BELEDİYE MECLİSİ ARALIK AYI TOPLANTISINI YAPTI
Aralık ayı belediye meclis toplantısı geçen hafta Cuma günü (06.12.2019) belediye binasında gerçekleştirildi. Oldukca demokratik bir ortamda gerçekleşen toplantının ana konusunu imar değişikliğine yönelik talepler oluşturdu.
Tarih: 9.12.2019 20:40:46/ 2458okunma / 0yorum

Başta imar değiiklikleri olmak üzere yoğun bir gündemle yapılan toplantıda ilginç diyaloglar yaşandı. Toplantının başında imar değişikliğine konu olan yer sahiplerinin salonda bulunup bulunamayacağı tartışma konusu oldu.
   

Meclis üyelerinin çoğu meclis iradesinin sağlıklı şekillenmesi adına yer sahiplerinin salonda bulunmamasını savunurken belediye başkanı Kürşad Apaydın ise bulunmalarında hiç bir mahsurun olmadığını belirterek meclis toplantısının halka açık olduğunu ve isteyen herkesin takip edebileceğini ifade etti.
     Daha sonra gündem maddelerini okuyan başkan Apaydın, herkesin fikrini açıkca ifade etmesini talep etti.
      1.MADDE : Karşıyaka mahallesinde bulunan Naim Karapıçak´ ait  353 ada 5 parsele ilişkin mevcut imar durumunun A-2 iken A-5 olması yönünde hazırlanan dosyanın evrak eksikliğinden dolayı ileri bir tarihe ertelenmesine karar verildi.
     2.MADDE : Yeni Mahallede bulunan Hacı Mehmet Erdoğan´a ait 264 ada 3,4,19 parsellerine ilişkin imar hattının yeniden düzenlenmesine ilişkin  hazırlanan dosya (KABUL EDİLDİ)

İMAR SERVİSİ İLE MECLİSİN FİKİRLERİ BİR TÜRLÜ UYUŞMADI
Bu madde görüşülmeden önce meclis üyelerinden H. Mehmet Erdoğan konunun tarafı olduğu dışarıya çıkartıldı.  Konu hakkında bilgisine başvurulan imar ve şehircilik müdürü Eyüp Melih Yıldırım, imar hattının değiştirlmesinin belli şartlarının olduğunu burada değişiklik gerektirecek bir durumun olmadığını  ve mevzubahis yere zaten iki dairelik bir binanın sığdığını dolayısıyla imar hattıyla oynamanın doğru olmayacağını söyledi. Meclis üyelerinden bazıları da imza sorumluluğu olan Yıldırım´ın görüşüne katıldığını beyan ederek haksız rant oluşturmama adına şahsa özel imar değişikliğinin doğru olmayacağını ifade etti. Ancak başkan Apaydın dahil bir çok meclis üyesi kabül yönünde oy vererek maddenin meclisten geçmesi sağlandı.

ŞEHİR PLANCISI ŞİRKETİN DEDİĞİ OLDU
Şimdiye kadar yapılan meclis toplantılarında teamüllerde olmamasına rağmen belediyenin anlaştığı şehir plancısı şirketin temsilcisinin de katılması ve özellikle 2 ve 3. madde de meclis üyelerinden ziyade sık sık söz alarak kabul edilmesi yönündeki cansiparane gayreti dikkat çekti.  
3. MADDE : Karşıyaka Mahallesinde Malatya yolu kenarında bulunan Atakan Hoşgiz´e ait 361 ada 7 parsel park alanı ve ticaret alanı olarak planlanmışken park alanının bir kısmı kaldırılıp ticaret alanı olarak kullanılmasına ilişkin düzenleme (KABUL EDİLDİ)
4. MADDE: ZAFER MAHALLESİ Çarşı merkezindeki Kemal Culha´nın yıkıp 5 kat çıkmayı planladığı 187 ada 6,7,8,10,11,12,13,14 nolu parsellerin imar durumu yol iken plan tadilat dosyası imar alanı içerisine alınarak alınan imar adası koşullarını alması yönünde hazırlanan dosya (KABUL EDİLMEDİ)

“EVET DERSEK NOLUYO HAYIR DERSEK NOLUYO?”
Üzerinde en çok tartışılan konulardan birisi de gündemdeki 4. madde oldu. Konuya meclis üyeleride gereği kadar vakıf olmadıklarından olsa gerek masada en çok kurulan cümlelerden biri ‘şimdi buna evet dersek  ne oluyor hayır dersek ne oluyor´ sorusu oldu...
      

Uzun süredir kamuoyunun da gündeminde olan çarşı merkezindeki dükkanların yıkılıp tadilatının yapılıp yapılamayacağı konusu oldu. Taraflardan Kemal Culha ve Ergün Yıldırım´ın da hazır bulunduğu toplantıda meclis üyeleri konuyu enine boyuna tartışmaya çalıştı.   Ergün Kılcı ve bir iki meclis üyesi ilçenin zaten gereğinden fazla göç verdiğini ve ilçeye bir şey yapılırken esnafın işini kolaylaştırıcı yaklaşım gösterilmesinin daha uygun olacağını söylerken Başkan Apaydın ve bir çok meclis üyesi şimdilik bu şekliyle kalması ve başka bölgelerle birlikte o bölgenin de revizyona tabi tuttuktan sonra kararın mahkeme tarafından verilmesinin daha uygun olacağı yönünde oldu.
Meclis toplantısında başkan Apaydın´ın demokratik tutumu takdir toplarken konuların enine boyuna tartışılmasına vesile olan kişinin Yakup Durmaz olduğu görüldü.   

Durmaz´ın imar değişikliği ile alakalı maddelerde konunun uzmanı konumunda olan belediyenin imar ve şehircilik servisinin görüşüne müracat eden ve ardından ‘başkan bu konuda sen ne düşünüyorsun?´ diyerek olayın açıkca ortaya konulmasına önemli katkıları oldu. Durmaz´ın yanısıra Fehmi Akdeniz, Ergin Kılcı, Alpaslan Selvi ve Serkan Halver toplantıya katkı sağlayan meclis üyeleri oldu. Toplantıda hazır bulunan diğer meclis üyeleri ise konuşmaktan ziyade dinlemeyi tercih ettikleri görüldü.
   Bir başka önemli nokta ise belediye bünyesinde memur olmasına rağmen  başkan yada meclis üyeleri ne der diye bir kaygı taşımadan imar müdürü Melih Yıldırım´ın konu hakkındaki görüşlerini  dosdoğru ifade etmesi oldu. Bu durum orda bulunan hemen herkesin takdirini kazandı.
     5. MADDE: Hali hazırdaki Pazar yerinin Malatya caddesine taşınması (ONAYLANDI)
      Meclis üyelerinden bir kısmı mevcut yere bir sürü masraf yapıldığını ve yol üzerinde pazar kurulmasının uygun olmayacağını savunurken başkan Apaydın, pazarcılar arasında yapılan ankette 80 kişiden 62´sinin eski yerine yani Malatya caddesi üzerine taşınması  yönünde 18 kişinin ise şu anki yerinde devam edilmesi gerektiği yönünde oy kullandığını ifade etti.  Meclis üyelerinden bir kısmı neden anketin sadece pazarcılar rasında yapıldığını eleştirerek ilçe esnaflarınında dikkate alınması gerektiği ifade edildi.
    6. MADDE: Belediye basın ve yayım müdürlüğünün boş bulunması durumunun yönetmeliğe göre varolan kadronun kaldırılması talebi (ONAYLANDI)
      7. MADDE: 2020 bütçe kanuna göre zabıta ve itfaiye görevlilerinin yıllık mesai ücreti 2020 Ocak ayından Aralık ayına kadar geçerli olacak olan zabıta ve itfaiye görevlilerine 302 TL yıpranma payı  verilmesi teklifi. (ONAYLANDI)
     8.MADDE : 463 ADA 1 Nolu parselin (eski üniversitenin bulunduğu alan) belediye hizmet alanı durumundan lüx villlaların yapılacağı konut alanına çevrilmesi konusu (ONAYLANDI)
     9. MADDE: Evrak yetersizliği olduğu belirtilerek iptal edildi. 


    

                                              
                                                  

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 "Yılı Pozitif Büyümeyle Kapattık"
"Yılı Pozitif Büyümeyle Kapattık"
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İçin Değişim Başlıyor ´Sivas İş Dünyası Buluşması´ programına katılmak üzere havayolu ile önceki gün Ankara´dan Sivas´a geldi.
FABRİKAMIZ ÇALIŞSIN  VE YENİLERİ AÇILSIN
FABRİKAMIZ ÇALIŞSIN VE YENİLERİ AÇILSIN
Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü, haftalardır ilçe kamuoyunun gündeminde olan kapısına mühür vurulmuş termik santralle ilgili yapmış oldukları girişimlerden bahsederk ‘Fabrikalar kapanmasın/çalışsın ve mümkünse yenileri açılsın´ dedi.
İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM
İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM
İlçemizde teşkilatı bulunan partilerim kongre süreçleri devam ederken geçen hafta yapılan kongrede ilçe başkanını belirleyen CHP´nin ardından Akparti de ilçe kongresini yapmaya hazırlanıyor.
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
Milli Görüş´ün tek temsilcisi Saadet Partisi´nin 7´nci Olağan Büyük Kongresi Ankara´da gerçekleştirildi. Başta genel başkan Temel Karamollaoğlu´nun memleketi Sivas olmak üzere tüm şehirlerden kongreye akın eden milli görüşçüler ‘Gelecek Saadet ile gelecek´ ana sloganı ile yeniden büyük bir şahlanışın izlenimini verdi.
Bende Adayım
Bende Adayım
Geçtiğimiz hafta 30 Eylül´de İlçe ve il kongre takviminin açıklanmasıyla birlikte CHP´nin ilçe başkanlığına talip olan aday adayları da belli olmaya başladı.
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BBP Kangal ilçe başkanı Turan Sığırcı, belediyeye yönelik eleştirelere cavap verdi.
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü gazetemize konuştu.
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Kangal´da ikili eğitim veren Kuşkayası İlköğretim Okulu´nun taşımalı sisteme geçirilmesi ve ilçe merkezinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesinin diğer lise ile birleştirilmesine tepki gösterdi.
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
31 Mart seçimlerinde önemli bir oy oranıyla Kangal belediye başkanlığını kazanmayı başaran Kürşat Apaydın, yaklaşık 5 aylık dönemini gazetemize değerlendirdi.
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Kangal Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye makam odasında yapılan toplantıda personel alımı ve iş makinası satışından oluşan iki madde görüşüldü.
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Kangal Belediye Başkanı Kürşad Apaydın, belediyenin borç ve alacaklarını büyükçe bir afiş yaptırarak belediye binasına astı.
Sorunları birlikte çözeceğiz
Sorunları birlikte çözeceğiz
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilçelerinden seçilerek İl Genel Meclisi´ne girmeyi başaran meclis üyeleri, Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı toplantılarının son oturumunda gündem dışı söz aldı.
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
Önceki gün gerçekleştirilen 2019 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı´nda konuşan Sivas´ın yeni Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “ben” değil “biz” anlayışıyla 5 yıl boyunca Sivas´a en güzel şekilde hizmet edeceklerini söyledi.
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
KANGAL MERKEZ VE KÖY MUHTARLARI MAZBATALARINI ALARAK GÖREVLERİNE BAŞLADILAR
Karasu´dan veda
Karasu´dan veda
Beş yıl boyunca il genel meclisinde CHP üyesi olarak Kangal´ı temsil eden Sırrı Karasu, seçim sonrasında esnaflara veda ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
31 Mart Pa­zar gü­nü ya­pý­lan ma­hal­li ida­re­ler se­çim­le­ri­nde ilçemizde belediye başkanlığı yarışını kazanan isim Kürşad Apaydın oldu.
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
Sivas´ta 31 Mart yerel seçimlerinden başarıyla çıkan isim AK Parti´nin adayı Kangal/Alacahanlı hemşehrimiz Hilmi Bilgin oldu.
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İl genel meclis üyeliğine Akpartiden 4381 oyla Emin Ünlüer, 3729 oy ile BBP ‘den Hulusi Şahin seçildi.
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
Kangal belediye başkanı seçildiğinde “Ayrıştıran değil birleştiren, ortak akıl anlayışı ile çalışacağız” diyen BBPKangal belediye başkan adayı Ahmet Kürşad Apaydın, Belediyenin Tarım ve Hayvancılık ile Madencilikle ilgili projelerini 6 başlık altında sıraladı.
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
"Muhsin Yazıcıoğlu nasıl öldü?" "Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?" soruları ölüm yıldönümünde araştırılıyor.
 Muhtar eşit ve adil olmalı
Muhtar eşit ve adil olmalı
İlçemiz Zafer mahallsinden muhtar adayı olan Tolga Korkmaz, gazetemize göndermiş olduğu kısa tanıtım yazısı ile adaylığını değerlendirdi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları