ALİ KIZILTUĞ´U ANMA GECESİ DÜZENLENDİ

Halk ozanı Ali Kızıltuğ, vefatının ikinci yıl dönümünde Sivas´ta düzenlenen törenle anıldı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen anma programı Kızıltuğ´un hayatıyla ilgili video gösterisiyle başladı.

Sivas Valisi Salih Ayhan, programda yaptığı konuşmada, Kızıltuğ´un yaşanmışları en güzel özleştiren, Anadolu´nun hasretini, toprağını, bereketini, özlemini, muhabbetle ve aşkla özümseyerek hissettiği için besteler yazan bir ozan olduğunu belirtti.
    

Sivas´ın Divriği ilçesinde kaymakam olarak göreve başladığı zaman ilk aradığı kişinin Ali Kızıltuğ olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, "Ona kulak veren, müziğinden etkilenen geniş kesimler, Ali Kızıltuğ´u kendi dertlerinin tercümanı, kendi acılarının ortağı olarak görmüştür. Kızıltuğ yaşanmışları en güzel özleştiren, Anadolu´nun hasretini, toprağını, bereketini, özlemini, muhabbetle ve aşkla özümseyerek besteler yazan bir ozandır." dedi.
  

 Programda ses sanatçıları Mustafa Kızıltuğ, Ali Metin, Gökhan Kılıç, İbrahim Şahin, Tülay Maciran ve Mustafa Eke-Müslüm Eke halk ozanı Kızıltuğ´un türkülerini seslendirdi.
    

Katılımın bir hayli fazla olduğu gecede Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Duman ve il protokolü programa katılan sanatçılara plaket takdim ederken programın ardından hep bir ağızdan Ali Kızıltuğ´un "Öf Öf" parçasını seslendirdiler.