Alacahan Kervansarayı İlgi Bekliyor

Uzun yıllardır belediyelikle yönetilen hereketli bir belde iken 2014 yılında köy statüsüne düşürülen Alacahan köyünde bulunan kervansaray ilgisizlikten kapısı kilitli olarak bekletiliyor.


İsmini alaca taşlarından alan 850 yıllık tarihi kervansaray sadece ziyaretçisi geldiğinde açılıyor. 

İlçemize bağlı Alacahan köyünde bulunan tarihi Alacahan Kervansarayı, mimari özellikleri ile dikkat çekiyor. 

Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından 1150-1180 yıllarında yaptırılan kervansaray, han, cami ve surlardan oluşuyor. İsmini ise siyah ve beyaz taşların oluşturduğu alaca görünümünden alıyor. Anadolu’da ki diğer han ve kervansaraylardan farklı olan Alacahan’ın neden bu şekilde inşa edildiği ise tam olarak bilinmiyor. 
2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen tarihi kervansaray, şu günlerde geçmişin şaşalı günlerinden çok uzak. Bir dönemler Alacahan köyü bölgenin önemli merkezlerinden birisiyken sürekli göç vererek köy statüsüne kadar geriledi. Selçuklunun en değerli eserlerinden birine ev sahipliği yapan köy göç vermeye devam ediyor. Tarihi Kervansaray ise ziyaretçiye hasret. Sürekli ziyaretçisi bulunmadığı için müzeye dönüştürülen han, sadece ziyaretçi geldiğinde açılıyor.

ZİYARETÇİ GELMEZSE AÇILMIYOR 
Alcahan Muhtarı Mehmet Çolak, tarihi Kervansaraya ziyarette gelen vatandaşlara hizmet verdiklerini belirterek, “Bulunduğumuz yer Selçuklu zamanından kalma. Tarihini bilmiyoruz ama Osmanlı zamanında tadilat görmüş, 2007 senesinde de Vakıflar Bölge Müdürlüğünce de tekrar tadilat gördü. İçini turizme açtık eski tarihi bu yörelerin kullandıkları eşyalar var. Tarihi el dokuma halılar, kilimlerimiz var. Onlar bizim belediye dönemimizde kaldı bizde üstüne ilave ettik gelen hemşerilerimize tarihlerini gösteriyoruz. İsteyene de Osmanlı tuğralarından hediye ediyoruz. Ziyaretçimiz baya çok biz bir ara eleman sıkıntısı yaşadık bizde kapattık. 
Valimiz yeni bir eleman verdi, 1 ay oldu. Ziyaretçimiz geldiği zaman açıyoruz vatandaşımıza hizmetimizi sunuyoruz” dedi.
Alacahan Kervansaray
Eski Bağdat “İpek Yolu”; yeni Sivas-Malatya karayolunun 100. km.'sinde bulunan Alacahan Nahiyesi içindeki Han, hacim olarak oldukça büyük ve geniş, üstü tamamıyla kapılı, “kışlık han” özelliğindedir. Siyah-beyaz taş örgülü almaşa duvarlarında atfen Alacahan denilen hana dışa çıkıntılı yuvarlak kemer gerisindeki alçak basık kemerli kapısından girilir. Ortada beşik tonozlu büyükçe bir orta sahın ile bu sahından açılan yine büyük iki yan sahına geçilir.