“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
Kangal belediye başkanı seçildiğinde “Ayrıştıran değil birleştiren, ortak akıl anlayışı ile çalışacağız” diyen BBPKangal belediye başkan adayı Ahmet Kürşad Apaydın, Belediyenin Tarım ve Hayvancılık ile Madencilikle ilgili projelerini 6 başlık altında sıraladı.
Tarih: 25.3.2019 21:52:01/ 19694okunma / 2yorum

1- Kangal Koyunu :
Dünyada önemli bir marka olarak kabul edilen Kangal Koyunu´nun  hak ettiği değere ulaşması için proje başlattık. Bu kapsamda ağıllar bölgesinin gerekli alt yapı sorunları giderilerek üreticilerimizin yol sorununu ortadan kaldıracağız. Yaylım bölgelerinde gerekli görülen yerlerde hayvanların su ihtiyacını karşılamak için çeşmeler yapılacak.Pazar sorununu ortadan kaldırmak ve canlılık kazandırmak için hayvan pazarını üreticilerimizle birlikte organize edeceğiz.Kurulacak olan kooperatifimiz ile süt  ve peynir için Pazar oluşturulacak,yine kooperatif sayesinde yazın saman,yonca ve yeşil ot konusunda gerekli görüldüğü hallerde depo yapılacak.Kooperatif aracılığı ile üreticilerimiz Pazar fiyatından süt,peynir ve canlı hayvan satışı yaparak karşılığında piyasa fiyatının altında yem alabilecektir.Kooperatif üyelerine ait hayvanların veteriner kontrolleri belediye tarafından karşılanacaktır.
2- Kangal Köpeği :  
Yine Dünyada önemli bir marka olarak kabul edilen Kangal Köpeği´nin  hak ettiği değere ulaşması için proje başlattık. Bu kapsamda yerel köpek çiftliği sahiplerine gerekli veteriner desteği sağlanacak. Bu kapsamda adı bizim olan ve ilçemize ait köpeklerimizin uluslararası ve ulusal festivalleri ilçemizde düzenlenecek.
3- Arıcılık:
Kangal arıcılık konusunda çok büyük potansiyele sahip. Bunu değerlendirmek için yetiştiricilerimize 500 adet arılı kovan verilecek. Bu kovanları da ihaleyle alınmayacak.İlçemize gelen arıcılara  20´şer adet boş kovan verilip bir yıl sonra arılı olarak alıp arıcılık yapacak yetiştiricilere verilecek.Bununla ilgili olarak halk eğitim merkezleri aracılığı ile kurs verilecektir.Biz belediye olarak üretilen balın pazarlanmasında yetiştiricilere kooperatifimiz aracılığı ile destek olacağız.
4-Taş toplama,silaj paketleme hizmeti:
Taşlık arazilerde tarımsal üretim yapmak zor. Tarlaların taşlardan temizlenmesi gerekiyor. Her üretici taş toplama makinası alamayacağı için bizler bunu kooperatif ile alacağız. Biz yeterli sayıda  ekip kurarak taş toplama hizmeti vereceğiz.Dekar başına ilçe ziraat odası ve çiftçilerimizle görüşerek belli bir bedel karşılığında  taşları toplayacağız. Taşlar toplanınca çiftçinin aldığı verim yükselecek  ve daha çok para kazanacak.Hem istihdam sağlanacak hem çiftçimiz kazanacak.Yine üreticilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için  silaj makinesi alınarak 500 kilo ve 1 ton olarak paketleme yapılacak.
5-Patates tohumu üretimi ve soğuk hava deposu:
Kurulacak olan  modern seralar ile ilçemiz için önemli gelir kaynağı haline gelen ve tohum konusunda sıkıntı yaşayan  çiftçilerimiz için tohumluk patetes üretielcek ve ilçe tarımda ÇKS sisteminde kayıtlı patates tarlası dönümü kadar tohumluk girdi maliyetinden cüzi karlar satılacak.Ayrıca üreticilerimiz için büyük sorun olan ve yüksek maliyetlerden kurtarmak için soğuk hava deposu kurulacak.
6-Sulu tarıma teşvik ve yardım :
Özellikle kurak senelerde sıknıtı yaşayan çiftçilerimiz için gerekli görülen bölgelerde ırmak havzası ilçe tarım ile işbirliği içerisinde doğal yaşama zarar vermeden genişletilecek ve su havuzları oluşturulacaktır.Kooperatifimiz aracılığı ile sulama ekipmanları ihtiyaç halinde kurak mevsimlerde kiralama yöntemi ile çiftçilerimize verilecektir.   

Özetle, yerel yönetimlerin, belediyelerin tarıma,kırsal alana destek olması çiftçinin refahını artırırken,tüketicilerin de daha sağlıklı ve güvenilir ürünler tüketmesini sağlıyor.

MADEN CİLİK İLE İLGİLİ  PROJELERİMİZ
 “Kangal yöresi yer altı zenginlikleri bilgilendirme ve tanıtım etkinlikleri çalışması yapılarak ilçemizin  maden ve cevherleşmeleri,kömür,demir ,krom , mermer traverten türü yapı ve yüzey kaplama taşlarını araştırarak ”  yeraltı maden zenginliğimizin envanterini oluşturacağız.
 İlçemizin elinde bulunan bu zenginliklerini değerlendirerek yöre ekonomisine katma değer sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız. Etkinliklerin ilk aşamasına Cumhuriyet üniversitesi  Maden Mühendisliği  ile işbirliği içerisinde  bilgilendirme ve tanıtım etkinlikleri kapsamında sunulacak olan sergi ve konferanslar oluşturmaktadır. Buradaki amaç toplumumuzun beyaz sayfası olan liseli gençlerden başlayarak yeraltı zenginliklerimiz hakkında toplumsal bir farkındalık ve bir bilinç oluşturmaktır. Böylece üniversiteli gençlerimizin yöresel imkânlarını bilerek ilçemize  geleceği için buna uygun jeoloji ve Maden Mühendislikleri gibi bölümleri de ilçemize getirerek  tercihlerinde düşünmelerini sağlamaktır.”

“MİLLİ EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”
Kürşat Apaydın , projenin getirileriyle ilgili bilgi de verdi. Apaydın, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz bu projede ilçemizdeki  atıl iş gücünü harekete geçirerek yeraltı zenginliklerimizin işlenmesine yönelik yatırımlar ile yerli ve milli üretim atölyeleri ve meslek edindirme kurslarını  KANGAL´ da hayata geçireceğiz. İlçemizde bulunan  zenginliklerimizi milli ekonomimize katma değer olarak kazandıracağız.


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
yusuf koçtepe
26.3.2019 15:50:52
kangal için yanındayız
hakkı apa
26.3.2019 15:52:27
ALLAH yar ve yardımcın olsun
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
Milli Görüş´ün tek temsilcisi Saadet Partisi´nin 7´nci Olağan Büyük Kongresi Ankara´da gerçekleştirildi. Başta genel başkan Temel Karamollaoğlu´nun memleketi Sivas olmak üzere tüm şehirlerden kongreye akın eden milli görüşçüler ‘Gelecek Saadet ile gelecek´ ana sloganı ile yeniden büyük bir şahlanışın izlenimini verdi.
Bende Adayım
Bende Adayım
Geçtiğimiz hafta 30 Eylül´de İlçe ve il kongre takviminin açıklanmasıyla birlikte CHP´nin ilçe başkanlığına talip olan aday adayları da belli olmaya başladı.
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BBP Kangal ilçe başkanı Turan Sığırcı, belediyeye yönelik eleştirelere cavap verdi.
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü gazetemize konuştu.
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Kangal´da ikili eğitim veren Kuşkayası İlköğretim Okulu´nun taşımalı sisteme geçirilmesi ve ilçe merkezinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesinin diğer lise ile birleştirilmesine tepki gösterdi.
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
31 Mart seçimlerinde önemli bir oy oranıyla Kangal belediye başkanlığını kazanmayı başaran Kürşat Apaydın, yaklaşık 5 aylık dönemini gazetemize değerlendirdi.
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Kangal Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye makam odasında yapılan toplantıda personel alımı ve iş makinası satışından oluşan iki madde görüşüldü.
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Kangal Belediye Başkanı Kürşad Apaydın, belediyenin borç ve alacaklarını büyükçe bir afiş yaptırarak belediye binasına astı.
Sorunları birlikte çözeceğiz
Sorunları birlikte çözeceğiz
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilçelerinden seçilerek İl Genel Meclisi´ne girmeyi başaran meclis üyeleri, Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı toplantılarının son oturumunda gündem dışı söz aldı.
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
Önceki gün gerçekleştirilen 2019 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı´nda konuşan Sivas´ın yeni Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “ben” değil “biz” anlayışıyla 5 yıl boyunca Sivas´a en güzel şekilde hizmet edeceklerini söyledi.
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
KANGAL MERKEZ VE KÖY MUHTARLARI MAZBATALARINI ALARAK GÖREVLERİNE BAŞLADILAR
Karasu´dan veda
Karasu´dan veda
Beş yıl boyunca il genel meclisinde CHP üyesi olarak Kangal´ı temsil eden Sırrı Karasu, seçim sonrasında esnaflara veda ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
31 Mart Pa­zar gü­nü ya­pý­lan ma­hal­li ida­re­ler se­çim­le­ri­nde ilçemizde belediye başkanlığı yarışını kazanan isim Kürşad Apaydın oldu.
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
Sivas´ta 31 Mart yerel seçimlerinden başarıyla çıkan isim AK Parti´nin adayı Kangal/Alacahanlı hemşehrimiz Hilmi Bilgin oldu.
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İl genel meclis üyeliğine Akpartiden 4381 oyla Emin Ünlüer, 3729 oy ile BBP ‘den Hulusi Şahin seçildi.
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
"Muhsin Yazıcıoğlu nasıl öldü?" "Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?" soruları ölüm yıldönümünde araştırılıyor.
 Muhtar eşit ve adil olmalı
Muhtar eşit ve adil olmalı
İlçemiz Zafer mahallsinden muhtar adayı olan Tolga Korkmaz, gazetemize göndermiş olduğu kısa tanıtım yazısı ile adaylığını değerlendirdi.
Bakan Varank´tan Sivas ziyareti
Bakan Varank´tan Sivas ziyareti
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi´nin imza törenine katıldı. Projenin detayları hakkında bilgi veren Bakan Varank, 10 milyon lira kaynak aktaracaklarını söyledi. Bakan Varank´tan kangal köpeğine yönelik projler konusunda da destek istendi.
“Yarım Kalan Hizmetler İçin Bir dönem daha istiyoruz”
“Yarım Kalan Hizmetler İçin Bir dönem daha istiyoruz”
Sivas milletvekili Mehmet Habib Soluk Kangal Ak parti nin seçim bürosunun açılışına katıldı. Soluk, İlçede yarım kalan hizmetlerin tamamlanması için bir dönem daha Mehmet Öztürk´e fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.
ÖNCELİĞİMİZ HALKIN MUTLULUĞU
ÖNCELİĞİMİZ HALKIN MUTLULUĞU
Saadet Partisi Sivas İl Teşkilatı Atatürk Caddesi Kepçeli mevkiinde seçim irtibat bürosu açılışı yaptı.
Burası alelade bir şehir değil
Burası alelade bir şehir değil
31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kalırken, ilimiz bakanların uğrak yeri olmaya devam ediyor
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları