EVDE KAL TÜRKİYE

Tüm dünyayı kasım kavuran ve geçe hafta ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını için alınan tedbirler her geçen gün daha da genişletiliyor.

 Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere her kurumdan vatandaşlara ısrarla ?EVDE?KAL? çağrısı yapılıyor.

Tüm dünyayı ve Türkiye´yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını engellemek ve vatandaşları korumak amacıyla İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından tedbirler peş peşe açıklanarak alınan kararlara yenileri eklendi.

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele ettiğimiz bu günlerde, zorunlu durumlar dışında evimizden ayrılmayalım. Koronavirüs salgını tehlikesine karşı mücadelede yetkili kurumlar tarafından yapılan uyarıları dikkate alalım.
ALINAN ÖNLEMLER HER GEÇEN GÜN GENİŞLİYOR
*65 yaş ve üstü sokağa çıkmayacak,
*Lokantalar paket servisi yapacak.
*Berber ve kuaförler hizmet vermeyecek.
*Kamu personeli uzaktan veya dönüşümlü çalışabilecek
?EVLERİMİZDE KALMAYA DEVAM EDELİM?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı videolu mesajında?Aziz vatandaşlarım, müsterih olunuz. Devletimiz tüm kurumlarıyla görevinin başında, zaman mefhumu gözetmeksizin milletinin hizmetinde. Bu zorlu süreci inşallah hep birlikte atlatacağız. Yeter ki kurallara, yönlendirmelere uyalım ve mutlaka evlerimizde kalmaya devam edelim.? dedi.
VEFA SOSYAL DESTEK MERKEZİNDEN ÖNEMLİ HİZMET
Öte yandan valilik ve kaymakamlıklar öncülüğünde oluşturlan ?vefa sosyal destek merkezleri´ özellikle 65 yaş üzeri kimsesiz vatandaşlara her konuda destek vermeye gayret ediyor.
Kangal Esnaf Odası ise esnafları ilgilendiren konularda alınana kararları ve her gelişmeyi üyelerinin telefonlarına mesajla iletmeye çalışıyor. Oda yönetimi son attığı mesajda telefonla sipariş uygulamasına geçen esnafların olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi.
?Dünya genelinde etki gösteren Koronavirüs (Covid19) salgını nedeniyle 21 Mart 2020 Cumartesi saat 24:00 itibari ile 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları sınırlandırılmıştır. Kaymakamlığımız bünyesinde Vefa Sosyal Destek Merkezi oluşturularak vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri karşılanmaktadır. Ancak bu süre zarfından temel ihtiyaçlarını karşılamak için kendi siparişini vermek isteyen vatandaşlarımız için Kangal ilçesinde evlere servis hizmeti veren esnaflarımızın iletişim bilgileri yan tarafta belirtilmiştir. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını telefonla sipariş etmeleri hem kendi sağlığı hemde çevresindekilerin sağlığı açısından önemlidir.? 

BAKANLIKTAN YENİ GENELGE
Ülkemizde salgının etkisiyle ilk günden itibaren yoğun bir şekilde çalışmalar sürerken zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın çağrısı birçok defa yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.
İçişleri Bakanlığı valiliklere Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla ek bir genelgeyle tedbirlerin artırıldığını duyurdu.

65 YAŞ VE ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMAYACAK
İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, salgının yayılmasın engellemek adına alınan tedbirler doğrultusunda yapılan yazılı açıklamada 22.03.2020 Pazar günü itibarıyla 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarıya çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11´inci Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27´nci maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır." denildi.

LOKANTALARDA PAKET SERVİS HİZMETİ
Yine Bakanlık tarafından yapılan diğer açıklamada ise daha önce bazı umuma açık yerlerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulduğu illere gönderilen genelgelerde yer almıştı. Şimdi ise İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda, alınan tedbirlere ilave olarak, 81 İlin valiliklerine gönderilen yeni ek genelgede,tüm lokanta, restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerlerinin sadece "paket servis" ve "gel-al" benzeri şeklinde müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecekleri duyuruldu.

BERBER VE KUAFÖR HİZMETLERİ
Yine Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmelerde işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför gibi iş yerlerinin faaliyetlerinin de geçici süreliğine durdurulduğu açıklandı.

KOLLUK BİRİMLERİ TAKİP EDECEK
Bakanlık, söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile iş birliği içinde ilgili kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.