ÇEVRE GÜNÜNDE BİSİKLET TURU

Kangal gençlik spor ilçe müdürlüğü 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü sebebiyle bisiklet turu düzenledi.

İlçe gençlik spor  müdürü Burhan Kapkaç ve birçok kurum müdürünün katılımıyla gerçekleşen bisiklet turu  kaymakamlık binası önünden başlayıp çevreyolunda bulunan köpek heykeline  gidiş dönüşle tamamlandı. Etkinliğe katılanlar çevre duyarlılığı ve sporun önemine değindi. 
 
İl Merkezinde yürüyüş yapıldı
5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle ilimizde Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürüyüş programı düzenledi

İlimizde 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle program düzenlendi.  Programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ve diğer il protokol üyeleri katıldı. Millet bahçesi önünde başlayan yürüyüşe il protokolü öncülük ederken bisikletliler ve vatandaşlar da eşlik etti. Yürüyüşe katılanlar ellerinde çevre duyarlılığı için yazılmış pankart ve dövizler taşıdı.

Çevre bilincinden bahseden Vali Salih Ayhan, “Bize miras olan emanet olan bu doğayı inancımızın ve örfümüzün de gereği olarak güzel bir şekilde kullanmalıyız. Çünkü bu canlılar insanlığa hizmet ediyor. 

Birlikte yaşadığımız bu dünyayı güzel bir şekilde kollama dengesine uygun bir şekilde kullanarak gelecek nesillere bırakmaktır. Tüm kamu ve kamu kuruluşları doğanın dokusuna uygun bir yapılaşmaya gayret göstermekte. 10 yıl öncesi ve sonrasına baktığımız zaman biyolojik çeşitliliğin ciddi manada azaldığını görüyoruz. Dolayısıyla doğanın bu gidişatı bize güçlü mesajlar vermekte. Bizler bunun için elimizden geldiğince gayret ediyoruz. Yaptığımız projelerin de bu çerçevede yapılması gerekiyor. Bir doğal sistem var ve bu sistem bozulduğunda bizler, evlatlarımız zarar görecek" ifadelerine yer verdi.

Tasarrufa ve çevreye verilen öneme dikkat çeken Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, "Bugün içerisinde bulunduğumuz yılda hepimiz görüyoruz ve biliyoruz ki kuraklıktan dolayı su sorunu yaşanıyor. Suyu tasarruflu kullanmak, daha etkin kullanmak adına başta kamu kurum ve kuruluşlarımız olmak üzere sivil toplum örgütlerimiz ile birlikte hemşerilerimiz nezdinde bu tasarruf duygusunu aşılamamız gerekiyor" diye konuştu.