Çifçilerimizin mağduriyeti devam ediyor

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan,  Komşu ilçemiz Ulaş’a bağlı Bostankaya köyünde geçtiğimiz yıl kapatılan şeker pancarı kantarında çiftçiler ile buluştu.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan,  Komşu ilçemiz Ulaş’a bağlı Bostankaya köyünde geçtiğimiz yıl kapatılan şeker pancarı kantarında çiftçiler ile buluştu. Karasu, “Ne yazık ki çiftçilerimizin mağduriyeti devam ediyor” dedi.
Yıllardır Malatya Şeker Fabrikasının Ulaşlı çiftçilerin pancarını sorunsuz aldığını dile getiren Karasu, “Şeker kantarının kapatılmasının ardından sorunlar başladı. Şeker fabrikası çiftçilere ‘kendi pancarınızı kendiniz getirin’ diyor. Yani çiftçinin kendi pancarını sökmesini, yüklemesini ve 220 kilometre uzaklıktaki Malatya’ya yine kendi imkanlarıyla götürmesini istiyorlar.’’ ifadelerini kullandı.

İktidar yetkililere seslenen Karasu, ‘’Sivas sahipsiz değil, Sivas’ın çiftçisi sahipsiz değil. Çiftçimizin bütün yıl emek verip aldıkları tek ürünü de böyle heba edemezsiniz’’ derken, ‘’Kış geliyor, eğer bu konuya bir an önce müdahale edilmezse pancarın üzerine kar yağacak ve çiftçilerimizin tüm emekleri boşa gidecek.’’ şeklinde konuştu.
Bölgenin en kaliteli şeker pancarının Sivas’ta üretildiğini kaydeden Karasu, ‘’Çiftçimizin üretmiş olduğu pancar bölgenin açık ara en kalitelisi ancak siz neye hizmet ettiği belli olmayan bir kararla bu kaliteli ürünü çöpe atıyorsunuz. Çiftçimizin talebi net; ya Bostankaya kantarı yeni açılsın veya çiftçimizi serbest bırakın istedikleri farikaya pancarını verebilsinler.’’ dedi.