DERS ZİLİ ÇALDI

Vali Salih Ayhan, Muhsin Yazıcıoğlu İlkokulu´nda 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Programı´na katıldı.

Programa; Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, il protokolü, öğrenci velileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, ilimizdeki eğitim çalışmaları, tatil süresince yapılan hazırlıklar ve uygulanacak yeni projeler hakkında bilgi verdi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak, belediye olarak okul bölgelerinde ve okul bahçelerinde gerekli fiziki iyileştirmelerin yapıldığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük ise tekli eğitime geçen nadir illerden birinin Sivas olduğunu belirterek, eğitim yatırımlarında kentin çok iyi bir noktaya geldiğini, bakanlığın kararlarının ivedilikle uygulandığı bir il olduğunu söyledi.

?Bu Şevk, Bu İstek Hiç Bitmez?
Uzun bir tatilin ardından okulların açılması ile birlikte öğrencilerin heyecanına ortak olmak istediklerini vurgulayan Vali Salih Ayhan ise, ?Sizlerin o parıl parıl gözlerinizle buluşacağım için heyecanla kalktım bugün. İlkokul yıllarım aklıma geldi, tatil dönüşleri heyecanla uyanarak okula koştuğum anlar. Biliyorum sizler de bugün aynı duygulardasınız. Hepinizin yüzlerinde bunu görebiliyorum. Umuyorum bu şevk, bu istek hiç bitmez? ifadelerini kullandı.

?ÇOK KİTAP OKUMALI?
Öğrencilerin bilgi sahibi olmak için değil bilim, teknoloji, insani değerler ve sanat gibi alanlarda kendinizi geliştirmesi için de çalışmasını isteyen Vali Salih Ayhan, ?Çok kitap okumalı, muhakeme yeteneğinizi olabildiğince geliştirmelisiniz. Sorumluluk alabilen, analiz yapabilen, arkadaşlarıyla sevgi ve saygı temeline dayalı ilişkiler kurabilen bireyler olarak, kendinizi yetiştirme hedefiyle başarılı bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum? şeklinde konuştu.

Öğrencilerin hayatında öğretmenlerin de ayrı bir yeri olduğunu belirten Vali Ayhan, ?Öğrencilerinizi çağın gelişmelerini takip edebilen, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilen, sağlıklı, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak; manevi değerlerimizle bezenmiş ve milli şuuru idrak etmiş olarak yetiştirmek sizlerin asli görevidir. Bu amaçla bugün tüm okullarımızda ilk zilimiz Sivas Kongresi için çalacak. Bu görevi heyecanla, başarıyla yerine getireceğinize inancım tamdır? diye konuştu.

Öğrenci velilerine de seslenen Vali Salih Ayhan, ?Çocuklarımızın yetişmesinde önemli rolü olan değerli velilerimiz; eğitim sürecine olumlu ve yönlendirici katkılar sunacağınıza inanıyorum. Evlatlarımızın dönem sonu ve yılsonu karnelerin de hiç kuşkusuz sizlerin de katkıları bulunmaktadır. Sadece eğitim odaklı değil, okul-aile ve öğretmenler arasındaki iş birliğinin de artarak sürmesi için sizlere de önemli görevler düşmektedir? şeklinde konuştu.

?İlimiz, 700 Milyonluk Bir Yatırım Aldı?
Eğitim de geldiğimiz noktayı de değerlendiren Vali Ayhan, ?İlimiz son yıllarda çocuklarımızın geleceği için çok büyük oranda yatırım almıştır. Yaklaşık olarak 700 milyonluk bir yatırım alan İlimizde; yeni derslikler, spor salonları, pansiyonlar, atölyeler hayata geçirilmiştir. Bilim Sanat Merkezi, Yeni Halk Eğitim Merkezi, Yetenek ve Beceri Merkezi, İsmet Yılmaz Eğitim Müzesi, Öğretmenevi, özel öğrencilerimize yönelik yatırımlarla âdeta Sivas, eğitimde ilkler arasında yerini almıştır. Şimdi de eğitime, başarıya doğrudan etki edecek, nicelikten ziyade nitelik odaklı projelerimize başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. İdarecimizle, öğretmenimizle, velilerimizle ve öğrencilerimizle topyekûn bir eğitim seferberliği başlatıyoruz. Bizlere, herkese düşen görev yeni neslin donanımlı yetişerek, geleceğimizin teminatı gençlerimizin birçok başarıya imza atmasıdır? ifadelerini kullandı.
Vali Ayhan, gençlerden beklentilerini de Mustafa Kemal Atatürk´ün vecizesi ile tamamladı: ?Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.?

2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi´nin hayırlı olmasını dileyen Vali Salih Ayhan, ?Öncelikle eğitim neferlerimiz olan saygıdeğer öğretmenlerimize, idarecilerimize, eğitim çalışanlarımıza, öğrencilerimize ve kıymetli ailelerimize verimli, huzurlu geçmesini temenni ediyor; sevgi, saygı ve başarı dileklerimi sunuyorum.? şeklinde sözlerini tamamladı.

Programda; öğrenciler tarafından karate, jimnastik, halk oyunları gösterimi ile şiir dinletisine de yer verildi.

?İlk Ders Sivas Kongresi?
İlk ders zilinin çalması ile birlikte Vali Ayhan ve beraberindekiler sınıfları gezerek öğrencilerin heyecanına ortak oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm öğrencilere ücretsiz gönderilen kitaplar ile çeşitli hediyeler dağıtıldı. İlk dersin konusu olarak, Sivas Kongresi´nin yüzüncü yılı olmasından dolayı Sivas Kongresi işlendi ve çocuklara kongre sürecinin önemi anlatıldı.  
 Haber: Muhammed Demir