BİR ÜNİTESİ ÜRETİME BAŞLADI

Baca gazı filtresi olmadığı gerekçesi ile 01 Ocak 2020 tarihinde üretimi durdurulan Kangal Termik santralinin bir ünitesi faaliye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Meclisten geçen termik santral düzenlemesini veto etmesinin ardından Ocak ayı başında mühürlenen üç üniteli Kangal Termik Santralinin bir ünitesine üretim izni verildi ve önceki gün itibariyle yeniden faaliyet göstermeye başladı.

Kangal ilçesinde bulunan Kangal Termik Santrali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Meclisten geçen termik santral düzenlemesini veto etmesinin ardından 1 Ocak 2020 tarihinde mühürlenerek üretimi tamamen durdurulmuştu.

İKİ HAFTA SONRA YENİDEN ÜRETİMDE
Santralin işletici firması geçtiğimiz günlerde santral içerisindeki kullanılmayan ve filtresi bulunan bir üniteyi revize etti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bugün bakım ve onarın çalışmaları tamamlanan üçüncü ünitede incelemede bulunarak yeniden üretim izni ve ruhsatı verdi. İki hafta boyunca üretime ara verilen santralde, tek ünitede yeniden üretime başlandı. Diğer iki ünitede ise eksikliklerin giderilmesi için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.
BİN 226 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR
Sivas´a 86 kilometre, Kangal ilçesine ise 25 kilometre mesafede olan santralin toplam kurulu gücü 457 MW olarak biliniyor. 486 kadrolu, 154 taşeron işçi olmak üzere 640 personelin çalıştığı santralde, ayrıca kömür temininde faaliyet gösteren taşeron iki firmaya bağlı çalışanlarla birlikte toplamda bin 226 kişi istihdam ediliyor.
GENEL BEKLENTİ DİĞER ÜNİTELERİN DE DEVREYE ALINMASI YÖNÜNDE
Çalışanların ve ilçe halkının genel beklentisi diğer iki ünitenin de bir an önce faaliye geçmesi yönünde.