Arkadaşlarına mektup yazdılar
Okuma-yazma öğrenen minik öğrenciler Arkadaşlarına mektup yazdılar
Tarih: 25.12.2018 01:53:43/ 3918okunma / 0yorum

İlk mektuplarını yazdılar
Sivas´ta okuma-yazmayı öğrenen minik öğrenciler, yazdıkları ilk mektuplarını posta yoluyla arkadaşlarına gönderdiler. Namık Kemal İlkokulu 1´inci sınıf öğrencileri, okuma-yazmayı öğrendikten sonra arkadaşlarına mektup yazdılar.

Mektup geleneğini sürdürmek adına
Namık Kemal İlkokulu 1´inci sınıf öğrencileri, okuma-yazmayı öğrendikten sonra arkadaşlarına mektup yazdılar. Daha sonra sınıf öğretmeni Salih Saruhan ile birlikte PTT´ye giden öğrenciler, mektuplarına pul yapıştırarak arkadaşlarına gönderdiler. PTT Başmüdürü Hükümdar Kavak, geçmişini bilmeyenin geleceğine yön veremeyeceğini belirterek, "Geçmiş kültürünü unutturmamak adına minik çocuklarımıza okulumuz böyle bir etkinlik düzenlemiş, biz de PTT olarak getirmiş oldukları mektupları kabul ediyoruz. Çocukların göndermiş olduğu adreslere en kısa sürede yetiştireceğiz. Burada asıl olan, geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez ilkesinden hareketle PTT´mizin 178 yıldır süren bu geleneği sürdürmesi adına ve bu mektup gönderilerinin son zamanlarda azalması adına çocuklarımıza bu kültürü de unutturmamak adına böyle bir proje uygulamış" dedi.

Yazma alışkanlığı kazandırmak istiyoruz
Sınıf öğretmeni Salih Saruhan ise, "Eğitim-öğretimimiz başlayalı 3 ay oldu. Okuma-yazmaya çabuk geçtikleri için öğrencilerimizle bir postaneye gidelim, okuma yazmayı  teşvik etmek sevdirmek için  mektup yazma etkinliği yapalım ve yazmış oldukları mektupları birbirlerine göndersinler istedik. Yapılan bu çalışmadan öğrencilerimiz çok memnun oldu. Bize yakın ilgi gösteren PTT  personeline müdür beyin şahsında teşekkürlerimi iletiyorum." diye konuştu.

Mektupları PTT müdürü teslim etti
    Önceki gün arkadaşlarına yazmış oldukları mektuplar yerine ulaştı.  Mektupların tesliminde PTT başmüdürü Hükümdar Kavak´ta hazır bulundu.
        “Bak postacı geliyor...”
    Namık Kemal İlköğretim Okulu 1-D sınıfında okuma yazmayı öğrenen minik öğrenciler, geçtiğimiz hafta cuma günü sınıf arkadaşlarına yazdıkları mektuplarını PTT şubesine giderek postalamıştı. Sınıf arkadaşlarının kendilerine yazdıkları mektuplar bugün Sivas PTT Başmüdürü Hükümdar Kavak ve postacıların ellerinden aldılar. PTT Başmüdürü Kavak, çocuklara kurumun logosunu taşıyan  kumbara, ptt çocuk dergisi vesair gibi çeşitli hediyeler de takdim etti. Minikler mektuplarını teslim alırken hep bir ağızdan “Bak postacı geliyor” şarksıını söylemesi programa ayrı bir renk kattı.
Mektup bir zamanların en önemli haberleşme aracıydı    PTT Başmüdürü Hükümdar Kavak,  dijital kirliliğin alabildiğince yaygınlaştığı son zamanlarda mektup yazma kültürünü yeniden kazandırma adına çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek şunları söyledi. “Geçmişte tek haberleşme aracı olan mektup zaman içinde teknolojik gelişmelere bağlı olarak yerini elektronik postaya ve diğer iletişim araçlarına bırakmış olsa da önceki kuşakların hafızalarında bir kültür olarak yaşamaktadır. Bu kültürün genç kuşaklara aktarılarak sürdürülmesi için PTT´nin sosyal ve kültürel sorumluluk projeleri kapsamında ilköğretim çağında ki öğrencilerimize mektup kültürünü tanıtmaya devam edeceğiz” dedi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Arkadaşlarına mektup yazdılar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EĞİTİMDE İLK 10´A GİRECEĞİZ
EĞİTİMDE İLK 10´A GİRECEĞİZ
"2023 Eğitim Vizyonu Sultanşehir Sivas Buluşmaları" Milli Eğitim Bakanlığı genel müdürlerinin katılımı ile yapıldı. Okul müdürlerinin bulunduğu toplantıda, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Sivas´a yapılan iyileştirmeler, hazırlanan video ile katılımcılara gösterildi.
“GELENEK DEĞİŞMEDİ”
“GELENEK DEĞİŞMEDİ”
İl genelinde yapılacak olan ortaokullar arası bilgi yarışması ilçemizi temsil edecek okul belli oldu.
EĞİTİMDE VELİLER SORUMLULUK ALMALI
EĞİTİMDE VELİLER SORUMLULUK ALMALI
İl genelindeki okullarda görev yapan okul aile birliği başkanları, istişare toplantısında bir araya geldi.
KANGAL´DA KARNE HEYECANI
KANGAL´DA KARNE HEYECANI
Kangal kaymakamı Cuma Emeç öğrencilerin karne heyecanına Havuz köyünde katıldı.
Kangal´da sportif yetenek taraması yapıldı
Kangal´da sportif yetenek taraması yapıldı
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı´nın ortak yürüttüğü "Yeteneğini Keşfet" projesi kapsamında ilçemizde ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin tamamına Sportif Yetenek Taraması uygulandı.
24 Kasım Öğretmenler Günü  Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
24 Kasım öğretmenler günü ülke genelinde olduğu gibi ilimiz ve ilçelerde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalara öğretmenlerin ilgisi yoğun oldu.
Sınıflar buz gibi!...
Sınıflar buz gibi!...
Zıplayarak ısınmaya çalışan öğrenciler doğalgazın bağlanmasını bekliyor
  Tüm Okulları Takip Edeceğim
Tüm Okulları Takip Edeceğim
Kısa bir süre önce ilimize atanan ve hiç zaman kaybetmeden işe koyulan Vali Salih Ayhan, sürpriz ziyaretlerine bir yenisini ekleyerek, Gazi Lisesi Kız Pansiyonunda kalan öğrencilerle bir araya geldi.
HALİL KANTARCI ADINA OKUL YAPILDI
HALİL KANTARCI ADINA OKUL YAPILDI
15 Temmuz 2016´daki FETÖ´nün darbe girişiminde Çengelköy´de şehit olan 3 çocuk babası Halil Kantarcı´nın memleketi Sivas´ta adının verildiği ve 8 engelli öğrencinin eğitim göreceği lise düzenlenen törenle açıldı.
“Başarı seviyesini arttırmak istiyoruz”
“Başarı seviyesini arttırmak istiyoruz”
2017-2018 sene sonu eğitim kurumu müdürler kurulu toplantısı önceki gün İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ALKAN ve Şube Müdürü Şahin KARTAL´ın koordinesinde Kangal öğretmenevi salonunda gerçekleştirildi.
Müsteşar yardımcısı Yusuf Büyük´ten Kangal Milli Eğitime ziyaret
Müsteşar yardımcısı Yusuf Büyük´ten Kangal Milli Eğitime ziyaret
İlçe Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf BÜYÜK Kangal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti.
Tübitak bilim fuarı ilgi gördü
Tübitak bilim fuarı ilgi gördü
Kangal Atatürk Ortaokulu ve Ayhan Erkan Ortaokulu açmış oldukları Tübitak Bilim Fuarında yaptıkları çalışmaları sergiledi.
Bilgi yarışmasının galibi Cumhuriyet Ortaokulu
Bilgi yarışmasının galibi Cumhuriyet Ortaokulu
Kadı Burhanettin öğrenci meclisi kapasamında yapılan ortaokullar arası bilgi yarışmasının Kangal ayağında ilçenin başarılı okullarından Cumhuriyet orataokulu yine birinci olmayı başardı.
Havuz Ortaokulundan anlamlı yarışma
Havuz Ortaokulundan anlamlı yarışma
Havuz Ortaokulu Hadis-i Şerif Yarışması düzenliyor
Güzel çalışmalar yapılıyor
Güzel çalışmalar yapılıyor
Her fırsatta vatandaşlarla bir araya gelen kaymakam Mehmet Bek, köy ziyaretleri kapsamında ilçemizin büyük köylerinden Havuz´u ziyaret etti.
VEFA DERNEĞİNDEN HACİVAT-KARAGÖZ
VEFA DERNEĞİNDEN HACİVAT-KARAGÖZ
Merkezi Ankara´da olan Kangal Vefa Derneği ilçemizdeki faaliyetlerine devam ediyor.
Alkan´dan yarıyıl mesajı
Alkan´dan yarıyıl mesajı
Kangal Milli eğitim Müdürü Mustafa Alkan, yarıyıl tatili sonunda kısa bir yazılı açıklama yaptı.
ALKAN, YENİDEN GÖREVDE
ALKAN, YENİDEN GÖREVDE
Daha önce ilçemizde kısa bir süre görev yapan Mustafa Alkan, tekrar Kangal ilçe milli eğitim müdürlüğüne atandı.
ETUYED Terelik Şenliğine Hazırlanıyor
ETUYED Terelik Şenliğine Hazırlanıyor
Merkezi İstanbul´da bulunan ETUYED (Etyemez, Turnalı, Yeniköy yardımlaşma Derneği) ilki 2011 yılında yapılan terelik şenliğinin 6. sını yapmaya hazırlanıyor.
Cumhuriyet Ortaokuluna velilerden teşekkür
Cumhuriyet Ortaokuluna velilerden teşekkür
İlçemizin başarılı okullarından Cumhuriyet Ortaokulu TEOG sınavlarında göstermiş olduğu başarı sebebiyle okul aile birliği yönetimi tarafından düzenlenen bir programla okul yönetimine teşekkür edildi.
İlçe Milli Eğitim Müdürleri aylık toplantılarını yaptı
İlçe Milli Eğitim Müdürleri aylık toplantılarını yaptı
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her ay bir ilçede düzenlenen ilçe milli eğitim müdürleri toplantılarının Haziran ayı birleşimi il merkezinde gerçekleştirildi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."

Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları