DİYABET HASTALARINA RAMAZAN TAVSİYESİ
A Life Hospital Sivas Dahiliye Uzmanı Yasemin Pekşen, Ramazan ayında diyabetli hastaların nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.
Tarih: 12.5.2019 13:16:10/ 3297okunma / 0yorum

Diyabet hastalarının oruç tutmadan önce hekimlerine başvurmalarının önemine dikkat çeken Dahiliye Uzmanı Pekşen, diyabet hastalığına yakalanan kişi sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Diyabetin ülkemizde giderek arttığına vurgu yapan Dahiliye Uzmanı Pekşen,  “Kan şekeri yüksekliğine bağlı vücutta göz, böbrek, kalp gibi hayati organlarda ciddi hasarlar oluşabilmektedir.  Diyabetin kontrol altında olması bu ciddi komplikasyonları önlemek için oldukça önemlidir. Dünyada 148 milyon diyabetli Müslüman bulunmaktadır. Mübarek Ramazan ayı nedeniyle diyabet, tansiyon, kalp gibi kronik hastalıkları olan hastaların oruç tutmadan önce hekimlerine başvurmaları, Ramazan ayı öncesinde kan şekeri ölçümlerini yaptırmaları ve oruç tutup tutmayacaklarını öğrenmeleri tutabilecek hastaların ise ilaç dozlarını ayarlatmaları gerekmektedir” dedi.

 Tip1 diyabetli hastaların oruç tutmalarının önerilmediğini vurgulayan Pekşen, “Kan şekeri kontrol altında olmayan, üç aylık şeker dediğimiz değerleri yüksek seyreden veya son üç ayda ketoasidoz geçiren hastaların oruç tutmaları sakıncalıdır. Ayrıca diyabet olup tedavi alan, kan şekerinde ani düşüşler yaşayan hastaların,  diyabeti olan gebelerin de oruç tutması sakıncalıdır. Bununla birlikte diyabet ile beraber böbrek yetmezliği olan hastaların da sıvı alımındaki yetersizlik sonucu yetmezlikleri artabileceği için oruç tutmaları uygun değildir. Tip2 diyabet olup ağır fiziksel aktivite ile çalışanların da oruç tutmaması gerekir” açıklamasında bulundu.

Ağızdan hap kullanan tip2 diyabetli hastalarının ilaç dozlarının hekim tarafından ayarlanması halinde oruç tutabileceklerini söyleyen Dahiliye Uzmanı Pekşen, “Fakat çoklu ilaç kullanan tip2 diyabetli hastaların oruç tutması sakıncalı olabilir. İnsülin kullanan hastalarda ise genellikle hipoglisemi dediğimiz kan şekeri düşüşleri olabileceği için oruç tutmaları önerilmemektedir. Fakat tek doz insülin kullanan bazı hastalarda hekiminin doz ayarlaması ile kan şekeri kontrol altında ise oruç tutturulabilir. Hastaların Ramazan´da sahur ve iftarda yine diyabetik diyetlerine dikkat etmeleri gereklidir. Sahur ve iftar arasında ara öğün almaları gereklidir. Aşırı çok yememeye ve bol su içmeye dikkat etmelidirler. Baklava, tulumba gibi aşırı tatlı ve yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Oruç tutabileceklerin sahuru mutlaka yapmaları gereklidir. Bu, oruç tutarken kan şekerinin daha sabit olmasını sağlayacaktır. Kan şekeri ölçümü orucu bozmaz bu nedenle kan şekeri kontrollerini evde cihazları ile veya hekime başvurarak yaptırmaları gereklidir. Oruca bağlı olarak kan şekeri düşüklüğü, kan şekerinde ani artışlar, sıvı alımının azalmasına bağlı böbrek yetmezlikleri ve idrar yolu enfeksiyonları gibi komplikasyon gelişen hastalar hekimlerinin önerisi ile oruçlarını tutmayabilirler. Sonuç olarak diyabet komplikasyonları nedeniyle önemli bir hastalıktır. Ramazan ayında oruç tutmak isteyen hastalarımızın hekimlerine danışarak ilaç dozlarını ayarlatmaları oruç tutup tutamayacaklarını öğrenmeleri gereklidir” ifadelerini kullandı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kangal Devlet Hastanesine Yeni Başhekim
Kangal Devlet Hastanesine Yeni Başhekim
Eski başhekim Ahmet Özgür ün Sivas merkeze tayin gitmesinin ardından hastane başhekimliğine çocuk doktoru Emir Gökalp atandı.
ÇÖLYAK´A KARŞI GLUTENSİZ DİYET
ÇÖLYAK´A KARŞI GLUTENSİZ DİYET
Çölyak Hastalığı hakkında bilgi veren A Life Hospital Sivas Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehlika Bulut, “Çölyak hastalığı (Gluten sensitif enteropati, gluten enteropatisi, çölyak sprue) genetik olarak yatkın olan bireylerde, gluten içeren gıdaların alınması ile ortaya çıkan proksimal ince bağırsağı tutan ve glutene karşı kalıcı intolerans ile karakterize bir enteropatidir.” diye konuştu.
Aman çocuklar yaz sıcaklarına dikkat!
Aman çocuklar yaz sıcaklarına dikkat!
A Life Hospital Sivas Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Menek, çocukları yaz aylarında hastalıklardan ve yaralanmalardan korumanın yolları hakkında bilgiler verdi.
Ramazan ayında doğru beslenme kuralları
Ramazan ayında doğru beslenme kuralları
Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehlika Bulut, Ramazan ayında doğru beslenme ile ilgili bilgiler verdi.
HASTANENİN DURUMU İÇLER ACISI
HASTANENİN DURUMU İÇLER ACISI
Toplam 25 yataklı hasta kapasiteli olan Kangal Devlet Hastanesinde doktor sıkıntısı had safhaya ulaşmış durumda.
Muhtar ve İmamlara Kene Semineri
Muhtar ve İmamlara Kene Semineri
İlçemizde, Toplum Sağlığı Merkezi, İlçe Tarım Müdürlüğü ve İlçe Müftülüğü işbirliğiyle Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKA) ile ilgili muhtarlar ve imamlara yönelik seminer verildi.
Kangal´a Yeni Ambulans
Kangal´a Yeni Ambulans
2016 yılı içerisinde 836 ambulans dağıtımı yapacak olan Bakanlık, bu ambulansların 12´sini Sivas´a tahsis etti
2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ VESİLESİYLE SİVAS HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ LEVENT SAĞLAM YAZILI BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. SAĞLAM AÇIKLAMASINDA ŞU İFADELERE YER VERDİ.
Aşırı Tuza Dikkat
Aşırı Tuza Dikkat
SİVAS HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ 21-27 MART 2016 TUZA DİKKAT HAFTASI BASIN AÇIKLAMASI
112, Asılsız İhbarlarla Meşgul Ediliyor
112, Asılsız İhbarlarla Meşgul Ediliyor
İl Sağlık Müdürü Dr. Adil Kaya basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Kurumun medya ile olan ilişkileri ve basında daha etkin olabilmek için izlenecek yolun istişare edildiği toplantıda ayrıca İl Sağlık Müdürlüğünün faaliyetleri ve yaşanan sorunlar ele alındı.
Obeziteye karşı sağlık yürüyüşü
Obeziteye karşı sağlık yürüyüşü
Kangal´da Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü gerçekleştirildi
Yazıktır! Ayıptır! Günahtır!...
Yazıktır! Ayıptır! Günahtır!...
Kangal yeni mahallede bulunan eski hastane binası tam bir sahipsizlik ve rezillik içinde mezbeleye dönmüş durumda...
Hastanede Uzman Yok
Hastanede Uzman Yok
Mhp Kangal ilçe başkanı Yusuf Yıldırım, ilçemizde sağlık hizmetlerinin yeterli düzeyde olmadığını eleştirerek özellikle doktor açığına dikkat çekti.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.

Hz. Muhammed
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları