FABRİKAMIZ ÇALIŞSIN VE YENİLERİ AÇILSIN

Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü, haftalardır ilçe kamuoyunun gündeminde olan kapısına mühür vurulmuş termik santralle ilgili yapmış oldukları girişimlerden bahsederk ?Fabrikalar kapanmasın/çalışsın ve mümkünse yenileri açılsın´ dedi.

Santral konusunda devam eden süreçle alakalı konuşan Kömürcü´nün açıklamasını siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

?ÜÇÜNCÜ ÜNİTE ÇALIŞACAK!?
Saygı değer Kangallı hemşerilerim hepimizin bildiği üzere termik santralde BGA baca gazı artıma tesisi işini kanuni süre olan 2019 yılı sonu itibariyle meclisten geçen termik santraller düzenlemesini veto eden cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayip Erdoğan veto etmesinin ardından 1 ocak 2020 de kapatılan termik santrallerinden biride bizim kangal termik santrali oldu. Sivas´a 86 km Kangal ilçemize 25 km mesafede olan santralin toplam kurulu gücü 457MW ancak Kangal termik santralinin 3 üniteden 1. Ve 2. Ünitede filtre var BGA yok 3. Ünitede filtre de var BGA da var ve bu günlerde 3. Ünite de çalışacak .

?İŞÇİLERİN HUKUKU KORUNACAK?
Tüm kamuoyunun da bildiği üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız sayın Fatih DÖNMEZ kapatılan santrallerdeki işçilerin mağdur edilmemesi adına işçilerimizin hak ve hukukunun takipçisi olacağız bir olumsuzluk yaşanmaması için dedi. Sayın enerji bakanımız ile çevre ve şehircilik bakanımızda bu açıklamayı yaptı.
?KANGAL´DA YAŞAYAN 500 EVİN BACASI SÖNER?
Ancak Kangal halkı özellikle Konya Şeker ve Maden taşeron firma işçileri biliyor ki Kangal STK lar olarak birlik beraberlik içerisinde santralimiz kapanmasın santralin 2 bacası kapanırsa kömür alımı yapamayacağından kömürde çalışan yaklaşık 500 işçimizin işine mal olur ve buda Kangalda yaşayan 500 evin bacasının sönmesine sebep olacaktır. Diye Ankara´ya da gittiğimizi biliyorsunuz.

Ankara´da Akparti milletvekili M. Habip SOLUK, milli savunma komisyonu başkanımız sayın İsmet YILMAZ, BBP genel başkanı sayın Mustafa DESTİCİ, CHP Genel merkezi, İyi Parti genel merkezi V.S. ziyaret ettik. Buralarda endişelerimizi dile getirerek işyerimize, işimize sahip çıkma adına girişimler gerçekleştirdik ancak somut bir sonuç alamadık. Biz bu yükün iktidar partisinin temsilcisi olarak sorumluluğumuzu bilerek Aankara dönüşünden sonra yine milletvekillerimiz ve de il başkanımızla Sivas belediye başkanmızlala bu konuda sürekli istişare halindeydik. Hazine ve maliye bakanımız sayın Berat ALBAYRAK beyefendi Sivas´a geleceğini, mağduriyetimizi anlatmak için ve de bir dosya halinde bakanımızla görüşmemizi sağlayan il başkanmız milletvekillerimiz ve de Sivas belediye başkanmıza teşekkür ederim .
Sayın bakanımız Berat ALBAYRAK beyefendiye ilçemiz nüfusu 9.600 olduğunu bunun 1.200 kişisi bu termik santralinde ve yan kuruluşlarında istihdam ettiğini şu anda santralin kapanmasıyla 600 işçimize ücretsiz izin verildiği kalanların ateş üzerinde olduğunu dolayısıyla başka sanayisi olmayan ilçemizin bu sebepten 5.000 ailenin endişeye mağduriyetini anlatma imkanımız oldu Sayın bakanımızda ?başkanım endişeni anlıyorum bununla özellikle ilgileneceğim rahat ol´ diyerek bu konuda milletvekillerimize, belediye başakanmıza bilgi vereceğini söyleyerek ayrıldı. Aynı gün saat 23.00 da başkanımız sayın Hilmi BİLGİN beyefendi beni arayarak sayın bakanımız Berat Albayrak beyefendi, Çevre ve şehircilik bakanı sayın Murat KURUM´a Kangal ın sıkıntısını anlatarak yardımcı olmasını söylemiş. Doğrusu bu bizi ziyadesiyle ümitlendirdi mutlu etti. Sonuçta iyi olacak inşallah konunun takipçisi olacağız.

?ÖNCE BİR SAYIN DE!?
Termik santralle ilgili açıklama yapan BBP il başkanı sayın Uğur BULUT özelleştirmeyi eleştirerek dünyanın saygıyla karşıladığı cumhurbaşkanmız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN´a sayın demeyi bile kendine ar etmiş... Evet o günlerde bizde özelleştirmeye karşıydık çokta ağrımıza gitmişti. Ancak her musibette bir hayır vardır. Özelleşti ama kamu işçisinden sonra bu fabrikada hep Kangallı çalıştı çalışmaya da devam edecek benim şuanda inancım o ki bu musibetten hayır çıkacak BGA tesisi yapıldığında 50-60 işçi daha istihdam sağlayacak .
Termik santrali bizim sahip çıkmakta bize düşer Konya Şeker işletme sahibi sayın Recep KONUK bizim düşmanımız değil Allahbunun gibi işverenlerin sayısını çoğaltsın. Bugün bizim işyerimize sahip çıkalım ki yarın yeni fabrikalar yapılmasını isteyelim. Daha çok istihdam, daha çok katma değer daha çok işçi bir gübre fabrikası sözleri ve sözleşmeleri var. Türkiye nin nüfusuna göre en büyük tarım arazisi olan bir ilçeyiz.

Bizim görevimiz santralimize ve işçilerimize sahip çıkmak Allah kimseyi işsiz etmesin işsizliği bilirim. Hatırı sayılır üniversite bitirmesine rağmen işi olmayan iki çocuk da benim var. iş olmayınca ne evi oluyor nede ailesi bu sebepten dolayı işimize sahip çıkacağız.?

?GÖREV İSTENMEZ VERİLİR VERİLİRSE ŞEREFLE DEVAM EDERİM?
Yaklaşan kongre sebebiyle aday olup olmayacağına dair de konuşan Kömürcü, ?Bizde görev istenmez görev verilir.´ prensibinden hareket edeceğini ve yeniden verilmesi durumunda bu göreve şerefle devam edeceğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti.
?Ancak teşkilatım bunu biliyor ki il başkanım Hakan Aksu yeni bir ilçe başkanı görevlendirirse memnun olacağımı toplumda kabul görmüş biri olması önceliğimi de hatırlatarak yeni başkanımın yanında başkan yardımcısı, çaycısı, neferi olarak görev yapmaktan gocunmayacağımı belirttim.
?İKİ TANE GENÇ ARKADAŞIN ADAY OLDUĞUNU DUYDUM?
Çok sevdiğim partimi ve onun genel başkanı cumhurbaşkanmız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN´a sevdalı biriyim. İki tane genç arkadaşımın adaylığını açıkladığını duydum. Tebrik ederim... Hayırlı olsun... Ne diyelim ... Fakat iktidar partisinin ilçe başkanlığını yapmak kolay bir iş değil. Allah hayırlısını versin...
?KANGAL´A SAHİP ÇIKMALIYIZ?
Sonuç olarak ben Kangal´da yaşıyorum ve inşallah Kangal´da ölürüm. Kangal´a sahip çıkmak adına ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.?