DUALAR MEHMETCİK İÇİN

İdlib´te rejimin hain saldırısının ardından, Türkiye tek yürek oldu. Dualar Mehmetcik için.

?TARİHÎ BİR DERS VERECEĞİZ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ?Türkiye haklı mücadelesinden hiçbir zaman geri durmayacaktır. Hiçbir şehidinin kanını yerde bırakmayacaktır. Hiçbir ihaneti unutmayacaktır. Suriye meselesi, Türkiye için asla bir macera veya sınırlarını genişletme çabası değildir. Biz sadece güvenli bölgeyle sınırlarımızı teminat altına almak istiyoruz. ?dedi.

?Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye´dir?
27 Şubat´ta İdlib´deki menfur saldırı sonrası açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye meselesine ilişkin Türkiye için asla bir macera veya sınırlarını genişletme çabası olmadığını vurgulayarak, ?Sizin orada ne işiniz var? Şu anda Suriye tabii ki işgal altındaki topraklarını korumak durumundadır? diyenler olduğunu hatırlatarak, ?Biz oraya Esed´in davetlisi olarak gitmedik. Biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik ve Suriye halkı ´tamam iş bitti´ demeden bizim oradan çıkma niyetimiz de yok. Bunu da bilmenizi özellikle istiyorum. Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye´dir. Suriye´de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye´ye çevirecektir. Bugün Suriye´yi fiilen üçe bölenlerin Türkiye´nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur. Türkiye haklı mücadelesinden hiçbir zaman geri durmayacaktır. Hiçbir şehidinin kanını yerde bırakmayacaktır. Hiçbir ihaneti unutmayacaktır. Milletimiz yanımızda olduğu sürece her zorluğun üstesinden gelecek, ülkemizi köşeye sıkıştıracağını zannedenlere tarihi bir ders vereceğiz. ? İfadelerini kullandı.

HERAKATIN ADI; ?BAHAR KALKANI´
İdlib´de başlatılan Harekat ile ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise 27 Şubat´ta İdlib´deki menfur saldırıya müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürüldüğünü aktararak, 27 Şubat´ta İdlib´deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan harekatın isminin Bahar Kalkanı Harekatı olduğunu söyleyerek Harekatın başarıyla sürdürüldüğünü açıkladı.
Akar açıklamasında, "Bugüne kadar 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 72 top/obüs/ÇNRA, 3 hava savunma sistemi ve 2 bin 212 Rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir. Rusya´yla karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz ne maksadımız var. Niyetimiz rejimin katliama son vermesi radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir. Rusya´dan beklentimiz, rejimin saldırılarını durdurarak Soçi mutabakat sınırlarına çekilmesi için etkilerini kullanmasıdır.? ifadelerine yer verdi.

SİVAS´TA DUALAR MEHMETCİK İÇİN
İdlib´te yaşanan hain saldırının ardından Türkiye genelinde olduğu gibi Sivas´ta da birlik ve beraberlik mesajları verildi.
Cuma namazı öncesi Ulu Caminde şehitlerimiz için Kur´an-ı Kerim okunarak dua edildi. Vali Salih Ayhan Ulu Camide Cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada birlik ve beraberlik mesajları verdi. 

Dün akşam Türk milletinin yüreğinin dağlandığını ifade eden Vali Ayhan ?Bir hain saldırı, alçak saldırı sonucu 33 vatan evladı, Mehmetçiğimiz şehit oldu. Dün akşamdan beri gerek ülkemizde gerek ilimizde herkes teyakkuz halindeydi. Gerekli tüm tedbirler gözden geçirildi. Hamdolsun ilimizde de bu manada tüm tedbirleri gözden geçirdik. Tabi bedenimiz burada olsa da yüreğimiz, ruhumuz sınır ötesi harekâtında memleketimizin istiklali, milletimizin istikbali için gece gündüz gözünü kırpmadan fedakârca görev yapan, çarpışan Mehmetçiklerimizin yanındaydı.? dedi.
?Provokasyona Karşı Duyarlı Olalım?
Vatandaşlardan sükûnetli ve dirayetli olmalarını isteyen Vali Ayhan ?Duygularımızı, hissiyatımızı, düşüncelerimizi ilimizde güzel bir birliktelik oluşturmak için gösteriyoruz. Bütün kurum amirlerimizle, sivil toplum örgütlerimizle, siyasi parti il başkanlarımızla Sivas´ın manevi mührü olan Ulu Camimizde vatandaşlarımızla birlikte Cuma namazı kılarak da bu duygularımızı, hissiyatımızı paylaşalım, ilacımız olan birlik ve beraberliği de göstermiş olalım istedik. Ben vatandaşlarımızdan sükûnetli, dirayetli, metanetli olmalarını, herhangi bir provokasyona karşı duyarlı olmalarını istirham ediyorum. İlimizde de bu konuda güzel bir hassasiyet var, güzel bir anlayış, güzel bir birliktelik beraberlik var. Bugün de Cuma hutbesinde, vaazında olsun Diyanet İşleri Başkanlığının çok güzel mesajları oldu. Fitneye, fücura, fesada fırsat vermeden tüm kalbimizle yüreğimizle güzel bir birliktelik göstererek oradaki kahraman Mehmetçiklerimize dualarımızı, desteklerimizi göndereceğiz? ifadelerini kullandı.
?Sivas´ta Şehit Yok?
İdlib´te yaşanan hain saldırıda şehit düşen 33 vatan evladına Allah´tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı dileyen Vali Salih Ayhan, ilimiz için intikal eden bir şehit haberi bulunmadığını ifade ederek, Sivas´ın zor zamanlarda her zaman devletinin ve milletinin yanında yer aldığına dikkati çekti. 
.