?En az vakanın olduğu illerden biriyiz?

Vali Ayhan, ?Koronavirüsle etkin bir şekilde mücadele ediyoruz. En az vakanın olduğu illerden biriyiz. Kötü niyetli paylaşım yapanlar ile ilgili ise en ağır şekilde adli ve idari mekanizmalarımızı çalıştıracağız. Lütfen bu konuda duyarlı olalım? dedi.

Vali Ayhan, ?Koronavirüsle etkin bir şekilde mücadele ediyoruz. En az vakanın olduğu illerden biriyiz. Kötü niyetli paylaşım yapanlar ile ilgili ise en ağır şekilde adli ve idari mekanizmalarımızı çalıştıracağız. Lütfen bu konuda duyarlı olalım? dedi.

Küresel bir salgına karşı, ülkemizde gerek ulusal anlamda gerekse yerel anlamda her türlü mücadele verilmeye devam ediliyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, kısa sürede dünya genelinde tehdit oluşturan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da salgın olarak nitelendirilen Koronavirüs ile (Kovid-19) ilimizde etkin bir şekilde mücadelede edildiğini, bu hassas süreç içerisinde, Koravirüs testi pozitif çıktığı iddiası ile bir sağlık çalışanının isminin ve fotoğrafının sosyal medyada paylaşılmasına tepki gösterdi.

Küresel bir salgına karşı, ülkemizde gerek ulusal anlamda gerek yerel anlamda mücadele verildiğini ifade eden Vali Ayhan, devletimizin güçlü dirayetiyle, vatandaşlarımızın hassasiyetiyle bu süreci en az hasarla geçirmek için mücadele verildiğini söyledi.

?İLİMİZDE DE SADECE BİRKAÇ VAKA VARDIR?
İlimizde de bu konuda çok yoğun tedbirler alındığına vurgu yapan Vali Ayhan ?Tüm kurumlarımız çok aktif ve dinamik bir şekilde çalışmaktadırlar ve malumunuz da Sağlık Bakanımızın açıklamalarında görüldüğü gibi ülkemizde 2 binin üzerinde vaka görülmektedir. İlimizde de sadece birkaç vaka vardır. Özellikle altını çizmek istiyorum ki bunların erken tespit edilmesi çok çok önemliydi ve bu konuda da sağlık teşkilatımızın çok büyük bir başarısı vardır. Bunlarda izolasyon altında tedavileri devam etmektedir ve sağlık durumları da iyiye gitmektedir. Muhtemelen de olumsuz bir durum söz konusu olmayacaktır. Sağlık teşkilatımız gerek üniversitemiz gerek özel sağlık teşkilatlarımız gerekse Numune Hastanemiz olsun çok güçlü bir koordinasyon içerisinde bu süreci yürütmektedirler? ifadelerini kullandı.

?ADLİ VE İDARİ İŞLEM YAPILMAKTADIR?
Sosyal medyada, Koronavirüs pozitif tanısı konduğu iddiası ile bir sağlık çalışanının isminin ve fotoğrafının paylaşıldığını ifade eden Vali Ayhan ?Tabi burada maalesef altını çizerek söylemek istiyorum gözleri ve kulakları kötüye kurgulanmış olan insanlar var. Biz, ülke olarak bu badireyi Allah´ın izni vatandaşlarımızın hassasiyeti ile geride bırakacağız. Akıllarda ise bu kötü niyetli paylaşımlar ve yaydığı vicdansız dedikodular kalacak. Bunlar, bu vakaları isimlerini veya fotoğraflarını sosyal mecralarda paylaşmaktadırlar. Hiç mi düşünmezsiniz, bu sağlıkçılarımızın ailesi var, onların psikolojisini neden dikkate almaz bu vicdansızlar. Bunların bazılarını tespit ettik, adli ve idari işlemleri yapıldı, yapılmaya da devam etmektedir. Şehrimizi, sağlıkçılarımızı kötü niyetli paylaşımlarla tedirgin etmeye kimsenin hakkı yok. Vatandaşlarımızı biz bilgilendireceğiz, dikkatli ve duyarlı olmasını elbette sağlayacağız. Açıklamamız gereken hususları elbette açıklayacağız. Bir sağlık çalışanımızın resmini ve ismini kamuoyunda, sosyal medyada paylaşmaları beni çok ciddi manada rahatsız etti. Lütfen bu konuda duyarlı olalım. Bu kardeşiniz olabilir, kendiniz olabilir, akrabanız olabilir bu sağlık çalışanımızı lütfen ama lütfen hassasiyet gösteriniz ve paylaşmayınız. Çünkü bu konuda yaşam devam ediyor, sağlık çalışanımızın durumu çok çok iyi. Hiçbir sıkıntısı yoktur, ailesi ile ilgili bir sıkıntı yoktur ama bu konuda gözü ve kulağı kötüye kurgulanmış, sözde vatandaşı bilinçlendirme adı altında yapılan paylaşımları kınıyorum. Lütfen bu konuda duyarlı olmanızı istiyorum? dedi.

?EN AZ VAKANIN OLDUĞU İLLERDEN BİRİYİZ?
Koronavirüsle mücadele çalışmalarının çok olumlu olduğunu ve vaka sayısının en az olduğu illerden birinin Sivas olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, ?Şehrimize giriş çıkışlar olsun, tüm vakaların tespiti, takibi olsun, şüphe duyulan bir hususun hemen üzerine gidilmesi olsun, öğrencilerimizin barındırılması hususu olsun, yurtdışından gelen insanların takibi olsun her şeyin kontrolümüzün altında olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Lütfen müsterih olunuz. Bu tür olumsuz, motivasyonu bozacak sosyal infial olacak paylaşımları yapmamanızı istirham ediyorum. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, rahat olsunlar. Vatandaşlarımızı kaygılandıracak, tedirgin edecek hiçbir durum yoktur. En az vakanın olduğu, kontrol altında olduğu ve güvenli bir şehir olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Elbette bu ulusal bir mesele, milli bir mesele herkes bireysel, kurumsal, toplumsal görevini yerine getirecektir. Vatandaşlarımız, basite almasınlar hassasiyetle tedbirlerini alsınlar. Sokağa zaruret olmadıkça çıkmasınlar, bağışıklık sistemini güçlü tutsunlar, gerisini bize bıraksınlar. Bunu adeta bir cephe savaşı olarak da görmekteyim. Sağlık çalışanlarına, özel kamu hiç fark etmez hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Cansiperane çalışmaktadırlar. Bu virüsü el ele birlikte yeneceğiz.? dedi