Bakan Dönmez Sivas’ı ziyaret etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çeşitli program ve ziyaretler gerçekleştirmek üzere Sivas'a geldi.

Havayoluyla ilimize gelen Bakan Dönmez’i Nuri Demirağ Havaalanında; Vali Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Milletvekili Habip Soluk, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve partililer karşıladı.   
-Bakan Dönmez’den Sivas Valiliğine Ziyaret
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve beraberindekiler, karşılamanın ardından Sivas Valiliğini ziyaret etti. Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Bakan Dönmez’e Vali Salih Ayhan tarafından günün anısına Selçuklu Devletini simgeleyen Çift Başlı Kartal plaketi ile Sivas Kongresi'nin 100. Yılı anısına hazırlanan kitap seti hediye etti.
-52 Hidroelektrik Santralinin Toplu Açılışı Yapıldı
Daha sonra Valilik binasındaki Vali Ahmet Muammer Bey Salonu'nda basına kapalı düzenlenen Enerji Koordinasyon Toplantısı'na katılan Dönmez, toplantının ardından yaptığı açıklamada, bugün Türkiye genelinde 52 hidroelektrik santralinin toplu açılışının yapılacağını belirtti.   

Dönmez, bu kapsamda Niksar ilçesinde hidroelektrik santrali açılışına katılmak üzere Tokat'a gideceğini, Sivas'ı ziyaretinde de kentin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti.

Sivas'ın sorunlarını ve taleplerini masaya yatırdıklarını anlatan Dönmez, "Sivas, enerji ve tabii kaynaklar alanında 17-18 sene öncesine gittiğimizde yıllık sadece 3 milyon lira civarında yatırım almışken, geçtiğimiz yıl bu rakam enerji ve tabii kaynaklar alanında 104 milyon lira olmuş. Toplamda da son 17-18 yılda 2 milyar 120 milyon liralık yatırım yapmışız." dedi. 

-Sivas Elektrik Kurulu Gücünde Şanslı İllerimizden Birisi
Sivas’ın tükettiği enerjiden 5 kat fazlasını ürettiğinin altını çizen Bakan Dönmez, "Sivas elektrik kurulu gücünde şanslı illerimizden birisi. Neredeyse burada tükettiğinin 5 katını üretebilecek santral kurulu gücümüz var. İşte çok yakınımızda Kangal'da yerli kömüre dayalı, linyit kömür santralimiz var. Keza birçok hidroelektrik santralimiz var. Güneş ve rüzgar santrallerimiz var. Hem yerli hem de yenilenebilir kaynaklar açısından Sivas bu anlamda talipli, şanslı kentlerimizden birisi. Özellikle Sivas Belediyemiz enerji giderlerini azaltmak adına yenilenebilir enerjiyle alakalı birkaç projeyi de şu anda götürüyor. Biz de bakanlık olarak destekliyoruz. IPA fonlarından 1 megavatlık güneş enerji santralinin desteklenmesi kararını almıştık. Hayırlı olsun, inşallah bundan sonra Sivas Belediyesi kullanmış olduğu elektriğin önemli bir kısmını yenilenebilir kaynaklarından üretme imkanına sahip olacak." ifadelerini kullandı.
-Ulaş ve Yıldızeli'ne Doğalgaz Müjdesi
Sivas'ın 2005 yılında doğal gaza kavuştuğunu anımsatan Dönmez, il merkezi, ilçe ve beldelerle 10 yerleşim biriminde 150 bin civarında abonenin doğal gaz kullandığını aktardı.
Doğal gazın çağdaş, konforlu ve temiz bir yakıt olduğuna işaret eden Dönmez, "İki ilçemiz var, inşallah bu yıl ve önümüzdeki yıl içerisinde Yıldızeli ve Ulaş'a da doğal gazı götürüyoruz. Diğer ilçe ve beldelerle alakalı olarak da çalışmalarımızı yapıyoruz. Özellikle ana şebekemize uzak olan ilçelerimize taşıma yöntemiyle doğal gaz götürmek için de çalışmalar yapılıyor." diye konuştu.
ÇEDAŞ’ın kullanmış olduğu arazi ve hizmet birimleriyle ilgili, Valilik ve Belediyenin talebi olduğunu dil getiren Bakan Dönmez, “Söz konusu arazi ve hizmet birimlerinin şehir merkezinde daha farklı kamusal hizmetler de kullanılması talebi var. Bu talebe pozitif olarak yaklaştık. En kısa sürede burayla ilgi müjdeyi Sivaslılarla paylaşacağız.” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sivas programları kapsamında son olarak; Vali Salih Ayhan ve il protokolü ile birlikte şehir gezisi gerçekleştirdi. Tarihi Ulu Camii'yi de ziyaret eden Bakan Dönmez, Tokat programlarına geçmek üzere ilimizden ayrıldı.