"BİRAZ DAHA SABREDİN"
31 Mart seçimlerinde önemli bir oy oranıyla Kangal belediye başkanlığını kazanmayı başaran Kürşat Apaydın, yaklaşık 5 aylık dönemini gazetemize değerlendirdi.
Tarih: 20.8.2019 09:10:45/ 4735okunma / 2yorum

 Belediyeyi ağır bir borç tablosuyla devraldıklarını belirten Apaydın, bir yandan astronomik borç yükünü azaltmaya çalışırken diğer yandanda temel belediye hizmetlerini yerine getirmenin gayreti içinde oldukların söyledi. İlçe halkının aylardır devam eden su ve yol mağduriyetine de değinen başkan Apaydın, su konusunun 20-25 gün sonra yolların ise altyapı çalışmalarının bitmesiyle gelecek yıl tamamlanmış olacağını belirterek ilçe halkından biraz daha sabretmelerini istedi.
İlgiyle takip edeceğiniz röportajı siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

-Göreve geleli yaklaşık 5 ay oldu bu süre zarfında neler yaptınız?
Göreve geldiğimiz günden beri ilçe kamuoyunun da yakından bildiği üzere bizi en fazla meşgul eden şey icra ve hacizler.  Bir nevi şeytanla uğraşmaktan besmeleye fırsat bulamıyoruz desek yeridir. Seçimden önce sık sık televizyonlara çıkarak ‘borcumuz yok´ falan deniyordu…Oysa tablonun hiç de denildiği gibi olmadığını üzülerek görmüş olduk. Neredeyse uçan kuşa borcu olan ve gırtlağına kadar borç batağına sürüklenmiş  hatta makam aracı bile icralık olmuş bir belediye tablosu devraldık.  Devir aldığımızda 42.000.00 milyon (Eski deyimle 42 Trilyon) gibi astronomik borç vardı. Biliyorsunuz bu borç tablosunu tasnif ettikten sonra afiş yaptırıp binaya astırdık. O tabloda itirazı olan varsa izah ve ispat etmeye hazırım.  

-Borçları astınız ama belediyeye kazandırılan mülkleri neden oraya yazmadınız?
Bizimde kulağımıza geliyor ‘borçları astınız ama belediyeye kazandırdığımız mükleri neden yazmadınız´ diye… Bunlar hangi mülkler bilmiyorum... 500 evler kastediliyorsa oranın durumu ortada Burası zaten biz geldiğimizde yüzde seksen doksanı satılmış durumdaydı.  Belediye şirketi vasıtasıyla taşerona yaptırılan binada 9 adet dükkan devraldık onlarda yarım yamalak durumda ne elektrik ne su şebekesi vardı... Bu dükkanları bize bıraktıkları borcu ödeyebilmek için satlığa çıkardık ancak elde edilen gelir devasa borç tablosunun yanında devede kulak gibi bile kalmadı.  Sonra orasının yapım aşaması ayrı bir alem... Kağıt üzerinde yüklenici firma akbelsan şirketi gözüküyor. Ama faturayı kesen, parayı alan başka bir şahıs. Nereden baksan karışık kuruşuk işler…
“Bütün alacaklılar sanki beni beklemiş”
Her ne hikmetse bütün alacaklılarda sanki beni bekliyorlarmış gibi seçimden sonra ‘bizim de şu kadar alacağımız var´ diye gelenin haddi hesabı yok.  Adam 2010´da belediyey iş yapmış  9,5 yıl sanki benim gelmemi beklemiş gibi seçimi önceki başkan kaybedince tamamen siyasi yaklaşımla belediyeyi icraya veriyor.  81 bin lira ödedik bu şirkete 287 bin lira daha var. Şimdi uzlaşma istiyor. Pazar yerini tutmuş adamın yerine yapmışlar mülk sahibi de icraya vermiş makam aracına kadar bağlatmış.  Pazar yeri icrası içinde 211 bin lira ödedik. Plansız programsız yapılan işler sonunda belediyeye ve ilçeye zarar olarak geri dönüyor. Ben bunları mazeret beyan etmek için yada görevden kaçma adına değil gerçek tabloyu ortaya koyma için söylüyorum.
“Yapılan/yapılmayan belli ama rakamlar muhtelif”
Belediyeyi devraldığımız gün otogar binası kastedilerek 9 milyonluk tesis yaptırdım dendi.  Bayrak tepeyi önce bedava yaptırdık dediler ben de bu bedava yapan hayır sahibi! Kişi kimse söyleyin de heykelini dikelim demiştim… Sonrasında  600 bin lira  harcadık dendi hızlarını alamamış olacaklar ki daha sonra 3 milyona mal oldu dediler…“Müfettiş istedik gelmesini beliyoruz”
Mesleğim gereği biraz bu işlerden anlarım.  Şimdi bu rakamların hangisini esas alacağız bilmiyoruz ama bildiğimiz o ki devletin işinde alırken, satarken veyahut bir şey yaparken bir ihale dosyası oluşturulur. Ben bunların hiç birisinin ihale dosyasını bulabilmiş değilim. Bunlar için müfettiş istedim aylardır bekliyoruz gelmedi. Bunların tespiti yapıldıktan sonra savcılığa da intikal ettirileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.  
“Karakol binası niye yıkıldı anlamadık”
Şimdi bakıyorsun nereye baksan sorunlar yumağı haline gelmiş. Polis karakolunun binasını yıkmışlar ve yeni binayı belediye yapacak diye de protokol imzalamışlar.  Şimdi emniyet, kaymakamlık ve valilik bu binayı niye yapmıyorsunuz diye beni sıkıştırıyorlar.  Sözde köpek çiftliğinin  idaresi ve mülkiyeti belediyeye geçmesi karşılığında  bu protokol imzalandı diye söyleniyordu maalesef öyle  bir şey de yok… Yeni polis karakolu projesi için bütçemiz mevcut değil. Bizde isteriz yeni binayı hemen yapmayı ama maddi sıkıntılardan dolayı şuan yapma olanağımız yok. Şimdi belki ilçe esnafı ile birlikte bir kampanya yapılır ve herkes bir ucundan tutarsa yıkılan  emniyet binasının yerine yenisi yapılabilir mi acaba diyorum ama esnafın içinde bulunduğu ekonomik zorluklarda hepimizin malumu …
“Tamamlanmasını bir yıl erkene aldık”
Seçimden bugüne kadar neler yapıldı konusuna gelince; Öncelikle kimse farkında değil ama devam eden alt yapı çalışmasını bir sene erkene aldık. Yani Ekim 2020 de bitecek olan projeyi biz Ekim 2019´a çekmiş olduk ki bu hiç de azımsanacak bir şey olmasa gerek.

-Suların kesilmesi elektrik tasarrufu mu?
Öyle şey olur mu ne tasarrufu  kesinlikle mecburiyetten… Yeni sistem olsa bilerek ve isteyerek bazı bölgeleri kesme imkanımız olurdu ama şimdiki sistemde  2  adet vana var kestiğimiz zaman tüm ilçenin suyu kesiliyor açtığımızda ise hepsi akıyor. Şuan ki su kesintileri tasarruf değil suyun azlığından kaynaklanıyor.  Suyumuz yeterli olsa gelecek elektrik faturası ne olursa olsun ilçenin suyunu kesmeyiz.  İlçe halkının susuz kalmaması için değil 10 ayda 50 bin lira fatura gelse da razıyız.  Çalışmalar esnasında bazı sıkıntılar oluyor ister istemez işleri yürüten firma kırılan boruları tamir etmeden üzerini kapatıp geçiyor ve bu sorundan haberimiz olmuyor… İlerleyen zamanda karşımıza çıkan herhangi sorunda fark ediyoruz bunları. Firmaya gerekli uyarıları yapsak da bunun önüne her zaman geçemiyoruz.
“20-25 gün sonra su meselesi tamam”
Tersakan suyunun kuruması bizi büyük ölçüde sıkıntıya soktu. Nasip olursa Eylül ayı içerisinde eski borulara yeni suyu vereceğiz suyun çoğalması için. Yeni borulara yeni suyu ise Ekim ayı sonunda yüzde yüz vereceğiz. Bu süreçte ilçe halkından istediğimiz şey biraz daha sabretmeleri. Görecekler ki 20-25 gün sonra muslukları patlatırcasına su vereceğiz. Bu manada Kangal  adeta su gölü olacak. Evet bayram vesilesiyle ilçemize gelen hemşehrilerimizde bir mağduriyet yaşadı. Su konusundan sonra gelecek yıl yolları da tertemiz yaptıktan sonra yapacağımız büyük festivale  herkesi davet edip helallik alacağız.
“Kaçak su kullananları ifşa edeceğiz”
Ancak bu vesileyle vatandaşlarımızın da su kullanımı noktasında anlayışlı olması lazım.  Adam bahçesini şebeke suyuyla suluyor.  İkaz edildiğinde ise  ‘parasını veriyorum bana başbakan bile karışamaz´ diyor. Yine halısını kilimini şebeke suyuyla yıkıyor bu tür şeylerde su azalmasında etken oluyor. Bir diğer konu şu ana kadar  kaçak su kullanan 68 kişi tespit ettik. Bunlara kesinlikle göz yummayacağız ve gerekirse isimlerini kamuoyuna açıklayacağız.  Tüm ilçenin hakkını üç-beş kişinin çalmasına müsaade etmeyeceğiz.

-Belediyenin şirketlerle diyaloğu nasıl?
Konya Şeker ve Demir Export başta olmak üzere ilçemizde faaliyet gösteren şirketlerle diyalogumuz mükemmel denecek boyutta.  Bu şirketlerin ilçemize olan katkılarını arttırmak adına elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye devam edeceğiz. Termik santrali alan şirketin ilçemize katkılarını arttırmanın yollarına bakmak yerine olur olmaz davalar açılmış ve maalesef  bu davaların hepside belediyenin aleyhine neticelenmiş. Bu davalar sebebiyle belediyenin maddi kayıpları olmuş.  Şimdi biz  bu diyalogları daha sağlıklı bir noktaya getirdik.
Özellikle Torku ve demir export şirketi ile hukiki ve beşeri ilişkilerimiz gayet iyi düzeyde.  Ancak maalesef Demirexport  şirketi bu yıl sonunda şantiyesini kapatıyor. Bu durumdan dolayı üzgünüz. Bu şirketlerden belediye olarak  çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyorduk .  Mesela 2020 de yapmayı planladığımız büyük  festival için kendileri her türlü yardımı yapacaklarını ifade ettiler. Diğer maden şirketlerini de ziyaret ettik fakat mücavir alan dışında oldukları için belediye olarak herhangi bir pay alma durumu yok.  Bunları mücavir alan içine sokmak için ilgili köy muhtarlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Ancak beşeri ilişkileri sağlıklı tutarak işçi ihtiyaçlarını Kangal´dan temin etmelerini sağlıyoruz. Mesela biz göreve geldikten sonra 15-20 gencin o maden şirketlerinde iş başı yapmalarına vesile olduk.

-Bozulan yolları  kim yapacak?
Yetkili firma ile bu konuda konuştuk fakat sözleşmede böyle bir maddenin bulunmadığını belirterek buna itiraz ettiler. Kazılan yollardan çıkan taşların mücavir alanımızı işgal etmesi ve çevre kirliliğine yol açmasından dolayı işgaliye ücreti istedik ancak sözleşme maddesinde böyle bir maddenin olmadığını söylediler. Açıkçası bizden önce yapılmış olan bu sözleşme tamamen firmanın lehine tasarlanmış, belediyemizin ise aleyhine imzalanmış bir sözleşmedir. Altyapı çalışmaları tamamlandığında yollar elbette bu şekilde kalacak değil. Belediye olarak yolları en güzel şekilde yeniden yapacağız.

-Meclis üyeleri ile uyum problemi var mı?
Belediye meclisimiz tam bir uyum içinde çalışıyor.  Gerek diğer siyasi partiler gerekse bizim partiden seçilmiş olan meclis üyelerimiz arasında herhangi bir uyuşmazlık söz konusu değil. Benim içinde hiçbir farkları yoktur. Hepsi yakından tanıdığım abim yada kardeşim gibi hiç biriyle zerre sıkıntımız yok. Hatta  ayda bir yapmış olduğumuz belediye meclisi toplantılarımıza halkında katılım sağlamasını istiyorum ama şu ana kadar gelen olmadı. Sonuçta hepimizin ortak paydasının Kangal´a hizmet olduğunu düşünüyorum.

