HANE BAŞI 300 TL

Aylardır alt yapı çalışmalarının devam ettiği ilçemizde kanalizasyon ve içme suyu hattındaki çalışmaların % 80 lik kısmının tamamlandığı ifade edildi. Ancak yeni şebeke bağlantısı için istenen katkı payı vatandaşların tepkisine yol açtı.

EYLÜL BAŞINDA BİTECEK!
Yüklenici firmadan edinilen bilgiye göre  kanalizasyon çalışmalarının en geç Eylül  başı gibi biteceğini su şebekesindeki çalışmanın ise yıl sonuna kadar devam edeceği ifade edildi. Ancak buradaki sıkıntının sebebi vatandaşların parsel bağlantılarının yapılabilmesi için belli oranda ek kaynağa ihtiyaç duyulması...  

Hane başı 300 TL
Evlere bağlantı işinin ihale şartnamesinde olmadığını dile getiren firma yetkilileri bu işlem için belediyenin kendileri ile 300 TL karşılığında anlaşarak istenen bedeli yatıran hanelerin yeni şebekeye bağlantılarının gerçekleştirileceği dile getirildi.

Vatandaş tepkili
Öte yandan bu uygulamanın vatandaşlar arasında tepkiyle karşılandığı öğrenildi. Tepkilerini dile getiren vatandaşlar ?Bu nasıl iş! Neden yarım yamalak iş yapılıyor. Bu nasıl şartname hazırlanmış.   İlçe halkı olarak aylardır mağdur oluyoruz. Sular akmıyor ve yollar toz-toprak ve çukurlardan yürünmez halde.  Araçlarda ön düzen diye bir şey kalmadı. Bizden istenen bedelin iki-üç katını zaten rot-balans masrafı yapıyoruz... Ne bitmez bir çalışmaymış böyle anlamadık gitti.

?20 yol önceyi arar olduk?
Yaşı müsait olanların hatırlayacağı üzere bundan 20-25 yıl önce yolların ne denli bozuk olduğunu anlatmak için ?çukura düşmeme yarışması´ yapılırdı. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen şimdilerde nerdeyse o günleri arar hale geldik. Yine yaya yada araçla çukura düşmeden yol almak imkansız hale geldi.

?Su karneye bağlanmış durumda?
Su ise adeta karneye bağlanmış durumda. Akşam sular aktığında kovaları, ıbrıkları doldurduysan şanslısın demektir. Aksi takdirde  ertesi gün namazları teyemmümle kılmak zorunda kalıyorsun... Bu kadar sıkıntıya katlandığımız yetmezmiş gibi birde bizden üste para isteniyor. Sonra kiminin evi şebekenin geçtiği yere  3-4 metre kimininki ise yirmi metre ve herkesten ayı bedel talep ediliyor böyle şey olur mu?..

?Başımız gözümüz üstüne?
Açıkçası şöyle dense belki anlarız ?belediyemiz gırtlağına kadar borca sokulmuş bizde mevcut borçlara ilaveten yeni borçlar eklemek istemiyoruz  ve bu kapsamda ilçede yaşayan herkesten fedakarlık talep ediyoruz...´  Bizde ilçe halkı olarak Kangal´ın daha yaşanabilir hale geleceği inancıyla başımız gözümüz üstüne der imkanlar çerçevesinde elimizi taşın altına sokarız...? diyerek bu konudaki yaklaşımlarını ifade ettiler.
Haber: Kangal Gündem