ÇARŞI ESNAFI SIKINTILI!
Kangal çarşı merkezinde bulunan esnaflar şu sıralar oldukça sıkıntılı. Ramazan bayramından önce trafik komisyonu kararı ile Kangal/ Malatya caddesinde ki yol güzergahında park yasağı kararı alınmıştı.
Tarih: 7.8.2019 13:05:34/ 778okunma / 1yorum

Uygulamadan duymuş oldukları rahatsılığı ifade eden esnaflar “Zaten şunun şurasında sılayı rahim için memleketlerine gelen gurbetcilerimiz sebebiyle bir-iki aylık hareketlilik oluyor ve biraz işler kıpırdıyordu. En azımdan gurbetçi yoğunluğunun olduğu bu dönemde 10 dakika müsade edilse yeterli olacak. Kaldıki  polis memuru arkadaşlar zaten 10 dakikada bir devriye atıyorlar bu süreyi aşanlara ceza yazsınlar. Toptancımız geliyor mal indiremiyoruz ve oldukça perişanlık çekiyoruz.” diyerek mağduriyetlerini dile getirdiler.

ESNAF ODASI: ESNAFIMIZ MAĞDUR OLUYOR
Bu kapsamda gazetemize konuşan esnaf odası başkanı  Oğuz Erdoğan cadde esnafıyla birlikte kaymakam Cuma emeç ‘e sorunlarını anlatmak için ziyarette bulunduklarını ifade etti.
Oda başkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet “Zaten sezonluk işiniz oluyor gurbetçilerin yoğun olduğu şu dönemde  bir miktar müsamaha istiyoruz. Bu baskıdan dolayı toptancı esnafı ve vatandaşlar çarşıya giremez oldu”  diyerek kaymakam beye sıkıntılarını anlattıklarını ancak ‘alınmış komisyon kararı var. İki taraflı düzensiz parklar ilçenin trafik akışını engelliyor. Bu işe bir düzen getirmemiz lazım.Herkes kurallara uymayı öğrenecek´ şeklinde cevap aldıkları söylediler.

Oda başkanı Oğuz Erdoğan ise ilçede bulunan kurumsal marketlerin önünde hiç bir yaptırım olmazken yerel esnaflarımızın müşterilerine 10 dakikalık park yasaklanıyor. Kaldıki buralara konulan dubaların zaten araç parkının yapılmasından farkı kalmıyor.” diyerek bölge esnafının mağduriyetini  dile getirdi.  

“KARAR DOĞRU UYGULAMA DEVAM ETMELİ”
Trafik Komisyonunun karar ve uygulamasını daha soğukkanlı değerlendiren kimi esnaf ve vadandaşlar ise düşüncelerini  şu şekilde özetlediler. “ Kaymakamlık ve emniyetin uygulaması  gayet yerinde hatta geç kalmış bir uygulama. İlgili caddenin her iki tarafına yapılan araç parkları çarşıyı adeta kilitliyordu. Özellikle pazartesi ve perşembe günleri tam bir keşmekeşlik yaşanıyordu. Bu bakımdan kaymakamlığa teşekkür eidyoruz. Ancak ufak tefek yöntemlerle esnaflarımızın mağduriyetide giderilebilir. Zaten asıl yoğunluk sabah 9:00 ile akşam 17:00 arasında yaşanıyor. Toptancı araçlarına akşam saatlerinde serbest yapılır. Lokantacı esnafımız yemek yemeye gelen müşterilerine vale hizmeti sunarak araçlarını uygun yerlere çekebilirler.. Ama asıl kalıcı çözüm ise belediyemizin güzel bir planlama yaparak ilçeye alternatif caddeler kazandırması olacaktır. Mesela önüne dubaların konduğu dükkanların arka tarafındaki yol atıl halden kurtarılarak hale yola konulabilir. Çarşının merkezi olmasına rağmen tam bir mezbele ve virane görüntüye sahip. Benzer durum karşı dükkanların arkası için de geçerli. Çarşı dediğin yer eni konu bir caddeye sıkışmış durumda... Yani dememiz o ki ilçeye yeni caddeler kazandırmalı. Cadde ve yol olmadan  ne ticaret olur ne gelişme olur....”  

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇARŞI ESNAFI SIKINTILI
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İlyas Yılmaz
13.8.2019 23:30:49
Çift taraflı park gerçekten büyük sıkıntı trafik açısından. Belirtildiği üzere caddenin arkasinda bulunan sokak tek yön olarak kullanılsa daha iyi olur.
100. Yıl Coşkuyla Kutlandı
100. Yıl Coşkuyla Kutlandı
Cumhuriyetin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi´nin 100. yıl dönümü kutlama etkinlikleri aylar öncesinden başlayan etkinlikler, kongrenin yapılışının 100. yılında yapılan programlarla devam etti.
Kurtuluşa Giden Yolda Kangal
Kurtuluşa Giden Yolda Kangal
Prof. Dr. Hulusi Koçak yazdı; Kurtuluşa giden yolda Kangal
4 Eylül etkinlikleri dolu dolu geçecek
4 Eylül etkinlikleri dolu dolu geçecek
8. Sivas Kitap Günleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Sivas ziyaretine ilişkin olarak Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından Buruciye Medresesi´nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Kangal´a Yeni İcra Müdürü
Kangal´a Yeni İcra Müdürü
Kangal icra müdürlüğüne Musa Saygın atandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 Eylül´de Sivas´ta
Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 Eylül´de Sivas´ta
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Eylül Çarşamba günü Sivas´ta olacak.
Emeğe Saygı Adalete Davet
Emeğe Saygı Adalete Davet
Memur-Sen dün tüm ülke genelinde “Emeğe saygı Adalete davet” adı altında basın açıklamasında bulundu.
Tarım aletleri sergisi  büyük ilgi gördü
Tarım aletleri sergisi büyük ilgi gördü
Sivas Kongresinin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından geçmişten günümüze tarımda kullanılan araç ve gereçler sergilendi.
Demiryolu modernizasyonu tamamlanacak
Demiryolu modernizasyonu tamamlanacak
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nin ilk, 1963 yılında başlatılan planlı dönem sürecinin ise 11.´si olan 2019 – 2023 Kalkınma Planı açıklandı. Sivas; kalkınma planında “Kars-Erzurum-Erzincan-Sivas-Malatya-Gaziantep” güzergâhı bağlamında ele alındı. 209 sayfadan oluşan kalkınma planında aralarında ilimizin de bulunduğu bu 6 ilde demiryolu modernizasyonunun tamamlanacağı ifade edildi.
"Bal Üretiminde Sivas Önemli Bir Yerde Olacak"
"Bal Üretiminde Sivas Önemli Bir Yerde Olacak"
Sivas Valisi Salih Ayhan, merkeze bağlı Karabalçık, Hafik´e bağlı Beykonağı Köyü ile Tozanlı Vadisi ve Melekdede mevkiinde bulunan ormanlık alan arazisinde incelemede bulundu.
Arpa yüklü kamyon devrildi
Arpa yüklü kamyon devrildi
Arpa yüklü kamyon devrildi, tonlarca arpa yola saçıldı.
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ  MÜZE OLACAK
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
Vali Salih Ayhan, köy ziyaretleri kapsamında Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünü ziyaret ederek, halkla bir araya geldi. Ziyarette; Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek de yer aldı.
Kangal´da yeme içme festivali yapıldı
Kangal´da yeme içme festivali yapıldı
İlçemizde bu yıl ilki gerçekleştirilen “Kangal Bayram Şenliği ve Kültürel Gastronomi Festivalinde” yöresel lezzetler görücüye çıktı.
BİK Genel Müdürlüğüne Rıdvan Duran atandı.
BİK Genel Müdürlüğüne Rıdvan Duran atandı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzasıyla, 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete´de yayımlanan 2019/275 sayılı atama kararıyla Kurumumuz Genel Müdürü olarak Rıdvan Duran atandı.
YILMAZ´DAN ZİYARET
YILMAZ´DAN ZİYARET
Milli Savunma Komisyon Başkanı ve Sivas Milletvekili Sayın İsmet YILMAZ ilçemizde bulunan gölet ve barajlarda incelemelerde bulundu. YILMAZ, belediye başkanı Kürşat Apaydın´ı da ziyaret ederek başarılar diledi.
İhtiyacımızı bu bölgeden karşılayacağız
İhtiyacımızı bu bölgeden karşılayacağız
Merkezi Sivas´da bulunan Kangal-Der yönetimi ilçemizde bir süre önce faaliyete başlayan Köseoğlu firmasına ziyaret etti. Ziyarete dernek başkanı Mustafa Buğra´nın yanısıra ilçe temsilcisi Mahmut Üngör, yönetim kurulu üyelerinden Gürbüz Ballı ve İsmal Akpınar´da katıldı.
“Kanım sana feda olsun gardaşım”
“Kanım sana feda olsun gardaşım”
Kan bağışı kampanyasına kaymakam Cuma Emeç ve belediye başkanı Kürşat Apaydın´da katıldı.
HANE BAŞI 300 TL
HANE BAŞI 300 TL
Aylardır alt yapı çalışmalarının devam ettiği ilçemizde kanalizasyon ve içme suyu hattındaki çalışmaların % 80 lik kısmının tamamlandığı ifade edildi. Ancak yeni şebeke bağlantısı için istenen katkı payı vatandaşların tepkisine yol açtı.
Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odasına yeni tefrişat
Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odasına yeni tefrişat
Kangal Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odası mevcut binasını bakım onarımdan geçirerek tefrişatını yeniledi. İlçe esnafı bundan böyle kooperatif ve oda yönetiminden daha nezih bir ortamda hizmet alacak.
İLETİŞİM BAŞKANLIĞINA ÖDÜL
İLETİŞİM BAŞKANLIĞINA ÖDÜL
Halkla İlişkilerin Oscarları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının oldu
Kolaylı: “Yerel basın erteleme bekliyor”
Kolaylı: “Yerel basın erteleme bekliyor”
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yazılı bir açıklama yaparak, yerel basın kuruluşlarından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ´´vergi borcu yoktur´´ yazısı istenmesine ilişkin uygulamanın ertelenmesini istedi
Gün Dönümü şiir akşamlarının 2. si yapıldı
Gün Dönümü şiir akşamlarının 2. si yapıldı
Başkanlığını ilçemizde uzun yıllar öğretmenlik yapan Aydın Yılmaz´ın yapmış olduğu Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Sivas Şubesi tarafından "Gün Dönümü Şiir Akşamları" programının ikincisi düzenlendi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6665
EURO
6.2876
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kıyamet günü herkes birbirinden davacı olur. Hatta tokuşan koyunlar bile..

Hz. Muhammed
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları