AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK

Vali Salih Ayhan, köy ziyaretleri kapsamında Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünü ziyaret ederek, halkla bir araya geldi. Ziyarette; Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek de yer aldı.

YAŞADIĞI EV MÜZE OLACAK
İlk olarak Âşık Ruhsati´nin evini gezen Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, ünlü halk ozanın yaşadığı evi inceledi. Âşık Ruhsati´nin yaşadığı mekânın müzeye dönüştürülmesi için çalışmaların başlatılacağını müjdeleyen Vali Ayhan, daha sonra ozanın kabri başında dua etti.

MEKANI ANLAMLI KILAN ORADA YAŞAYANLARDIR
Sivas´ın coğrafyasının her yerinde ayrı bir değer olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, ?İnşallah bu değerlere hep beraber sahip çıkacağız. Büyük devletin torunları, evlatları olarak bize hizmet edeni unutmamamız gerekir. Öncelikle, dizeleriyle birlik ve beraberliğimizi pekiştiren Ruhsati Baba´nın yaşadığı yeri ona yakışır bir şekilde tanzim edeceğiz. Evini inşallah müzeye dönüştüreceğiz. Bunun sözünü veriyoruz. Geçmişte ünlü ozanın kabrinin görüntüsü hoş değildi. Âşık Ruhsati Babanın mezarı güzel bir görünüme kavuştu. Bir yeri bir mekânı anlamlı kılan orada yaşayanlardır, orada ki değerlerdir. Köy ziyaretçilerinin de burasının kimliğini geçmişini kökünü görebilmesi gerekir. Bizlerde bu köyde bir takım hizmetler gerçekleştireceğiz. Yoluyla ilgili bir çalışma yapacağız. İçme suyu ile ilgili varsa sorunları çözeceğiz. Çöp konteynırı ihtiyacını gidereceğiz. Ayrıca yine bu güzergâhtan geçen bir yol var. Orada da ıslah ve iyileştirme çalışmalarını inşallah yapacağız ve burayı da Kangal´a bağlayacağız.? dedi.

VALİ AYHAN´DA GÖZLEME PİŞİRDİ
Deliktaş köyünde gözleme yapan kadınların yanına da uğrayan Vali Salih Ayhan ve beraberindeki heyet, gözleme pişiren kadınlara bir süre yardım ettikten sonra köy halkının hazırladığı sofraya konuk oldu. Vali Ayhan, ?Zaman değişiyor, ihtiyaçlar değişiyor ama heyecanımız birlikteliğimiz, beraberliğimiz olduktan sonra aşamayacağımız hiçbir husus yoktur.? İfadelerini kullandı.   
Haber: Mahsun Demir