BAYRAMDA DENETİMLER ARTACAK!

İlçe kaymakamlarının Video Konferans Sistemi (VKS) ile katıldığı KÖYDES Yatırımları Değerlendirme Toplantısı ve Ramazan bayramında alınacak tedbirlerin görüşüldüğü Toplantıya Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlık yaptı.

Aralarında Kangal’ın da olduğu altı ilçede vaka sayılarının artış gösterdiğini belirten vali Ayhan, bu ilçelerde kaymakamların ilave tedbirler alması gerektiğini ifade etti.

Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, 2005 yılında başlatılan KÖYDES projesi kapsamında Sivas'ta bugüne kadar 466 milyon ödenek kullandıklarını hatırlatan Vali Salih Ayhan, "Kırsal Altyapıyı Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında ilimize 2021 yılı için 71.800.000 milyon TL ödenek tahsis edildi. Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İlimiz coğrafi olarak geniş bir alana sahip. Hem merkezde hem de ilçelerde altyapı alanında yoğun çalışmalarımız mevcut. İmkânlar ölçüsünde ihtiyaçları belirleyerek, vatandaşımızın taleplerini karşılıyoruz. Hedefimiz kırsalda yaşayan halkımızın yaşam kalitesini artırmak, onları mutlu etmek önceliğimiz. Sizlerden ricam 2021 yılı için belirlediğiniz programları bir an önce ihale ederek iş ve işlemleri başlamanız, projeleri hayata geçirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunmanızdır." dedi.

- Kangal ile birlikte 5 ilçede artş var!
Tam kapanma döneminde alınan kararları sahada eksiksiz uygulayacaklarını kaydeden Vali Ayhan, "Bu haftaya baktığımda Akıncılar, Divriği, Gemerek, Kangal, Şarkışla ve Zara'da artışlar var. Durumunuzu iyi analiz edin almanız gereken ilave tedbirler varsa alarak sahada uygulayın. Özellikle vadi tarafındaki ilçelerimize il dışından gelen vatandaşlarımız konusunda muhtarlarımızı bilgilendirin. İl dışından gelenlerin ve/veya hastalık belirtisi olanların en az 3 gün evlerinde izole olmaları konularında gerekli yönlendirmeleri yapalım." diye konuştu.

-Denetimleri Yoğunlaştırın
Ramazan Bayramının yaklaştığını söyleyen Ayhan, "Bayramlar, bizim millet olma kabiliyetimizin ve karakterimizin en önemli asli unsurudur. Bu bayramı da salgın dolayısıyla biraz buruk geçireceğiz. Her hanede bayram mutluluğu ve her çocukta bayram neşesi olması için gayret gösterin. Vatandaşlarımızın bayram süresince huzur ve sükûn içinde olmaları için gerekli tedbirleri alın. İlçelerimizde denetim faaliyetlerini 7/24 esasına göre yoğunlaştırın, Denetim ekip ve personel sayılarını artırın, şehirlerarası karayollarında yol kontrol faaliyetlerini titizlikle sürdürün. Sokağa çıkma kısıtlamasından muafiyeti bulunmayanlara karşı denetimlere ağırlık verin. Gerekli tüm tedbirleri alarak tam kapanma döneminde ve bayram süresince sahada herhangi bir boşluğa ya da aksamaya mahal vermeyin." ifadelerini kullandı. 

- Pazar Yerlerini Denetleyin
İçişleri Bakanlığının aldığı karar gereği 8-15 Mayıs'ta pazar yerlerinin açılması ile ilgili bir talimatı olduğunu hatırlatan Vali Ayhan, "Çalışmalarımızı yaptık. İlçelerimizin birçoğunda anılan tarihlerde pazar yeri kurulmayacak. Pazar yeri kuracak ilçelerimizde ilgili genelge doğrultusunda işlemleri tesis ettirin, bir sıkıntı yaşanmasın. Pazar yeri kurulduğunda bizzat siz de o gün sahada denetim yapın ve alınan tedbirleri yerinde denetleyin. Şehit annelerimize ve eşlerine ulaştırmanızı istediğim hediyelerimizi sizlere gönderdik. Şehit annelerimizi ve eşlerini bizzat sizler ziyaret edin, selamlarımı iletin ve hediyelerini takdim edin." dedi.

- Sosyal Yardım Ödemelerini ve Engelli, Yaşlılık Aylıklarını Hanelerde Ödeyin
Öksüz, yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklara bayramlık kıyafet planlaması yapıldığını kaydeden Vali Ayhan, "Emeğinizden dolayı teşekkür ediyorum. Kıyafetlerimizi çocuklarımıza ulaştıralım. Tam Kapanma Sosyal Yardım Ödemeleri ve engelli, yaşlılık aylıklarının hanelerde ödenmesine ilişkin çalışmaları takip edin. Bir sıkıntı yaşanmasın. İlçe Milli Eğitim Müdürlerine gerekli talimatları verin, tam kapanma döneminde sonra okullarımızda yüz yüze eğitimin başlayacağını düşünerek okullarda gerekli tedbirleri alsınlar.” ifadeleri kullandı.

Söz almak isteyen kaymakamları dinleyen Vali Salih Ayhan, “Kadir Gecesi’ni ve ardından gelen Ramazan Bayramı'nızı şimdiden en içten dileklerimle kutluyor; çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum." diyerek toplantıyı sonlandırdı.