o günlerde bizde özelleştirmeye karşıydık çokta ağrımıza gitmişti. Ancak her musibette bir hayır vardır. Özelleşti ama kamu işçisinden sonra bu fabrikada hep Kangallı çalıştı çalışmaya da devam edecek benim şuanda inancım o ki bu musibetten hayır çıkacak BGA tesisi yapıldığında 50-60 işçi daha istihdam sağlayacak .
Termik santrali bizim sahip çıkmakta bize düşer Konya Şeker işletme sahibi sayın Recep KONUK bizim düşmanımız değil Allahbunun gibi işverenlerin sayısını çoğaltsın. Bugün bizim işyerimize sahip çıkalım ki yarın yeni fabrikalar yapılmasını isteyelim. Daha çok istihdam, daha çok katma değer daha çok işçi bir gübre fabrikası sözleri ve sözleşmeleri var. Türkiye nin nüfusuna göre en büyük tarım arazisi olan bir ilçeyiz.

Bizim görevimiz santralimize ve işçilerimize sahip çıkmak Allah kimseyi işsiz etmesin işsizliği bilirim. Hatırı sayılır üniversite bitirmesine rağmen işi olmayan iki çocuk da benim var. iş olmayınca ne evi oluyor nede ailesi bu sebepten dolayı işimize sahip çıkacağız.”

“GÖREV İSTENMEZ VERİLİR VERİLİRSE ŞEREFLE DEVAM EDERİM”
Yaklaşan kongre sebebiyle aday olup olmayacağına dair de konuşan Kömürcü, ‘Bizde görev istenmez görev verilir.´ prensibinden hareket edeceğini ve yeniden verilmesi durumunda bu göreve şerefle devam edeceğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti.
“Ancak teşkilatım bunu biliyor ki il başkanım Hakan Aksu yeni bir ilçe başkanı görevlendirirse memnun olacağımı toplumda kabul görmüş biri olması önceliğimi de hatırlatarak yeni başkanımın yanında başkan yardımcısı, çaycısı, neferi olarak görev yapmaktan gocunmayacağımı belirttim.
“İKİ TANE GENÇ ARKADAŞIN ADAY OLDUĞUNU DUYDUM”
Çok sevdiğim partimi ve onun genel başkanı cumhurbaşkanmız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN´a sevdalı biriyim. İki tane genç arkadaşımın adaylığını açıkladığını duydum. Tebrik ederim... Hayırlı olsun... Ne diyelim ... Fakat iktidar partisinin ilçe başkanlığını yapmak kolay bir iş değil. Allah hayırlısını versin...
“KANGAL´A SAHİP ÇIKMALIYIZ”
Sonuç olarak ben Kangal´da yaşıyorum ve inşallah Kangal´da ölürüm. Kangal´a sahip çıkmak adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 "Yılı Pozitif Büyümeyle Kapattık"
"Yılı Pozitif Büyümeyle Kapattık"
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İçin Değişim Başlıyor ´Sivas İş Dünyası Buluşması´ programına katılmak üzere havayolu ile önceki gün Ankara´dan Sivas´a geldi.
İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM
İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM
İlçemizde teşkilatı bulunan partilerim kongre süreçleri devam ederken geçen hafta yapılan kongrede ilçe başkanını belirleyen CHP´nin ardından Akparti de ilçe kongresini yapmaya hazırlanıyor.
BELEDİYE MECLİSİ ARALIK AYI TOPLANTISINI YAPTI
BELEDİYE MECLİSİ ARALIK AYI TOPLANTISINI YAPTI
Aralık ayı belediye meclis toplantısı geçen hafta Cuma günü (06.12.2019) belediye binasında gerçekleştirildi. Oldukca demokratik bir ortamda gerçekleşen toplantının ana konusunu imar değişikliğine yönelik talepler oluşturdu.
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
Milli Görüş´ün tek temsilcisi Saadet Partisi´nin 7´nci Olağan Büyük Kongresi Ankara´da gerçekleştirildi. Başta genel başkan Temel Karamollaoğlu´nun memleketi Sivas olmak üzere tüm şehirlerden kongreye akın eden milli görüşçüler ‘Gelecek Saadet ile gelecek´ ana sloganı ile yeniden büyük bir şahlanışın izlenimini verdi.
Bende Adayım
Bende Adayım
Geçtiğimiz hafta 30 Eylül´de İlçe ve il kongre takviminin açıklanmasıyla birlikte CHP´nin ilçe başkanlığına talip olan aday adayları da belli olmaya başladı.
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BBP Kangal ilçe başkanı Turan Sığırcı, belediyeye yönelik eleştirelere cavap verdi.
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü gazetemize konuştu.
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Kangal´da ikili eğitim veren Kuşkayası İlköğretim Okulu´nun taşımalı sisteme geçirilmesi ve ilçe merkezinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesinin diğer lise ile birleştirilmesine tepki gösterdi.
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
31 Mart seçimlerinde önemli bir oy oranıyla Kangal belediye başkanlığını kazanmayı başaran Kürşat Apaydın, yaklaşık 5 aylık dönemini gazetemize değerlendirdi.
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Kangal Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye makam odasında yapılan toplantıda personel alımı ve iş makinası satışından oluşan iki madde görüşüldü.
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Kangal Belediye Başkanı Kürşad Apaydın, belediyenin borç ve alacaklarını büyükçe bir afiş yaptırarak belediye binasına astı.
Sorunları birlikte çözeceğiz
Sorunları birlikte çözeceğiz
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilçelerinden seçilerek İl Genel Meclisi´ne girmeyi başaran meclis üyeleri, Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı toplantılarının son oturumunda gündem dışı söz aldı.
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
Önceki gün gerçekleştirilen 2019 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı´nda konuşan Sivas´ın yeni Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “ben” değil “biz” anlayışıyla 5 yıl boyunca Sivas´a en güzel şekilde hizmet edeceklerini söyledi.
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
KANGAL MERKEZ VE KÖY MUHTARLARI MAZBATALARINI ALARAK GÖREVLERİNE BAŞLADILAR
Karasu´dan veda
Karasu´dan veda
Beş yıl boyunca il genel meclisinde CHP üyesi olarak Kangal´ı temsil eden Sırrı Karasu, seçim sonrasında esnaflara veda ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
31 Mart Pa­zar gü­nü ya­pý­lan ma­hal­li ida­re­ler se­çim­le­ri­nde ilçemizde belediye başkanlığı yarışını kazanan isim Kürşad Apaydın oldu.
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
Sivas´ta 31 Mart yerel seçimlerinden başarıyla çıkan isim AK Parti´nin adayı Kangal/Alacahanlı hemşehrimiz Hilmi Bilgin oldu.
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İl genel meclis üyeliğine Akpartiden 4381 oyla Emin Ünlüer, 3729 oy ile BBP ‘den Hulusi Şahin seçildi.
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
Kangal belediye başkanı seçildiğinde “Ayrıştıran değil birleştiren, ortak akıl anlayışı ile çalışacağız” diyen BBPKangal belediye başkan adayı Ahmet Kürşad Apaydın, Belediyenin Tarım ve Hayvancılık ile Madencilikle ilgili projelerini 6 başlık altında sıraladı.
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
"Muhsin Yazıcıoğlu nasıl öldü?" "Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?" soruları ölüm yıldönümünde araştırılıyor.
 Muhtar eşit ve adil olmalı
Muhtar eşit ve adil olmalı
İlçemiz Zafer mahallsinden muhtar adayı olan Tolga Korkmaz, gazetemize göndermiş olduğu kısa tanıtım yazısı ile adaylığını değerlendirdi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları