?CAMİLERİMİZ TOPLUMUN KALBİ GİBİDİR?

Ramazan ayının başlamsıyla birlikte köşe yazılarını okuduğunuz ilçe müftüsü Muttalip Karataş ile kısa bir söyleşi yaptık. İlgi duyacağınızı umuyor bir kez daha hayırlı ramazanlar diliyoruz.

Kangal ilçe müftüsü Muttalip Karataş kimdir ve Kangal´dan önce nerelerde görev yaptı?

1976 samsun doğumluyum. İlk okulu doğduğum köyde tamamladım akabinde İstanbul da hafızlık yaptım ve daha sonrasında yine İstanbul da imam hatip lisesini bitirdim . İmam hatip lisesinden sonra bursa uludağ üniversitesinde ilahiyat fakültesini tamamladım akabinde müftülük vayiz kuru 3 yıl erzurumda ihtisas eğitim merkezinde tamamladım. Daha sonra 19 mayıs üniversitesinde yüksek lisansımı tamamladım eiğitim sürecim bu şekilde devam etti
Görev yaptığım yerler ise;
Çanakkale imam hatip din görevlisi olraak başladım. Ankara daTBMM Matbaa camiinde görev yaptım. Hollanda da 4.5 yıllık bir görev yaptım. Bu görevlerle beraber ister istemez okumayla ve tecrübeyle insan bir olgunluk noktasına geliyor . Daha sonra vaizlik görevinde bulundum. Sonrasında Samsun canik ilçe müftülüğünde şube müdürlüğü görevinde bulundum. Daha sonra atandığım Iğdır tuzluca ilçe müftülüğü görevinden sonra 2018 yılının Temmuz ayında Kangal ilçe müftüsü olarak buradaki görevime başladım.

Müftülüğünüzün kovid_19 öncesi 2020 planları nelerdi?
Öncelikle Çin in Vuhan kentinden tüm dünyayı istila eden koronavirüs müptelasından inşallah rabbim cc bizleri kurtarmayı nasip eylesin tabi bu koronavirüs hayatı altüst etti hiç beklemediğimiz bi durum tabi daha öncesinde bir sürü virüsle alakalı uygulamalar var hastalıklar var ama bu biraz daha farklı oldu yayılma hızı fazla insandan insana geçme çok farklı oldu hızlı oldu ister istemez insanlığımızı büyük ölçüde etkilemiş oldu inşallah rabbim cc kısa sürede bundan kurtulmayı nasip eylesin
Tabi bundan sosyal hayat etkilenmiş oldu din hizmetlerimiz etkilenmiş oldu camilerimiz etkilendi korovirüs ülkemize geldiğinden beri camilerimizde cemaatla namaz kılınmaya ara verildi Cuma namazı ülkemizin bazı yerlerinde beraber kılınıyor tabi Cuma namazı islama bir çağrıdır Müslümanın yaşadığı bir yerde kılınması gerekiyor ama şuan diyanet işleri bakanlığımızın belirlemiş olduğu yerlerde farklı farklı yerlerde kılınıyor.

?CAMİLER İNSANIN KALBİ GİBİDİR?
Camiler insanın kalbi gibidir kalp nasıl ki kirli kanı toplar damarlar vasıtasıyla kalbe getirir ve kalp temizlenen kanı atar damarlar vasıtasıyla vücuda yansıtır ve hayat bu şekilde devam eder camilerimizde toplumun kalbidir insanlar dışardan camiye gelir oradaki o havayı teneffüs eder gönlünü rahatlatır ve o güzellikleri topluma yansıtır .

?CAMİLERİN KAPALI OLMASINDAN GÖNLÜMÜZ MAHZUN?
Camilerin kapatılması hususunda gönüllerimiz mahzun ama din hizmetlerimiz tabiki yine devam ediyor biz bunu sosyal medya aracılığıyla gerçekleştiriyoruz mesela şuan ramazan ayındayız ramazan ayında mukabele geleneğimiz devam ediyor biz bunu facebook hesabımızdan hergün saat 15.00 da hocalarımız canlı olarak okumaktalar ve şuan da izleyici durumunda belirli bi yere geldik vatandaşlarımız kangalda ki kuran sever vatandaşlarımız sağ olsunlar takip etmekteler yine ramazanla alakalı özellikle hergün vaiz verir İskender bey bir soru cevap şeklinde orada canlı sunum yapıyor işte fıkhi konuları orada paylaşıyoruz yine şahsımda zaman zaman uygun görülen konularda vatandaşlarımıza buradan tebliğ görevimizi gerçekleştiriyoruz .
Kur´an kurslarımıza baktığımız zaman şuanda Kangal da yatılı kuran kursumuz var öğrencilerimiz orada devan ediyor derslerini takip ediyoruz hani derler ya her şerde bir hayır vardır ve şuan da ki verimimiz çok faydalı yani bu süreçte öğrencilerimizin bir tanesi 19. Sayfaya geldi bir diğer öğrencimiz 17 ye geldi ve hocalarımız la sürekli takip halindeyiz ve öğretmenlerimiz bana öğrencilerimizde bir motivasyon artışı söz konusu ve ben bunu şuna yorumluyorum sizin şer olarak gördüğünüz şeyde hayır vardır hayır gördüğünüz şeylerde de şer vardır ve bu süreci kendi lehimize çevirmek durumundayız

İlçe merkezi ve köylerde kaç camimiz var ?
Şuan da merkezde 9 tane camimiz var köylerde 75 tane camimiz var fakat 20 ye yakın köylerimizde ki camiler boş korona virüs sebebi ile atama tehir edildi öyle bir duyum vardı dolayısıyla eksiğimiz var ama kısa sürede başkanlığımızın bu konuda bilgisi var gerekli adımlar atılacak inşallah.

Mahalle camilerinde ki kuran kurslarının gidişatı nasıl olacak ?
Karşıyaka mahallemizde kuran kursumuz var fatih camiin de kuran kursumuz var Mustafa Gökay kuran kursu hem yetişkinler için hem de 4-6 yaş arsı için kursumuz var berat camiinde kuran kursumuz var merkezde toplam 5 adet kuran kursumuz var .

?SALGIN SEBEBİYLE KURSLARIMIZ DA KAPALI?
Köylere baktığımız zaman Alacahan da , Çetinkaya da var biz genelde bunu şu şekilde yapıyoruz köylerimizde ihtiyaç olduğu zaman ücret karşılığında başkanlığın ortaya koymuş olduğu mevzuat çerçevesinde şartları uyan hocalarımızı oralara görevlendirme yapıyoruz . Koronavirüs sebei ile şuan buralarda kapandı normalde buralar şuan hizmet veriyordu inşallah kısa süre içerisinde bu durumdan kurtuluruz kuran kurslarımız da hizmet vermeye başlar.

Ramazan ayındayız vatandaşlar bu ayı nasıl geçirmeli ?
Ramazan ayı kuran-ı kerimde adı geçen tek aydır . Cahiliye döneminde haram ayı ramazan ayından daha üstün gözüküyordu ramazan ayını önemli kılan kuran-ı kerimin bu ayda indirilmesidir kuran da ramazanın adının geçmesidir bir diğer önemli husus ise her ramazan ayında Peygamber Efendimiz ( SAV) ile Cebrail alyhüselam ile karşılıklı birbirlerine arz ederlermiş bunun anlamı ise Peygamber Efendimizin Kuran-ı kerimi daha iyi anlamaya yönelik olması.

?ORUÇ İNSANI EĞİTİR?
Ramazan ayını önemli kılan oruç ibadetidir oruç ibadetinin mahiyetlerine baktığımız zaman şunu görüyoruz insanda şehevi arzular ve melek-i duygular vardır ramazan ayı sayesinde bu şehevi arzular zayıflatılır melek-i duygular güçlendirilir biz buna islami haz diyoruz bedeni duygular geri planda tutulur ruhi duygular ön plana çıkartılır ibadetler yoğunlaşır . Orucun diğer bir önemi eğitici olması organlarımızı eğitir başta ise ruhumuzu güçlendirir bu yönüyle bakılınca eğitmesi zorlamayla değil merhametle dir bu merhamet duygusu oruç ibadetlerin den en önemli işlevlerinden dir

Son zamanlarda imam hatip orta okuluna kayıt sayısında ciddi bir azalma olduğunu görüyoruz bunun sebebi nedir ?
Kangal daki vatandaşlarımızın dini okullara mesafe koyması pek mümkün değil. Sonuçta hepimiz müslümanız oradan çıkan öğrenciler ile normal liseden çıkan öğrenciler aynı statüde. lise mezunu burada bir iletişim eksikliği var inşallah ben bunun telafi edileceğini düşünüyorum. Ben üzerime düşen ne olursa yapmaya gayret göstereceğim sonuçta oradaki iletişim eksikliği bizede yansır çünkü oraya gelmeyen öğrenci bizede gelmiyor böyle bi durum var inşallah kısa sürede geçer.

Vatandaşların dini konularda problemleri olduğu zaman sizlere nasıl ulaşıyor ?
Bizim müftülük olarak zaten telefonumuz mevcut isteyenler de müftülük binamıza gelerek sorunlarını anlatabilirler . telefon görüşmesinde ki konular ayrını veya önem arz ediyorsa kendilerini buraya davet ediyoruz problemlerini çözmeye çalışıyoruz.

Sosyal destek amaçlı kurulan vefa grupları hakkındaki düşünceleriniz nedir katkılarınız var mı ?
Ben şahsım olarak ta sosyal vefa grubunda görevliyim benim dahilimde imamlarımız da sahadalar özellikle mahallerdeki imamlarımıza liste verdik 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza ulaşılması hal ve hatırlarının sorulması ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda takip edilmesi için.

Devletimiz tarafından ihtiyaç sahiplerine verilecek 1.000 tl için kaymakamlıkla beraber bu konuyu sürdürüyoruz .
Merkez cami imamlarımızdan askıda ekmek geleneği sadaka taşı kültürünü yansıtan bi uygulamadan bahsedildi uygulama benim de hoşuma gitti ve bizde başalttık. Köydeki imamlarımız da aynı şekilde sahadalar 65 yaş üzeri vatandaşlarımız ın ihtiyaçlarını giderme konusunda . Sosyal vefa gruplarına hocalarımızın katkısı çok fazla gerek merkezde olsun gerek köylerde olsun ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar

Cenazeler konusunda görevlendirilme nasıl yapılıyor ?
Her mahallede ki imamımız kendi mahallesinde ki cenazeyi cenaze sahipleri ile iletişime geçerek başka imam değil kendisinin yardımcı olması şeklinde kararlaştırdık

Bu seneki fitre miktarı ne kadar ve islamın kesin emirlerinden biri olan zekat konusunda toplumda gerekli duyarlılık varmı?
Fitre : Bu sene belirlenen fitre bedeli 27 TL Ramazan ayında fitre verme gücü olan vatandaşlarımız için her bir hane halkı için asgari 27 tl dir. Ancak durumu iyi olan vatandaşlar bunu fazlalaştırabilir .

?ZEKAT İNSANIN HEM KALBİNİ HEM DE MALINI TEMİZLER?
Zekat konusuna gelince zekat oruç gibi namaz gibi Allah ın bir emri genelde bu ibadet yapılsa da olur yapılmasa da olur gibi bir anlayış var toplumun bir kesiminde ama zekat islamın 5 temel hususun dan biri Peygamber Efendimiz e ( sav) bizzat kendi diyor ki gidin zekatlarını alın onları temizleyin diyor. Zekar verme durumu olan bir kişi yapmıyorsa bir suç bir günah işlemiş olduğunu görüyoruz bu ayette . Zekat vermek hep bizim gönüllerimizin temizlenmesi anlamına gelir hem de malımızın artmasına vesile olur
Geçen sene zekat zarfı uygulaması başlattık ve yoğun talep olmuştu bu sene koronavirüs sebebi ile pek talep olmayabilir ama bizim zarflarımız geldi camilerimize dağıttık ve o paraları Kangal da ki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız

Korona virüs ile ilgili bazı gevşetmeler oldu kadir gecesi ve bayram namazını camilerde kılabilir miyiz ?
Cemaatimizin genel yaş ortalaması fazla olduğu için ister istemez tedbir biraz daha fazla oluyor yaş durumundan dolayı risk fazla olacağı için şuan herhangi bir bilgi yok 15 20 günlük bir süre var inşallah bu konuyla ilgili bir açıklama yapılır . Kadir gecesi için de inşallah bir namaz kılarız birde dua eder rabbimize yakarırız hep birlikte bu müsibeti def ederiz .

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey varmıy dı?
Ben kangaldaki ve tüm din kardeşlerime özellikle hayırlı ramazanlar diliyorum ramazan ayının tüm güzellikleri yaşayabilmelerine yüce rabbim den temenni ediyorum çünkü ölümlü dünyadayız ibadetlerimizi hüşu içerisinde yapmalıyız sahuruyla sahurun bereketini yaşamalıyız iftarın sevincini yaşamalıyız mukabele dediğimiz o uygulamayı Peygamber Efendimiz ( SAV) Cebral aleyhüselam ile yapmış olduğu kuranı anlama ve korumaya yönelik çalışmalarını bugün en güzel ve bilinçli bir şekilde yerine getirmeliyiz ve yine zekatlarımızı vermeliyiz sadakalarımızı vermeliyiz . Fakir fukara garip guraba ile yardımlaşmalıyız bu korona virüs günlerinde elbette ki geçmiş dönemlerde iftar programları yapıyor idik ancak bundan dolayı bir araya gelemiyoruz ama bu konuda şunları yapabiliriz ramazan kolisi şeklinde garip gurabayı gözetebiliriz bu noktada inancımızın gereğini paylaşın yardımlaşın prensiplerini bu günlerde bile yaşatmış oluruz .
Rabbim den temennim korona virüs günlerinin geride kalması paylaşarak yardımlaşarak bu kötü günlerin geri kalması rabbimiz bizleri ramazan a eriştirdiği gibi ramazan bayramına da eriştirin inşallah eskiden olduğu gibi ibadet yapabileceğimiz camilerimizin tekrar birlikte namaz kılma noktasına gelmesini bayram namazınıda birlikte kılmayı kadir gecesinin o güzelliğinin birlikte ihya etmeyi rabbim bize kısa sürede nasip eylesin . Bu vesileyle bütün kardeşlerime sağlık ve afiyet diliyorum.