Çanakkale Zaferi Coşkuyla Kutlandı

18 Mart Çanakkale  Zaferi ve Şehitleri Anma Günü  yurdun dört bir yanında olduğu gibi İlçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

18 Mart Çanakkale  Zaferi ve Şehitleri Anma Günü  yurdun dört bir yanında olduğu gibi İlçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
 
İlk olarak  İbadullah Camii'nde kılınan sabah namazı ile başlayan programda  Kangal hafızlık eğitim merkezi öğrencileri tarafından  tüm şehitlerimiz için Kuran'ı Kerim okunarak dua edildi. 

Namazın ardından çay poğaça ikramı da yapılan programın ardından ilçe meydanında bulunan  Atatürk Anıtına Kaymakamlık  ve Belediye adına çelenk sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından yapılan çelenk sunumu kaymakam Erinç Demir ve belediye başkan   vekili Yakup Durmaz tarafından gerçekleştirildi. Kangal Koç Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan  18 Mart Çanakkale zaferi konulu proğram, katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi ve öğrencilerin performansı takdirle karşılandı .

İlçe jandarma komutanlığında görevli  personel tarafından yapılan günün anlam ve önemini belirten konuşmanın  ardından İlçe kabristanında bulunan şehitler mezarlığı ziyaret edilerek şehitlerin ruhuna fatiha okundu. 

Mezarlığın ardından Kangal balıklı kaplıca da Kaymakam Demir ve İlçe protokolü şehit aileleriyle biraraya geldi.  Yemek sonrası kısa bir konuşma yapan Kaymakam Demir; "Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme,tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı" dizelerinde olduğu gibi bu toprakları bizlere vatan yapan kahraman şehitlerimizin siz değerli aileleri ve gazilerimiz, bizim her daim baş tacımız olduğunuzu ve her daim sizlere minnettar olduğumuzu  bilmenizi isteriz” dedi.  

Ardından Kangal Ayşe Nuriye Taşbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonumda  Koç Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan  18 Mart Çanakkale zaferi konulu proğram katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi ve öğrencilerin performansı takdirle karşılandı .

Program sonunda çeşitli kategorilerde dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Erinç Demir, Cumhuriyet Savcısı  Alper Özgür KÖK ve Kangal Belediye Başkan Vekili  Yakup DURMAZ tarafından takdim edildi. 

İL MERKEZİNDE DE YOĞUN ETKİNLİK VARDI
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde 'Şehitler Günü Anma Programı' düzenlendi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından gerçekleştirilen programda ilk olarak günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapıldı. Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın anma mesajının okunmasının ardından Asım Şahin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinin hazırladığı 106. yıl kısa filmi ve oratoryo gösterisi gerçekleştirildi. 
Duygu dolu anların yaşandığı program, 'Çanakkale Şehitlerine Şiirini Güzel Okuma Yarışması' ödül töreni ile sona erdi.

“Ne kadar gurur duysanız azdır”
Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni Gerçekleştirildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından şehit aileleri ve gazilere gönderilen, “Devlet Övünç Madalyaları” tüm illerimizde eş zamanlı düzenlenen törenle hak sahiplerine verildi.  Bu kapsamda İlimizde de 3 aileye Devlet Övünç Madalyaları, Vali Salih Ayhan tarafından takdim edildi. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde önemli bir programı daha gerçekleştirdiklerini dile getiren Vali Ayhan, “Devletimiz kendisine hizmet edeni unutmaz. Şehit ve gazi ailelerimize takdim edilen Devlet Övünç Madalyası ve Beratları bir mirastır. Evlatlarınıza bırakacağınız en güzel ve en anlamlı miras, bu emanetlerinizdir. Ne kadar gurur duysanız azdır.” dedi.

Şehitlerimizin Kabirlerine Karanfil Bırakıldı 
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü nedeniyle Garnizon Şehitliği'nde ise şehitler anıtına çelenk sunum programı gerçekleştirildi. Daha sonra duygu ve düşüncelerini paylaşan Vali Salih Ayhan Şeref Defterini imzaladı. Şehitlerimize dualar edilmesi ve kabirlerine çiçek bırakılmasının ardından Şehitler Müzesi gezildi. Polis Şehitliği'ni de ziyaret eden Vali Ayhan, gazilerimiz ve il protokolü, şehit emniyet 

mensuplarımızın kabirlerine yapılan dualar sonrası karanfil bıraktı. Kahraman şehitlerimizin kabirleri başında bekleyen aileleri ile bir süre sohbet eden Vali Salih Ayhan, "Sizlere minnettarız" ifadelerini kullandı. 

Şehit Aileleri Ziyaret Edildi
Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi şehit ailelerini de ziyaret ederek onlarla bir süre sohbet etti. Şehit Piyade Çavuş Ali Rıza Yılmazsoy'un annesi Saire Yılmazsoy'u hanesinde ziyaret edan Vali Ayhan ve beraberindekiler, ailenin taleplerini dinleyerek şehidin annesine sağlıklı uzun ömürler diledi.
Şehit Piyade Astsubay Tevfik Ayhan Gençleşen‘in babası Şener Gençleşen'i de ziyaret eden Vali Salih Ayhan, "Evlatlarınız, vatanımız için şehadet şerbeti içti. Şehit olurken de bizlere emanet olarak ailelerini bıraktı. Bu emanete her zaman sonuna kadar sahip çıkacağız." İfadelerini kullandı.

Anma programları; 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü’nün (SİVDAK) yürüyüşünün akabinde il protokolü ve şehit yakınları ile gaziler arasında düzenlenen halı saha maçı ile sona erdi.