DEPREM TATBİKATI

Türkiye genelinde tüm okullarda 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla eş zamanlı Deprem Anı ve Acil Durumlar Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi. Kangal da da Koç anadolu lisssinde tatbikat etkinliği düzenlendi.

ÇÖK-KAPAN TUTUN
Koç Anadolu lisesinde  Deprem Anı ve Acil Durumlar Tahliye Tatbikatı gerçeğini aratmazken, Kaymakam Ahmet Fatih Sungur ve Belediye Başkanı Ahmet Kürşad Apaydın  öğrencilerle birlikte çök-kapan-tutun uygulamasını yaptı.
Programa, kaymakam Ahmet Fatih sungur,Belediye Başkanı  Agmet Kürşad Apaydın , bazı ilçe protokol üyeleri, çeşitli kurum ve kuruluşların personelleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.kaymakam Ahmet Fatih sungur ve belediye başkanı Ahmet Kürşad Apaydın tatbikatın başlamasıyla sınıfta bulunan öğrencilerle birlikte deprem anında çök-kapan-tutun uygulamasını gerçekleştirildi. Daha sonra okulda bulunan öğrenciler ve öğretmenler tahliye edilirken içeride kalan öğrencilerin kurtarılması canlandırıldı. Gerçeğini aratmayan tatbikatta tatbikat da toplanma alanında yoklama alınmasıyla öğrencilere bilgiler verildi. 

İl genelinde 625 okul, 115 bin 869 öğrenci ve 9 bin 640 öğretmenle birlikte eş zamanlı ‘Deprem Anı ve Acil Durum Tahliye Tatbikatı’ gerçekleştirildi

1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye geneli tüm okullarda saat 11.30’da eş zamanlı olarak ‘Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı’ yapıldı. İlimizde ise Halis Gülle Anadolu Lisesi’nde düzenlenen tatbikatta ilk önce deprem anı alarmı çaldı. Ardından çök-kapan-tutun yapan öğrenciler güvenli bir şekilde okul binasından tahliye edildi. Vali Salih Ayhan da öğrencilerle birlikte sıraların yan tarafına saklandı. Bahçede güvenli alana toplanan öğrencilere Belediye İtfaiye ekipleri tarafından yangın söndürme anı anlatıldı. Destek ekipler bahçede çadır kurulumu yaptı. Kızılay aracı ise öğrencilere sıcak çorba ikramında bulundu.

Afetlerin önemine dikkat çeken Vali Salih Ayhan ise “Ülkemizin büyük bölümü tabii afetler riski, nüfusun çoğunluğu da deprem tehlikesi içerisindedir.  Deprem tehlikesi bizim için toplumsal bir sorun; sel, çığ, taşkın, heyelan gibi tehlikeler de yerel ve bölgesel düzeyde risk taşıyan sorunlarımızdır. Bu yüzden, afetlerin yoğun yaşandığı bir ülkenin yurttaşları olarak, özellikle deprem bilinci ve depreme hazırlık, güvenli yaşam kültürümüzün bir parçası olmalıdır. Unutmayalım bir afetin ilk anlarında, ilk dakikalarında hep tek başınayızdır. Bizi sadece o anlardaki bireysel hazırlığımız ve bilgimiz koruyabilecektir. Sonrasında devletimizin kurumları eskiye nazaran daha iyi koordine olabilmekte, acil müdahale ve sonrasında rehabilitasyon konusunda profesyonelleşse de bireysel anlamda hepimize çok önemli görevler düşüyor. 2022 yılı İçişleri Bakanlığımız tarafından ‘Afet Tatbikat Yılı’ ilan edildi. 2021 yılında ilimiz genelinde 504 bin 674 vatandaşımıza ‘Temel Afet Farkındalık Eğitimi’ verdik. Bu eğitimlerimizi 2022 yılında da devam ettireceğiz. Ayrıca verdiğimiz eğitimlerin davranışa dönüşmesi için, bugün de olduğu gibi yıl boyunca ilimizde çeşitli tatbikatları İl AFAD Müdürlüğümüz tarafından planlayarak icra etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.