“BİRLİK OLMALIYIZ”
Kangal´a belediye başkanı aday adayı olmak isteyen isimlerden birisi olan Mustafa Uyanık, gazetemize göndermiş olduğu yazılı mesajda düşüncelerini siz okuyucularımızla paylaşmak istedi. Her şeyden önce birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Uyanık, Kangal´ın sahip olduğu potansiyelin devreye sokulması halinde ilçenin il olma kapasitesine ulaşabileceğini ileri sürdü.
Tarih: 2.10.2018 15:30:39/ 37796okunma / 6yorum

Uyanık, göndermiş olduğu mesajda şu ifadelere yer verdi:

GÖÇ VERİYORSAK HATALI YÖNETİM VARDIR

1950´lerde Kayseri ile beraber ilçe olan Kangalımızın tarihi M.Ö 1400 Hitit dönemine kadar uzanmakta ancak hala önemli bir gelişme göstermemiş ve ilçe olarak kalmaya devam ediyor. TÜİK istatistiklerine göre son 20 yıla bakılınca ilçemiz hala göç veriyorsa, bir yerlerde hatalı yönetim var demektir.

Kangalımızı diğer ilçelerden ayıran bazı özellikleri sayacak olursak;

*Yüzölçümü 20 şehirden büyük

*100´ün üzerinde köyümüz var

*Zengin maden rezervlerimiz var

*Satılmış olsa da hala önemini koruyan termik santralimiz var

*Tarım ve hayvancılığı çok müsait

KANGAL NEREDE HATA YAPIYOR?

Öncelikle ilçemizde büyük marketler var ve bunlar vasıtasıyla sıcak para dışarı çıkıyor. Sadece bir market günlük 20 Bin TL ciro çekse, ilçemizdeki 6 marketindışarıya taşıdığı para günlük 120 Bin TL´ye tekabül eder. Bu da yılda 43 Milyon 800 Bin eder. Oysa bu para Kangal´da kalsa, hangi yatırımlar yapılmaz ki? 

PARK BAHÇE DEĞİL FABRİKA YAPACAĞIZ

Nasip olur da aday olup seçilirsem, öncelikle göçü durdurmak için alternatif istihdam alanları oluşturacağız. Mesela tekstil alanında önemli çalışmalar yapılabilir. Memleketimizde 10 ay kış yaşanıyor, park bahçeden çocuklar ancak 2-3 ay yararlanabiliyor. O bakımdan lüzumsuz harcamalara gerek yoktur. Mesela 100 tane dikiş makinası alınıp ev hanımlarına verilip, tekstil firmalarıyla anlaşılarak ev hanesine önemli bir gelir sağlanmış olur.

 KANGAL ESNAFI DESTEKLENMELİ

Çünkü esnaf kazandığını Kangal´a harcayacağından, esnafımızın güçlü olması her zaman ilçenin avantajınadır. Ayrıca ilçemize yatırım yapmak isteyen kişiler teşvik edilerek, yeni firmaların açılmasına imkân sağlamamız lazım. 

KANGAL HAYVANCILIKTA BİR NUMARA OLMALI

Tarım İl Müdürlüğü ve TKDK ile gerekli görüşmeler sağlanıp, projeler geliştirilmeli. Tarım ve hayvancılık potansiyeli bu kadar yüksek olan Kangal´ın bu alanlarda bir numara olması lazım. Özellikle buğday üretimimizi gön önünde bulundurarak ilçemize makarna fabrikası açılması gerekiyor..

BAŞKA KANGAL YOK

Kangal´daki en büyük sorunumuz birlik olamayışımızdır. Bir tane Kangal var başka yok. İlçemiz için hep birlikte omuz omuza vermeliyiz. Belediye başkanı kim olursa olsun birlik ve beraberliğe önem vermeli. Aksi takdirde 18 yaşında bir genç seçilse o da başkanlık yapar. İnsanları çeşitli farklılıklarından dolayı ötekileştirmeden, Kangallı oldukları için kucaklamamız lazım. İşte o zaman tam bir birlik sağlanmış olur. Gelin hepimiz dostça omuz omuza verelim.
Kaynak: Kangal Gündem

Anahtar Kelimeler: BİRLİK OLMALIYIZ
Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hacı Rahman
7.11.2018 17:10:50
İYİ HOŞ ADAY OLMUŞSUN DA ARKADAŞ, KANGAL İLE KAYSERİ´NİN AYNI ZAMANDA İLÇE OLDUĞUNU NERDEN UYDURDUN HİÇ Mİ ARAŞTIRMADIN, HİÇ Mİ OKUMADIN. KAYSERİ BELEDİYESİ 1869 yılında İL OLARAK KURULMUŞ KANGAL IN BELEDİYELİĞİ İSE İLÇE OLARAK 1901 DİR.
mustafa uyanık
14.11.2018 08:03:13
TEK SORUNUMUZ BİRLİK HOŞ GÖRÜ OLAMAMAMIZ DEMİŞDİM KAYSERİ 30 SENE SONRA İLÇE OLSAN NE YAZAR SİZİN YAZDINIZA GÖRE 117 SENEDİR İLÇEYİZ KAYESERİ 148 SENEDİR İL BURADA 1901 YILIONDAKİ NUFUS ORANI BAKMAK LAZIM ELEŞTİRMWEDEN ANLAMAK LAZIM
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
31 Mart seçimlerinde önemli bir oy oranıyla Kangal belediye başkanlığını kazanmayı başaran Kürşat Apaydın, yaklaşık 5 aylık dönemini gazetemize değerlendirdi.
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Kangal Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye makam odasında yapılan toplantıda personel alımı ve iş makinası satışından oluşan iki madde görüşüldü.
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Kangal Belediye Başkanı Kürşad Apaydın, belediyenin borç ve alacaklarını büyükçe bir afiş yaptırarak belediye binasına astı.
Sorunları birlikte çözeceğiz
Sorunları birlikte çözeceğiz
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilçelerinden seçilerek İl Genel Meclisi´ne girmeyi başaran meclis üyeleri, Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı toplantılarının son oturumunda gündem dışı söz aldı.
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
Önceki gün gerçekleştirilen 2019 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı´nda konuşan Sivas´ın yeni Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “ben” değil “biz” anlayışıyla 5 yıl boyunca Sivas´a en güzel şekilde hizmet edeceklerini söyledi.
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
KANGAL MERKEZ VE KÖY MUHTARLARI MAZBATALARINI ALARAK GÖREVLERİNE BAŞLADILAR
Karasu´dan veda
Karasu´dan veda
Beş yıl boyunca il genel meclisinde CHP üyesi olarak Kangal´ı temsil eden Sırrı Karasu, seçim sonrasında esnaflara veda ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
31 Mart Pa­zar gü­nü ya­pý­lan ma­hal­li ida­re­ler se­çim­le­ri­nde ilçemizde belediye başkanlığı yarışını kazanan isim Kürşad Apaydın oldu.
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
Sivas´ta 31 Mart yerel seçimlerinden başarıyla çıkan isim AK Parti´nin adayı Kangal/Alacahanlı hemşehrimiz Hilmi Bilgin oldu.
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İl genel meclis üyeliğine Akpartiden 4381 oyla Emin Ünlüer, 3729 oy ile BBP ‘den Hulusi Şahin seçildi.
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
Kangal belediye başkanı seçildiğinde “Ayrıştıran değil birleştiren, ortak akıl anlayışı ile çalışacağız” diyen BBPKangal belediye başkan adayı Ahmet Kürşad Apaydın, Belediyenin Tarım ve Hayvancılık ile Madencilikle ilgili projelerini 6 başlık altında sıraladı.
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
"Muhsin Yazıcıoğlu nasıl öldü?" "Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?" soruları ölüm yıldönümünde araştırılıyor.
 Muhtar eşit ve adil olmalı
Muhtar eşit ve adil olmalı
İlçemiz Zafer mahallsinden muhtar adayı olan Tolga Korkmaz, gazetemize göndermiş olduğu kısa tanıtım yazısı ile adaylığını değerlendirdi.
Bakan Varank´tan Sivas ziyareti
Bakan Varank´tan Sivas ziyareti
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi´nin imza törenine katıldı. Projenin detayları hakkında bilgi veren Bakan Varank, 10 milyon lira kaynak aktaracaklarını söyledi. Bakan Varank´tan kangal köpeğine yönelik projler konusunda da destek istendi.
“Yarım Kalan Hizmetler İçin Bir dönem daha istiyoruz”
“Yarım Kalan Hizmetler İçin Bir dönem daha istiyoruz”
Sivas milletvekili Mehmet Habib Soluk Kangal Ak parti nin seçim bürosunun açılışına katıldı. Soluk, İlçede yarım kalan hizmetlerin tamamlanması için bir dönem daha Mehmet Öztürk´e fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.
ÖNCELİĞİMİZ HALKIN MUTLULUĞU
ÖNCELİĞİMİZ HALKIN MUTLULUĞU
Saadet Partisi Sivas İl Teşkilatı Atatürk Caddesi Kepçeli mevkiinde seçim irtibat bürosu açılışı yaptı.
Burası alelade bir şehir değil
Burası alelade bir şehir değil
31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kalırken, ilimiz bakanların uğrak yeri olmaya devam ediyor
Başkan Adayları  Tamgaz Sahada
Başkan Adayları Tamgaz Sahada
Seçime bir aydan bir süre kalırken belediye başkan adayları saha çalışmalarına hız verdi.
Kangal-Der adayları kaplıcada topladı
Kangal-Der adayları kaplıcada topladı
31 Mart´da yapılacak olan mahalli seçimler yaklaşırken Kangal Derneği, ilçemizdeki belediye başkan adayları, il genel ve belediye meclisi adaylarını bir araya getirerek güzel bir davranışa imza attı.
Aday tanıtımına Karasu´da katıldı
Aday tanıtımına Karasu´da katıldı
CHP Sivas milletvekili Ulaş Karasu geçen hafta içi Kangal´a gelerek ilçe binasında yapılan aday tanıtım toplantısına katıldı.
"ARKA SIRALARA SAKLANMAYACAĞIM"
"ARKA SIRALARA SAKLANMAYACAĞIM"
MHP´den il genel meclisinde 1. sıra aday olarak belirlenen Ercan Korkmaz gazetemizi ziyaret ederek seçilmesi halinde yapacaklarından bahsetti.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6665
EURO
6.2876
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları