ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI KONUŞULDU

İlimizde faaliyet gösteren çiftçilerin sorunları Sivas İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hüseyin Aktepe tarafından Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a iletildi.

Pandemiyle mücadele edilen 2020-2021 yılı üretim sezonunda kuraklığın yol açtığı kayıplar yaşandığına dikkat çeken Aktepe, “Bu dönemde çiftçilerimizin yoğun emek vererek ürettikleri ürünler, kuraklıktan büyük zarar gördü. Kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize dekar başına nakdi hibe kuraklık desteği verilmelidir. Yaşanan kuraklık; üretim sezonunda harcanan emeğin, kullanılan tohumun, atılan gübrenin ve ilacın karşılıksız kalmasına neden oldu bu durum üretim maliyetlerinin artmasına özellikle mazot ve gübre fiyatlarında yüzde 90’a varan artışlar da etkili oldu” dedi.

Yaşanan fiyat artışlarına değinen Hüseyin Aktepe şunları kaydetti; “Kuraklıktan zarar gören üreticilerin elinde yeterli ürün olmayacağı için fiyat artışlarından da yeterince faydalanılması mümkün olmayacak. Bu mağduriyetin telafi edilmesi için 2008 yılında olduğu gibi, bu yılda kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına nakdi hibe kuraklık desteği verilmelidir. Özellikle buğday, arpa, nohut ve yem bitkilerinde nisan, mayıs yağışları çok etkilidir. Bu nedenle ürünlerin üretiminde İç Anadolu bölgesinde büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Hasat zamanı yaklaşan bölgemizde mayıs ayının sonuna kadar yeterli yağış olmadığı için hububat tarlalarına genellikle biçerdöverler giremeyecektir. Saman hayvancılıkta en fazla kullanılan kaba yem kaynağıdır. Hububatta yaşanan kayıp ve bitki boylarının kısa kalması saman arzına yönelik tedbirler alınmalı, stoklamaya yönelik girişimler önlenmelidir.