BELEDİYE MECLİSİ TEMMUZ TOPLANTISINI YAPTI

Temmuz ayı belediye meclis toplantısı 03.07.2020 tarihinde  belediye başkanlığı makanında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplam 7 başlıktan müteşekkil gündem maddelerinin görüşmeleri şöyle şekillendi.

1. Kangal içmesuyu, kanalizasyon, ve yağmur suyu inşaatı yapım işine ait çeşitli işlere yönelik hususlar.
“300 EVLERDE PROJEYE ALINACAK”
500 evler ve bazı yerlerde sıkıntıların olduğu ve 300 evlerdeki parselizasyonların içme suyu ve kanalizasyonu olmadığından devam eden projenin içerisine aldırılması meclis üyelerince oylanarak kabul edildi.

2.İlçemizin muhtelif cadde ve sokaklarına yeni isimlerin verilnesi hususu
“CADDE VE SOKAKLARA YENİ İSİM”
2018 yılında bazı kararlar alınmış ve bazı cadde ve sokakların isimleri değişmiş ve yeni meclis yönetimi de bunları güncelleyerek yeni isimler verilmesini kararlaştırdı.
1. Hilmi Bilgin Caddesi (*)
2. Melek Reşit Hanım sokağı
3. Ulviye Hanım sokağı
4. Bekir Aksoy Sokağı
5. Mehmet Başer sokağı
6. Uğur Koçköprü sokağı
(*) Hilmi Bilgin isminin daha sonra çıkarıldığı öğrenildi)
(Not: Bunlara ek olarak vereceğimiz isimler var diğer encümen toplntısında ise bu konuyu tekrar gündeme getirip toplamda 9 adet sokak ve cadde ismi değiştireceğiz ve hepsi Karşıyaka mahallesinden olacak.)

3. Reşadiye Mah. 436 ada 21 ve 22 nolu parseldeki taşınmazların satışı ve kat irtifakı kurulması için belediye encümeni ve belediye başkanına yetki verilmesi

“GAYRİMENKUL SATMA YERİNE ÖNCE KİRA VE SU PARALARINI TAHSİL EDELİM”
Encümen üyeleri satışlarla alakalı olarak yetki verme taraftarı olmadıklarını dile getirdi ve meclis üyelerinden Ergün Kılcı, “Her dönem belediyeye ait birşeyleri satıyoruz ve bu süreçte önümüze ne gelirse satacak gibi bir durumumuz söz konusu. Bu yaklaşımı doğru bulmuyorum ve dolayısıyla satış için yetki verilmesi taraftarı değilim. Öncelik olarak belediyeye borcu olanların borçlarını talep edelim. Biriken kira ve su paralarını hesap ettiğimizde yaklaşık 7.000.000 TL alacağımız var öncelikle bunları tahsil etmeye çalışalım.” dedi.
“MASRAF DAHA DA ÇOĞALIYOR”
Bu sözlere karşı başkan Kürşat Apaydın şu şekilde cevap verdi. “Vatandaşa avukat aracılığı ile yazı gönderdiğimiz zaman anlamı kalmıyor. Masraf daha da çoğalıyor. Normal yazı gönderdiğimiz zaman ise vatandaş bakıyor kağıda üzerinde kangal belediyesi yazıyor ve ‘okumadım’ diyerek kağıdı yırtıp atıyor. Eğer kartlı su sistemi projemiz gerçekleşirse  vatandaş su yüklemeye geldiği zaman 50 tl yerine 25 tl lik su verilecek ve borçtan düşülecek.” dedi.

“500 EVLERİN PARASI NEREDE?”
Meclis üyelerinden bazıları başkan Apaydın’a ‘Seçimden bu yana geçen 15 ayda çok yer sattık. Halk bu duruma tepkili ve her önünüze geleni satıyorsunuz.’ diyorlar... dediklerinde Başkan Apaydın, bunu söyleyenlere deyin ki ‘500 evlerde 20.000.000 TL satış gerçekleşti parası nerede?’ diye cevap verebilirsiniz. diye cevap verdi.
Konuşmaların ardından oylamaya sunulan madde oy çokluğuyla kabul edildi. 

4. Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden gelen teknik raporun görüşülmesi

“RAPOR EKSİK”
300 evlerde yapılan son değişiklikler doğrultusunda çevre şehircilik müdürlüğünden gelen raporun bazı yönlerinin eksik olduğu konusu meclise sunuldu ve oylama sonucu kabul edildi.

5. Kangal Gürsel Mahallesi 214 ada 61 parsel (Akaryakıt ve servis istasyonu alanı) ( Akaryakıt lpg istasyonu, otel düğün salonu restoran dinlenme tesisi ve kantar) amaçlı hazırlanan imar plan değişikliği teklifi .

“BAŞKA AMAÇLI KULLANILABİLİR
Meclis üyeleri, geçmiş zamanda petrol ofisi diye açılan mekan pavyon olarak işletildiğini, yine benzer bir durumla karşı karşıya kalmak istemediklerini belirterek endişelerini dile getirdiler.

“GEREĞİ YAPILIR”
Başkan Apaydın ise böyle bir durum olursa zaten gereği yapılır diyerek maddeyi oylamaya sundu ve oy çokluğuyla kabul edildi.

6.Sivas ili Kangal ilçesi Karşıyaka mahallesi 347 ada 78 nolu parsel için akaryakıt ve servis istasyonu alanı amaçlı hazırlanan imar plan değişikliği teklifi .

“TEKLİF KABUL EDİLMEDİ”
İlgili resmi kurumların bu konu hakkındaki raporu olumsuz olarak değerlendirdiği dile getirlerek meclis üyeleri tarafınfan da olumsuz değerlendirilen imar plan değişikliği teklifi kabul edilmedi.

7. İlçemizde gerek vatandaşlarımızın gerekse belediyemizin imar planından dolayı yaşadığı sorunları çözmek ve sağlıklı kentleşme için mekânsal olarak bütüncül planı oluşturmak amacıyla ilçemize ait mevcut imar planında ileve – revizyon imar planı yapılması.

“İLÇE MALATYA VE SİVAS YOLUNA DOĞRU GELİŞMELİ”
İlçe merkezindeki imarlara yoğunluk verilmemesi, buna mukabil özellikle Malatya yolu ve Sivas yolu üzerinde imara yoğunluk verilmesi ve ilçenin o kısımlara doğru ilerlemesi, yoğunluğun o bölgelerde artmasını talep etti.
Madde oylamaya sunuldu ve kabul edildi.

Oldukca demokratik bir ortamda gerçekleştirieln gündem maddelerinin görüşülmesi tamamlandıktan sonra toplantı çay sohbetiyle son buldu. (Mahsun Demir)