-İŞKUR  Projeleri devam edecek mi?
Bilindiği gibi İŞKUR bir devlet projesi.  Bildiğim kadarıyla şuan tüm Türkiye´de durdu. Eğerki öyle bir imkan olursa elbette faydalanmak isterim. Sonuçta ilçemizde katma değer oluşturacak her tür projenin belediye olarak takip ve destekçisi oluruz… Ama şunu da belirtmek isterim ki bu işi siyasi saiklerle istismar vesilesi yapılmasına ve bankamatik elemanı olmasına izin vermem. Eskiden oluğu  gibi 40 kontenjanın hepsini bayan olarak almayacağım bu konuda tavrım nettir. Mesela 40 işkur işçisinden belki 5 tanesi bayan olabilir. Alınacak işçiler arasında ciddi anlamda işimize yarayacak kişileri seçeriz ve aldığımız işçilerin çocuk sayısı, yaşam standartları gibi ihtiyaç önceliğini de dikkate alırız.

-Belediyeye yeni elamanlar mı alındı?
Belediye bünyesinde bulunan 12 çalışanı bulunan akbelsan şirketine ihtiyaca binaen yeni elamanlar aldık ve bu sayıyı 41´e çıkardık.  Önceden çalışanlardan 9  kişinin  dört yıldır sigortası dahi yatmıyormuş. Şimdi bir tane dahi sigortasız çalışan yok. İşe aldıklarımız arasında çoğu bana oy vermeyen vatandaşlar var. Kaldı ki ben seçim çalışması sürecinde kimseye seni işe alacağım gibi vaatlerde bulunmadım.  Bu manada seçimlerde benden rahat kimse yoktu. Yani aldığımız elemanlar siyasi söz gereği değil ciddi anlamda eksiklik ve ihtiyaçtan dolayı alınmıştır

-Diğer siyasi partilerle aranız nasıl ?
Diğer siyasi partilerden değil ama hükümet partisinden beklentim büyüktü ve onlardan bana karşı bir sıcaklık bekliyordum. Seçimi kazandığım zaman bana yaklaşımları iyi oldu. Gerek ilçe başkanı gerekse il genel meclis üyesi beni ziyarete geldiklerinde her konuda özellikle Ankara boyutunda siyasi anlamda destekleyeceklerini söylediler. Sen önümüze düş biz arkandan geliriz dediler. Sonuçta bu memleket bizim falan gibi laflar ettiler ama aradan 5 ay gibi zaman geçti hiç kimseden ne ses var nede görüntü… Öte yandan kendisi de Kangallı olan Sivas belediye başkanı Hilmi Bey´den dört kez randevu talep ettik ancak şu ana kadar oradan da ses soluk çıkmadı. Tabi bu durum beni üzdü fakat hiç de dert değil biz her halükarda ilçemize hizmet etmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz ve çalışacağız.

-İstifa edip başka partiye geçmeyi yada ´bağımsız´ kalmayı düşünüyor musunuz?
Hayır öyle bir düşüncem yok. Bu kadar insan inanmış bize oy vermiş. Yüzde 1´lik bir siyasi partiden aday oldum ve yüzde 50´lik potansiyeli olan partiyi ezdik geçtik. Bize güvenip oy verenlerin guruyla oynamak istemem.

-Seçimde söz verilen hayvan pazarı ve hamam projesi ne zaman hayata geçecek?
Hayvan pazarı için sunduğumuz proje onaylandı. 222 dönümlük arazi onayı verildi fakat biz bu 222 dönümlük araziyi 500 dönüme yükseltmek için mücadele veriyoruz.
Hayvan pazarı yanı sıra, slaj yeri, gübre atık yeri, mezbaha, sosyal donatı binalarının da içinde olduğu kompleks bir tesis olarak yapmayı planlıyoruz. Tarım ve hayvancılığa oldukça müsait olan ve yıllardır hasreti çekilmiş bu hizmeti Kangal´a kazandırmayı çok önemsiyoruz.
“Hamam inşaatı gelecek yıl başlayacak”
Hamam konusuna gelince bu sene içersinde eski hamamı yıkmayı planlıyorduk fakat gelen tepkiler üzerine iptal ettik ve eski sistemi yeniden faaliyete geçirdik. Zaten biçercinin samancının yoğun olduğu bir dönemde mevcut hamamın yıkılması uygun olmazdı. Ancak bu sözümüzü elbette hayata geçireceğiz. Yeni hamam inşaatına  önümüzdeki sene başlamayı planlıyoruz.

-Yeni borçlanma yaptınız mı?
İlçe genelinde  aciliyet gerektirdiğinden sadece 500 evler bölgesi için iller bankasına 900 bin TL yeni borçlanma yaptık.  Onun haricinde herhangi bir borçlanma yapmadık. Önceden gereğinden fazla borçlanmış bir belediyeyi yeni borç yükünün altına sokmak doğru olmaz. Kıt kaynaklarla en güzel hizmeti vermenin gayreti içinde olacağız.

-Maaşlarını ödeyebiliyor musunuz?
Bilmediğimiz spontene gelişen bir olay olmaz ise haciz icra gibi sebeplerden dolayı sıkıntılarımız olmaz ise personel maaşlarında herhangi bir sıkıntı olmaz. Bu arada bir kez daha ifade etmek gerekirse ben hafta sonu Cumartesi-Pazar dahil belediyedeyim ve günde 10-12 saat çalışıyorum. İlçe halkımızdan isteğim o ki sağda solda kulaktan dolma bilgilere itibar etmeden belediyemizle ilgili konularda bizim yanımıza gelerek sağlıklı bilgiler edinebilirler.
Bu vesileyle özveri içinde çalışan personelimize ve seçimden sonra da  desteklerini esirgemeyen, özellikle su ve yol konusunda büyük sabır gösteren halkımıza teşekkürlerimi sunuyorum.
      
Not: Röportajda ilgili taraflar için cevap hakkı her zaman geçerlidir. (Kangal Gündem)
                             Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇOĞU GİTTİ KALDI BİRAZ DAHA SABREDİN
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
mustafa uyanık
20.8.2019 13:03:20
İNŞİRAH SURESİ (94)5/6 AYET5 - Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. 6 - Evet, zorlukla beraber bir kolaylık var Teyzeoğlu kangal bizim daha iyi bir kangal için hep yanındayız birlikden rahmet doğar
Kangal
25.8.2019 12:31:29
Sayın başkan diyorki,"5 aydır şeytanla uğraşmaktan besmele çekmeye fırsat bulamadık". Çarpıcı bir ironi. Bizim bir kısım insanımız maalesef işe hep şeytanla uğraşarak başlar, baktıki şeytanı altedemiyor, son çare olarak çeker besmeleyi. Oysa esas olan her işe besmele ile başlamaktır. Besmele demek Allah´a güvenmek ve O´na sığınmak demek. Bu kadim beldeye yazık oluyor. Bütün zenginlikleri fitne, fucur yüzünden heba ediliyor. Başkan işin zor. Fakat iman varsa imkân vardır. İnşirah ne güzel müjde. Rabbim hepimize inşirah versin.
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
Milli Görüş´ün tek temsilcisi Saadet Partisi´nin 7´nci Olağan Büyük Kongresi Ankara´da gerçekleştirildi. Başta genel başkan Temel Karamollaoğlu´nun memleketi Sivas olmak üzere tüm şehirlerden kongreye akın eden milli görüşçüler ‘Gelecek Saadet ile gelecek´ ana sloganı ile yeniden büyük bir şahlanışın izlenimini verdi.
Bende Adayım
Bende Adayım
Geçtiğimiz hafta 30 Eylül´de İlçe ve il kongre takviminin açıklanmasıyla birlikte CHP´nin ilçe başkanlığına talip olan aday adayları da belli olmaya başladı.
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BBP Kangal ilçe başkanı Turan Sığırcı, belediyeye yönelik eleştirelere cavap verdi.
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü gazetemize konuştu.
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Kangal´da ikili eğitim veren Kuşkayası İlköğretim Okulu´nun taşımalı sisteme geçirilmesi ve ilçe merkezinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesinin diğer lise ile birleştirilmesine tepki gösterdi.
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Kangal Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye makam odasında yapılan toplantıda personel alımı ve iş makinası satışından oluşan iki madde görüşüldü.
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Kangal Belediye Başkanı Kürşad Apaydın, belediyenin borç ve alacaklarını büyükçe bir afiş yaptırarak belediye binasına astı.
Sorunları birlikte çözeceğiz
Sorunları birlikte çözeceğiz
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilçelerinden seçilerek İl Genel Meclisi´ne girmeyi başaran meclis üyeleri, Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı toplantılarının son oturumunda gündem dışı söz aldı.
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
Önceki gün gerçekleştirilen 2019 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı´nda konuşan Sivas´ın yeni Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “ben” değil “biz” anlayışıyla 5 yıl boyunca Sivas´a en güzel şekilde hizmet edeceklerini söyledi.
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
KANGAL MERKEZ VE KÖY MUHTARLARI MAZBATALARINI ALARAK GÖREVLERİNE BAŞLADILAR
Karasu´dan veda
Karasu´dan veda
Beş yıl boyunca il genel meclisinde CHP üyesi olarak Kangal´ı temsil eden Sırrı Karasu, seçim sonrasında esnaflara veda ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
31 Mart Pa­zar gü­nü ya­pý­lan ma­hal­li ida­re­ler se­çim­le­ri­nde ilçemizde belediye başkanlığı yarışını kazanan isim Kürşad Apaydın oldu.
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
Sivas´ta 31 Mart yerel seçimlerinden başarıyla çıkan isim AK Parti´nin adayı Kangal/Alacahanlı hemşehrimiz Hilmi Bilgin oldu.
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İl genel meclis üyeliğine Akpartiden 4381 oyla Emin Ünlüer, 3729 oy ile BBP ‘den Hulusi Şahin seçildi.
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
Kangal belediye başkanı seçildiğinde “Ayrıştıran değil birleştiren, ortak akıl anlayışı ile çalışacağız” diyen BBPKangal belediye başkan adayı Ahmet Kürşad Apaydın, Belediyenin Tarım ve Hayvancılık ile Madencilikle ilgili projelerini 6 başlık altında sıraladı.
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
"Muhsin Yazıcıoğlu nasıl öldü?" "Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?" soruları ölüm yıldönümünde araştırılıyor.
 Muhtar eşit ve adil olmalı
Muhtar eşit ve adil olmalı
İlçemiz Zafer mahallsinden muhtar adayı olan Tolga Korkmaz, gazetemize göndermiş olduğu kısa tanıtım yazısı ile adaylığını değerlendirdi.
Bakan Varank´tan Sivas ziyareti
Bakan Varank´tan Sivas ziyareti
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi´nin imza törenine katıldı. Projenin detayları hakkında bilgi veren Bakan Varank, 10 milyon lira kaynak aktaracaklarını söyledi. Bakan Varank´tan kangal köpeğine yönelik projler konusunda da destek istendi.
“Yarım Kalan Hizmetler İçin Bir dönem daha istiyoruz”
“Yarım Kalan Hizmetler İçin Bir dönem daha istiyoruz”
Sivas milletvekili Mehmet Habib Soluk Kangal Ak parti nin seçim bürosunun açılışına katıldı. Soluk, İlçede yarım kalan hizmetlerin tamamlanması için bir dönem daha Mehmet Öztürk´e fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.
ÖNCELİĞİMİZ HALKIN MUTLULUĞU
ÖNCELİĞİMİZ HALKIN MUTLULUĞU
Saadet Partisi Sivas İl Teşkilatı Atatürk Caddesi Kepçeli mevkiinde seçim irtibat bürosu açılışı yaptı.
Burası alelade bir şehir değil
Burası alelade bir şehir değil
31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kalırken, ilimiz bakanların uğrak yeri olmaya devam ediyor
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları