BÜYÜKELÇİLER ULUCAMİ´YE HAYRAN KALDILAR

AVRUPA Birliği (AB) Bölgesel Politika, Kültürel Diyalog ve Kırsal/İnsan Kaynakları Gelişimi Desteğiyle düzenlenen proje kapsamında Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Christian Berger, ülkemizde görev yapan Litvanya, Bulgaristan, Danimarka, Letonya, Romany

AVRUPA Birliği (AB) Bölgesel Politika, Kültürel Diyalog ve Kırsal/İnsan Kaynakları Gelişimi Desteğiyle düzenlenen proje kapsamında Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Christian Berger, ülkemizde görev yapan Litvanya, Bulgaristan, Danimarka, Letonya, Romanya, Portekiz, Belçika, Malta, Hollanda, Hırvatistan, Finlandiya, İrlanda ve Yunanistan olmak üzere 12 ülkenin büyükelçisi ve eşleri, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile birlikte Ulaştırma Bakan Yardımcıları, AB Delegasyonu üyeleri ve bakanlık yetkilileri de olmak üzere yaklaşık 80 kişi Turistik Doğu Ekspresi ile 8 Şubat 2020 Cumartesi günü komşu ilçemiz Divriği ve ulu camiiyi gezdiler.

Sabah saat 07:30´da trenden inen heyeti Divriği Kaymakamlığı´na vekalet eden Kangal Kaymakamı Erinç Demir, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Ekşi, siyasi parti yöneticileri ve vatandaşlar karşıladılar.

Mengücek Otel´de yapılan kahvaltıdan sonra, misafirler konakları ziyaret ettiler.

Buradan Ulucami´ye geçen heyete Ulucami görevlisi Nail Ayan rehberlik yaptı. Restorasyonu devam eden Ulucami ve Darüşşifa´nın kapıları da yabancı konuklar için istisna olarak açıldı. Ulucami´yi hayranlıkla gezen ve ilk fırsatta Divriği´ye gelerek kapsamlı olarak gezmeyi planlayan konuklara Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca´da eşlik etti.

İlçemize son olarak 12 kadın esnafın çalıştırdığı Hümahatun sokağı gezen yabancı konuklar burada Ahilik hakkında bilgi aldılar. Esnaf kadınların yaptığı Ahilik yeminini dinlediler. Ulaştırma Bakan yardımcıları, TCDD yetkilileri ve yabancı konuklar saat 10.30´da Kars´a gitmek üzere trenle Divriği´den ayrıldılar.

AB ülkelerinin büyükelçileri turistik Doğu Ekspresi yolculuğu kapsamında bu sabah İlçemizde bir gezi düzenlediler: Gezide Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılarda eşlik ettiler. İlçemizden büyük bir memnuniyetle ayrılan Büyükelçi ve eşleri en kısa zamanda geniş kapsamlı olarak ilçemizi ziyaret edeceklerini ifade ettiler