Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Geleneksel Aşık Ruhsati Festivalinin 14.´sü önceki yıllarda olduğu gibi Ruhsati Babanın doğmuş olduğu Deliktaş köyünde gerçekleştirildi.
Tarih: 28.8.2018 11:28:40/ 7081okunma / 0yorum

Programa MHP Sivas milletvekili Ahmet Özyürek, ilçe protoklü ve STK başkanlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
    
Aşık Ruhsati nin ölümünün 107. yılı dolayısıyla ozanın doğum yeri olan Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünde anma programı organize edildi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Deliktaş Köyü Aşık Ruhsati´yi Yaşatma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen anma programı  Ruhsati Babanın köy mezarlığında bulunan kabrinin ziyareti ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Deliktaş Köyü Aşık Ruhsati yi Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Metin Yıldırım, yapacakları çalışmalarla Hak dostu Halk Ozanı Aşık Ruhsatiyi tüm dünyaya tanıtacaklarını ve hiç bir zaman unutturmayacaklarını ifade etti.
 
Açılış konuşmalarının ardından  kendisi de Deliktaşlı olan MHP sivas milletvekili Ahmet Özyürek, kısa bir selamlama konuşması yaptı. Aşık Ruhsatinin Hak ve halk aşığı bir ozan olduğunu belirten Özyürek, Aşık Ruhsati ile aynı topraklarda yaşamış olmaktan onnur duyduğunu belirtti.

Aşık Ruhsati Derneğinde görev yapan başkanlarada teşekkür eden Özyürek sözlerini şöyle tamamladı. “Bu arkadaşlarımız yıllarca emek verdi ve bu noktaya getirdi. Arkadaşlarımızın hepsine teşekkür ediyorum. Bundan sonra Deliktaşlı bir kardeşiniz olarak bizim de üzerimize düşen bir görev  varsa şahsım adına yapmaya hazırım.”
Daha sonra yöresel sanatcıların söylemiş olduğu türkü ve şiirlerin okunmasıyla devam eden program ikindi vaktinde sona erdi.

Kaynak: Kangal Gündem

Anahtar Kelimeler: Aşık Ruhsati festivalinin yapıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
Tarih ve kültür şehri ilimiz farklı ülkelerden gelen şairleri ağırlayacak.
GÖNÜLLERE DOKUNACAK
GÖNÜLLERE DOKUNACAK
Somuncu Baba Aşkın Sırrı
Sivas´da Kangal havası esti
Sivas´da Kangal havası esti
Sivas Belediyesi, Kangal Kaymakamlığı ve Kangal Belediyesince "Kangal Yöresi Türküleri ve Aşık Ruhsati Gecesi" programı düzenlendi.
Dil Kaleme Küsmeden
Dil Kaleme Küsmeden
Her hafta Cumartesi günleri SRT´de yayınlanan ‘Dil kaleme Küsmeden´ adlı programın geçen haftaki konuğu Nadir Nazik oldu.
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Her hafta cuma günü akşamı Sivas´ın ilk yerel televizyonu olan SRT´de yayınlanan ve ilçemiz özel idare müdürü Ahmet Eyce´nin bir birinden güzel ezgi ve ilahileriyle renk kattığı ‘Grup Diyarla hoş sada´ adlı programda bu hafta Aşık ruhsati anlatıldı.
Örencikliler kahvaltıda buluştu
Örencikliler kahvaltıda buluştu
İlçemizin gayretli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Örencik Köyü yardımlaşma ve dayanışma Derneğinin yönetimi, düzenlemiş olduğu kahvaltı programı ile üyelerini bir araya getirdi.
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
“Şu Toprağa Sevgiden Başka Tohum Ekmeyelim”
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) düzenlediği hadis yarışması ile önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Uzun yıllar Kangal Termik Santralinde çalışan Halit Köksal ve Osman Bozkurt´un açmış olduğu Naht Sanatı sergisi büyük ilgi gördü.
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Bu yıl 4. sü düzenlenen Sivas Kitap Günleri bir birinden güzel söyleşiler ve imza günleri ile devam ediyor.
Hüseyin AKKAYA’dan  Şiir Ziyafeti
Hüseyin AKKAYA’dan Şiir Ziyafeti
Sivas Belediyesi tarafından “Bir Demet Şiir III” programı düzenlendi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir programına Vali Âlim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın, kurum müdürleri, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Merkezi Sivas’ta olan Kangal ve Köyleri Yardımlaşma Derneği ilçe merkezinde ‘dostluk ve kardeşlik gecesi’ adı altında bir müzik eğlence programı düzenledi.
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Yazılarını yan taraftaki köşeden takip etmiş olduğunuz Prof. Dr. Hulusi Koçak, gazetemizde çıkan köşe yazılarını bir arada toplayarak ‘Türkiye için, Sivas için’ adı altında kitaplaştırdı.
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
Gazetemizden yazılarını takip ettiğiniz Prof. Hulusi Koçak’ında kurucuları arasında yer alarak bir dönem genel başkanlığını yaptığı Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu’nun (ASİDEF) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı 18 Ocak.2015 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Si­vas Fa­sıl He­ye­ti Aşık­lar ve Halk Oyun­la­rı Der­ne­ğinin 13. Ku­ru­luş yıl­dö­nü­mün­de iç kısımları baştan aşaı ye­ni­len der­nek­te, her hafta bir sivil toplum kuruluşunu davet ediyor. Aşıklar Derneğinin bu haftaki konuğu Kangal merkez ve çevre köyleri Derneğinin yönetimi oldu.
 SİYŞAD   YENİ ŞİİR ANTOLOJİSİ HAZIRLIYOR
SİYŞAD YENİ ŞİİR ANTOLOJİSİ HAZIRLIYOR
Bekir Alim başkanlığında faliyetlerine devam eden SİYŞAD yapmış olduğu salon programlarının yanısıra derneğin basılı eser saysıınıda arttırmaya devam ediyor.
KUR`ANLA VUSLAT GECESİ
KUR`ANLA VUSLAT GECESİ
Ab-ı Hayat Dergisi tarafından düzenlenen ‘Kur`an`la Vuslat Gecesi`nin bu ayki konuğu Cemal Külünoğlu oldu.
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneğinden vefa örneği
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneğinden vefa örneği
Kurulduğu günden beri (18 Ağustos 2008) gayretli bir çalışmanın içinde olan Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) Bekir Alim’in başkanlığında önemli çalışmalara imza atıyor.
Harun Kaban`ın yeni kitabı: Kurusırt`ın Ardı
Harun Kaban`ın yeni kitabı: Kurusırt`ın Ardı
İlçemizin okuyan-yazan gençlerinden Harun Kaban`ın ‘Kurusırt’ın Ardı’ adıyla çıkartmış olduğu yeni kitabı satışa sunuldu.
 Buruciye Şiir Akşamlarının 8. si yapıldı
Buruciye Şiir Akşamlarının 8. si yapıldı
Sivas Belediyesi ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Sivas şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl Bekir Sıtkı ERDOĞAN anısına düzenlenen ‘8. Buruciye Şiir Akşamları’ yoğun katılıma sahne oldu.
Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaptı
Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaptı
Başkanlığını Ayhan Darıcı’nın yapmış olduğu Deliktaş Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaparak dernek başkanlığına Metin Yıldırım’ı getirdi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları